Článek
Na prestižní duel do Vršovic zamířili například bývalý ministr zdravotnictví a poradce premiéra Roman Prymula, tenistka Petra Kvitová, šéf České televize Petr Dvořák či třeba hradní kancléř Vratislav Mynář s manželkou Alex a europoslanec Alexandr Vondra. V důsledku návštěvy fotbalového zápasu následně s Romanem Prymulou ukončil spolupráci premiér Andrej Babiš.
"Pozvání VIP hostů na včerejší zápas bylo v intencích toho, že máme být jako přední český klub vzorem a pozitivním symbolem a na zápasy nemohou všichni naši fanoušci, morálním selhánim. Omlouváme se," zveřejnil Tvrdík omluvu na sociální síti.
Pozvani vip hostu na vcerejsi zapas bylo v intencich toho, ze mame byt jako predni cesky klub vzorem a pozitivnim symbolem a na zapasy nemohou vsichni nasi fanousci, moralnim selhanim. Omlouvame se.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) February 19, 2021
Omluvu Tvrdík zveřejnil v pátek ráno. Už bezprostředně po zápase ale bylo jasné, že vnímá vlnu nevole, která se proti vršovickému klubu začala zvedat. "Slavia neporušila žádné epidemiologické nařízení. Všichni hosté jsou dlouholetými fanoušky klubu, prošli PCR testy a netestujeme názorovou příslušnost našich fans. Současná etapa pandemie v ČR však vyžaduje více než cokoliv jiného solidaritou. V tom jsme udělali obrovskou chybu," napsal ve čtvrtek před půlnocí.
Na obranu Slavie mezitím vystoupil její velký fanoušek Pavel Novotný, starosta Řeporyjí, který byl na zápase s Leicesterem rovněž přítomen. "Ubohý, nefér lynč," napsal na sociální sítě komunální politik v narážce na to, že si Slavia dodržela vše, co měla. Tvrdí, že vše bylo dokonale zorganizováno.
Někdejší bulvární novinář a v současnosti politik Novotný následně ironicky poznamenává, že stoupá ve společenském žebříčku, když byl označen za papaláše.
Starosta Řeporyjí papaláš.. Stoupám.
— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) February 19, 2021
"Protože ČT zápas vysílala, dostal jsem pozvánku od UEFA. Šel jsem na testy, vzal si respirátor a navštívil akci, která byla legální. Chápu to jako součást své práce, stejně jako třeba účast na chystaném předávání Českých lvů nebo na akci Národ sobě, kultura tobě, kterou budeme vysílat na podporu české kultury. Jestli je to vnímáno jako morální selhání, omlouvám se. Doposud jsem na to tak nenahlížel," vysvětlil v pátek generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Na tribunu Slavie jsem zván 25 let. Pozvání jsem přijal i včera, což zpětně považuji za chybu. Láska ke Slavii u mě převážila nad ohledem na ty, kteří se teď do Edenu nedostanou. Navrhl jsem vedení klubu, aby příště pozvalo lékaře a sestry z nemocnic. To jsou VIP dnešních dnů.
— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) February 19, 2021
Na Slavii mohlo 300 osob
V Česku aktuálně platí nejvyšší stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES, ve kterém jsou povoleny pouze profesionální sportovní soutěže bez diváků. Tvrdík před zápasem s Leicesterem oznámil, že se na tribuny dostane v rámci pilotního projektu několik stovek lidí, kteří předtím podstoupí PCR test na covid-19 a budou mít respirátor FFP2.
Prej "Pavle, pravidla platí pro všechny". Aha. Ale pořadatel měl výjimku UEFA. Jen pro pořádek, mám pocit, že to málokdo ví. Debaty o tom nejsou na místě. @profesorPrymula , @AlexandrVondra , @JaroslavTvrdik , NIKDO nic neporušil. Máte jen ty papaláše. pic.twitter.com/8nLDoLY6aG
— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) February 18, 2021
"Od 9-12 testy, pilotní projekt. Dnes 300 osob, kapacita ale až 600 testů za hodinu. Do 14.00 mají všichni testovaní výsledek. Náramek na ruku s elektronickým kódem tak, aby šlo snadno projít turnikety. Přijatelná cena. V kombinaci s respirátorem FFP2 bez rizika," pochvaloval si Tvrdík před zápasem.
Jenže jak odhalují fotografie z tribun, na které fanoušci usedli, s regulí o povinném respirátoru si řada návštěvníků hlavu vůbec nelámala...