Článek
Frankfurt (Od našeho zpravodaje) - Nadstandardně spolu vycházejí mocní šéfové obou klubů Tvrdík se Šádkem.
Reprezentanti jako Staněk, Chorý nebo Červ zase dokládají, že se mezi oběma úspěšnými značkami jen za poslední rok plodně obchoduje.
A kladné vazby mají mezi sebou i realizační týmy. Vždyť slávistický tandem Trpišovský s Houšteckým třeba v Liberci trénoval útočníka Marka Bakoše, který aktuálně v Plzni pracuje jako asistent kouče Koubka.
Dobré vztahy na lince Eden - Plzeň se nyní víc než hodí. Dva čeští zástupci kopou v Evropské lize, kde má Slavia v základní fázi hned pět z osmi soupeřů totožných jako Plzeň.
Zatímco Viktoria ve čtvrtek od 21.00 hostí Real Sociedad, Slavia už od 18.45 nastoupí ve Frankfurtu, kde před pár týdny právě Viktorka překvapila remízou 3:3.
„Na zápasy našich soupeřů bychom se dívali stejně a pitvali je, ale tady je rozdíl, že s Plzní hrajeme třikrát do roka. Dokonale známe její hráče a pro nás je ta konfrontace daleko víc vypovídající,“ vysvětluje Houštecký.
A vypichuje, co s trenérskými kolegy třeba vypozoroval: „Potvrdilo se, že Frankfurt měl problém se standardkami, a především s dlouhými auty. I fanoušek vidí, že se z toho stala česká specialita, se kterou má v Evropě spousta týmů starosti.“
Poznatky proti stejným protivníkům si trenéři Slavie a Plzně vyměňují. Není to tak, že si dají sraz u pumpy na dálnici D5, kde si předají štos nasbíraných dokumentů. Třeba konkrétně Houštecký si brnkne s Bakošem, klábosí a sdílí postřehy.
„Není to nic, na čem bychom my i Plzeň lpěli. Každý z nás má svůj styl přípravy, hry i jinou typologii hráčů. Nové informace jsou ale doplněk a výhoda, které by bylo škoda nevyužít,“ líčí Trpišovského pobočník. „V kontaktu s Plzní jsou naši analytici, kteří si vzájemně předávají záběry z technické kamery.“
V dnešní době se dostanete snad ke všem utkáním v profifotbale. I specializované analytické služby ale nabízí televizní přenos, který převážně snímá hráče s míčem a jeho nejbližší okolí.
Ze záběrů už zpravidla nerozklíčujete, jak se při vaší postupné rozehrávce chová soupeřova obrana nebo jak se nabízí a reaguje spoluhráč na opačné straně hřiště.
To odhalí technická kamera snímající celou plochu hřiště, klubový zaměstnanec natáčecí zařízení umístí na tribunu. Třeba Slavia poslala na západ Čech zářijový materiál z bulharského Razgradu, kde zvítězila 2:0. Viktorka ho využila, protože Ludogorec v Evropské lize přivítala o týden později doma (0:0).
Podobný jízdní řád českým zástupcům v druhé nejprestižnější kontinentální soutěži způsobil nový režim evropských pohárů. Dřív bylo nemyslitelné, aby se Češi už ve skupině měřili s totožnými vyzyvateli.
Takzvaný švýcarský model, při němž v obří tabulce 36 týmů narazíte jen na počítačem vylosovanou osmičku, je pro fotbalovou říši nezvyklý, pestrý i zábavný.
A taky prospěšný, když se uchopí jako v případě Slavie s Plzní. Ze spolupráce může profitovat i národní koeficient, potažmo celý tuzemský fotbal.
Kromě Ludogorce ještě dva nejlepší celky tuzemské ligy otestuje či už otestoval PAOK, Bilbao nebo Anderlecht. Teď na Slavii číhá Frankfurt.
A pokud německému favoritovi čmajzne nějaký bod, drobný podíl na tom bude mí i Plzeň.