Hlavní obsah

ANALÝZA: Tajné zbraně Viktorie. Plzeň dobývá Evropu unikátním způsobem

Rafiu Durosinmi natáhl své dlouhé nohy a soupeři vypíchl balon, což v následném souboji stvrdil i Lukáš Červ. Jen o pár sekund později vsítil Pavel Šulc postupový gól v souboji s Ferencvárosem (3:0). Fotbalová Plzeň i v úspěšném boji o osmifinále Evropské ligy využila jednu ze svých nejsilnějších zbraní. I když proti maďarskému mistrovi nemohla vždy vyloženě hrát, co má nejraději…

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Jaké jsou zbraně plzeňské Viktorie?

Článek

Vraťme se ale do Plzně, konkrétně k výše zmíněné druhé brance utkání z kopaček plzeňského pokladu Šulce. Viktoria těsně před ní okradla svého soka o míč jen pár metrů za vápnem, tedy v poměrně těsné blízkosti soupeřovy branky. Člověk nemusí být asi raketový vědec, aby souhlasil s tvrzením, že zisky balonu v podobných prostorech jsou fajn.

A co je na tom pro český mančaft nejlepší? Nešlo o náhodu.

Největší zápas v klubové kariéře pro Amara Memiče. Je to torpédo, jeho devízou je obrovská rychlost, chválí ho trenérVideo: Sport.cz

Už v ligové fázi Evropské ligy patřili svěřenci Miroslava Koubka v této dovednosti mezi elitu. Ve vzdálenosti do 40 metrů od branky svých oponentů podle společnosti Opta získali 93 míčů, jen dva týmy ze zbývajících pětatřiceti na tom byly lépe. Svoji přednost ukázali i v odvetě s Ferencvárosem.

A co je na tom pro český mančaft nejlepší? Nešlo o náhodu. Presink. Po ztrátě ho okamžitě Plzeň spouštěla, získávala balony a dostávala se do šancí,“ všiml si v podcastu Bodlo na webu Sport.cz bývalý obránce Viktorie Václav Procházka, jenž s mužstvem v minulosti také prožil pár úspěšných evropských jízd.

Čím je ještě Plzeň unikátní?

Statistici se, v moderním fotbale skoro až neochvějně, často zaklínají držením míče. Ono to zní smysluplně. Když balon držíte na svých kopačkách, tak přece nemůžete dostat gól. Dařit by se tak logicky mělo převážně celkům, které balon kontrolují.

Byl to top první poločas, těšilo Pavla Šulce. Hraju vždycky pro to, abych týmu co nejvíc pomohl. Ten gól už je jen třešničkaVideo: Sport.cz

No, jenže Viktoria v osmi zápasech ligové fáze držela míč jen těsně pod 35 % času a za zápas zaznamenala průměrně 310 přihrávek. V obou daných metrikách byl horší jen švédský Elfsborg, ten se ale do vyřazovacích bojů neprokousal. Na rozdíl od Plzně, která to svedla poměrně hladce s jednozápasovou rezervou. Lednová prohra 1:3 v Bilbau díky tomu vlastně vůbec nebolela.

„Plzeň nedominovala, ale zato sázela na velmi rychlé protiútoky ihned po zisku míče,“ tvrdí Opta. Dle jejích statistik byli Západočeši v přechodové fázi čtvrtí nejrychlejší z celé soutěže.

Což se lehce změnilo minulý týden v Budapešti. Ferencváros na Plzeň vyrukoval jejími zbraněmi a zabralo to. Viktoria při prohře o gól poprvé v aktuálním ročníku Evropské ligy vyhrála na držení míče (57,5 %). Bušila do zavřených vrat, což není její doménou. Vyčkávala. Na obranné polovině si vyměnila téměř polovinu všech přihrávek v dosavadním průběhu EL, zdaleka největší procento. Jak vidno z přiložených grafik, oproti ligové fázi šlo o značný rozdíl.

Fotogalerie

V povedené odvetě si sice Plzeň také užila balonu nepatrně více než Ferencváros, ale při zachování účinného, rychlého stylu hry. Na útočné polovině zaznamenala téměř dvě třetiny (63,5 %) všech svých pasů.

To vše v kombinaci s parádní efektivitou (na vstřelený gól stačilo sedm doteků ve vápně soupeře) vedlo k zaslouženému postupu do osmifinále. Kde bude evropská pouť Viktorie pokračovat.