Článek
Vysvětlení? „Ti rozhodčí jsou tam (na mezinárodní listině - pozn. aut.) v podstatě noví. Je to důsledek toho, co se tu stalo. Tři roky starého skandálu,“ připomíná Kovařík aféru kolem bývalého svazového místopředsedy Romana Berbra, která nemálo zasáhla i rozhodcovský cech. Reputačně i personálně.
Na mezinárodní listině UEFA momentálně figurují Ondřej Berka, Dalibor Černý, Ladislav Szikszay, Jan Petřík, Marek Radina a Dominik Starý. Nejstarší a nejzkušenější z nich je šestatřicetiletý Berka, jenž na podzim odpískal i dva zápasy v základní skupině Konferenční ligy (Bodö/Glimt - Bruggy 0:1 a Ludogorec Razgrad - Fenerbahce 2:0).
Ostatní se na mezinárodním pódiu otrkávají. Například během posledního reprezentačního srazu v březnu odřídili Radina a Starý kvalifikační zápasy o Euro v kategorii do 19 let, Černý pak kvalifikační duel o evropský šampionát do 17 let.
🇨🇿 rozhodčí na mezinárodní scéně👇
— ROZHODČÍ FOTBALU (@FacrRozhodci) March 27, 2024
1️⃣ kvalifikace ME hráčů do 19 let v Severní Makedonii: Marek Radina + Kamil Hájek
2️⃣ kvalifikace ME hráčů do 19 let ve Slovinsku: Dominik Starý + Lukáš Machač
3️⃣ kvalifikace ME hráčů do 17 let v Gruzii: Dalibor Černý + Marek Podaný#rozhodci pic.twitter.com/uck7pnlmfq
„Musíme si vychovat nové rozhodčí a ti musejí v soutěžích UEFA podávat dobré výkony. Ono trvá sedm nebo osm let, než se propískají k dobrým zápasům. A tihle naši rozhodčí začínali v této, minulé nebo předminulé sezoně. Ti kluci potřebují čas a od nás dobrý servis. A hlavně sami na sobě musejí pracovat,“ upozorňuje Kovařík, jenž ve své kariéře odpískal například třináct zápasů v základní skupině Evropské ligy nebo tři zápasy kvalifikace o mistrovství světa.
Takové zápasy jsou pro české sudí nyní daleko. O Lize mistrů nemluvě. „Ale ani Szymon Marciniak nepřišel do soutěží UEFA a za dva roky pískal Euro. Ten proces je prostě delší,“ říká Kovařík s odkazem na renomovaného polského arbitra, jenž soudcoval poslední finále Ligy mistrů i mistrovství světa a před dvěma lety také jedno derby mezi Slavií a Spartou.
„Pokud pískáte Premier League a každý týden týmy jako Manchester City nebo Liverpool, ta cesta rychlejší je. Pokud pískáte špičkové zápasy a jste dobrý, UEFA si toho všímá. Lze to tedy zkrátit, ale u nás ne. Čeští rozhodčí si to musejí prošlapat od sedmnáctek až po chlapy. Ale dočkáme se. Rozhodčí u nás nejsou podle mě špatní, většina kluků na sobě pracuje. Je to na nich,“ tvrdí Kovařík.
V Česku stejně jako po celé Evropě funguje program, kdy mají talentovaní sudí k sobě zkušenějšího arbitra, jenž mu dělá mentora. „Dalibor Černý a Láďa Szikszay mají mentora přímo od UEFA, který s nimi taky intenzivně pracuje,“ doplňuje Kovařík.
„Ale my se snažíme zlepšovat všechny rozhodčí. Každý má svá slabá místa. I kluci, kteří jsou zkušení, nesmí přestat pracovat. Panuje tvrdé konkurenční prostředí. Musejí se pořád zlepšovat, chceme to po nich. V každém zápase najdete situace, které se daly vyřešit lépe. Na nás je, abychom jim je ukazovali,“ přibližuje šéf tuzemských rozhodčích.