Důležitá výhra, Plzeň otočila duel s ukrajinským soupeřem

Fotbalisté Plzně rozehráli boj o Evropskou ligu vítězně, ve čtvrtečním úvodním duelu 3. předkola porazili 2:1 ukrajinský Kryvbas. Zápas, který se kvůli ruské agresi na Ukrajině hrál v Košicích, otočili po přestávce dvěma góly. Nejprve se trefil 16letý talent Jiří Panoš, který se stal nejmladším českým střelcem v historii evropských pohárů, vítěznou branku pak obstaral střídající Daniel Vašulín.

Brankář Viktorie Plzeň Marián Tvrdoň

„V první půli jsme byli bezzubí, po přestávce jsme šli nahoru. Výhra je příjemná, ale pořád máme náskok jen jedné branky. Kryvbas je nebezpečný,“ řekl po utkání trenér Plzně Miroslav Koubek pro Sport 2.

Na výhru jeho týmu to ale zprvu nevypadalo. Dokonce ani na remízu ne. Viktoriáni byli v první půli kouzla zbaveni. Kryvbas je herně převyšoval, ve 20. minutě šel do vedení. Digango unikl po levé straně, odcentroval na Prince Adua, který zblízka nezaváhal.

Koubek reagoval o pauze nasazením útočníka Daniela Vašulína. Především však svým svěřencům v kabině řádně promluvil do duše. Ostrá slova zafungovala, na trávník vyběhla jiná Viktorka. Agresivnější, odvážnější, sebevědomější.

A hned po třech minutách se dočkala vyrovnávací branky. Stála za to. Lukáš Červ vyhrál důležitý souboj, posunul míč 16letému Jiřímu Panošovi, který z 18 metrů levačkou vymetl šibenici.

Panoš se trefil při debutu na evropské scéně, zároveň se stal jedním z nejmladších střelců v historii této soutěže. Obživlá Viktoria nakonec výsledek otočila. Pavel Šulc přešel přes tři protihráče, naservíroval jako na podnosu Vašulínovi, který vystřelil Západočechům výhru 2:1.

Odveta v Plzni je na programu za týden. Pokud Viktoria přes ukrajinského soupeře přejde, zajistí si minimálně základní skupinu Konferenční ligy.

3. předkolo Evropské ligy:
Kryvbas Kryvyj Rih - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)
Branky: 20. Adu - 48. Panoš, 69. Vašulín. Rozhodčí: Gishamer - Riedel, Schreiner - Schüttengruber (video, všichni Rak.). ŽK: Adu, Dibango, Vakulko - Panoš, Vašulín.
Kryvbas: Kliščuk - Ponědělnik, Romančuk, Steckov, Dibango - Bizimana - Kuzyk (66. Drambajev), Tverdochlib (55. Luňov), Vakulko (81. Matteo Amoroso), Mykytyšyn (66. Sosah) - Adu (81. Kožuško). Trenér: J. Vernydub.
Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Kalvach, Červ (90.+5 Sojka), Havel (90.+1 Mosquera) - Šulc (90.+1 Jirka), Panoš (64. Slončík) - Vydra (46. Vašulín). Trenér: Koubek.