Hearts - Plzeň 0:1Červ dal Plzni razítko na Evropskou ligu

Fotbalová Plzeň si po sedmi letech zahraje hlavní fázi Evropské ligy. Ve čtvrteční odvetě play off této soutěže zvítězila na půdě skotských Hearts stejným výsledkem, jako před týdnem před svými fanoušky v Doosan Aréně (1:0). Triumf na stadionu v Edinburghu vystřelil Viktorii ve druhém poločase záložník Lukáš Červ.

Liam Boyce (vlevo) z Hearts a Lukáš Červ z Plzně.

Také Evropská liga se bude hrát podle nového formátu, kdy tradiční boje ve skupinách nahradí ligová soutěž s osmi zápasy s osmi různými soupeři (4 doma, 4 venku). Los je na programu v pátek.

Trenér Miroslav Koubek před utkáním na Tynecastle Parku řešil, jak nahradí klíčového stopera Robina Hranáče, který přestoupil v sobotu do německého Hoffenheimu. Volba ve středu obrany nakonec padla na Sampsona Dweha, který měl vedle sebe Milana Havla a Václava Jemelku.

Stephen Kingsley (vlevo) z Hearts a plzeňský Václav Jemelka

Právě liberijský stoper měl v závěru první půle na noze gól. Položil se dobře do odraženého míče, nastřelil však jednoho z domácích hráčů. Plzeňští v této pasáži zvýšili aktivitu, Hearts se totiž dostávali do jejich šestnáctky čím dál častěji. Domácí mohli dokonce udeřit, Kenneth Vargas ale pálil z osmi metrů nad.

Těsně před pauzou se hosté chytali za hlavu. Nejvíc útočník Daniel Vašulín, který se po přihrávce Pavla Šulce ocitl sám před Craigem Gordonem. Se zakončením však příliš otálel, střelu mu zblokoval ve skluzu Dosman Taylor.

Vašulín se vzápětí prosadil ve vzduchu po rohovém kopu, hlavičku ale nasměroval mimo tyče. Vašulínovi zřejmě nebylo ve čtvrtek večer přáno, neboť po přestávce zahodil další obrovskou příležitost, kterou mu znovu parádně nachystal Šulc.

Naštěstí to viktoriány nemrzlo, v 76. minutě dal Červ gólem razítko na celkově pátou účast Plzně v Evropské lize. Zároveň i na bonus od UEFA ve výši 4,31 milionu eur (přibližně 110 milionů korun).

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:
Heart of Midlothian FC - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka: 76. Červ. Rozhodčí: Kabakov - Margaritov, Valkov - Draganov (video, všichni Bulh.). ŽK: Grant, Kent, Taylor (všichni Hearts). První zápas: 0:1, postoupila Plzeň.
Hearts: Gordon - Kingsley, Kent, Rowles - Taylor, Boateng, Grant (67. Spittal), Penrice (67. Oda) - Boyce (72. Dhanda), Devlin (82. Forrest) - Vargas (82. Wilson). Trenér: Naismith.
Plzeň: Tvrdoň - Havel, Dweh, Jemelka - Kopic, Červ, Kalvach, Cadu - Sojka (58. Vydra), Šulc (90.+2 Slončík) - Vašulín (87. Hejda). Trenér: Koubek.