Článek
Stoleté výročí klubu oslavili v Čenstochové, jak nejlépe mohli. V roce 2021 vyhráli poprvé v historii polský pohár. Stejnou trofej zvedli nad hlavu i v dalším ročníku a v nejvyšší lize Ekstraklasa skončili druzí. Patří jim také triumfy v posledních dvou polských superpohárech.
Přitom ještě několik let zpátky měl klub úplně jiné starosti. „První liga vítá dalšího nováčka. Raków si zajistil vstupenku o level výše," psala polská média v roce 2017. Jen dvě sezony na to se Čenstochová probila po více než 20 letech zpět mezi elitu.
Hlavní důvod? Chuť 44letého podnikatele Michała Swierczewského angažovat se kromě výpočetní techniky také ve fotbale. „Jeho životopis je omezen na tři písmena: CEO. Prezidentem firmy s obratem 2,5 miliardy zlotých se však nestanete ze dne na den," představuje web money.pl muže, který hned po promocích založil přímo v Čenstochové společnost x-kom, v současnosti technologického giganta. Swierczewski koupil tehdy třetiligový Raków v roce 2016, jeho finanční injekce tak byla znát hned v první sezoně.
Moderní svatostánek Slavii nečeká
„Popelka vstupuje do salonů. Průměrný polský klub z průměrného polského města bude reprezentovat zemi v pohárech. V roztrhaných šatech uděláme maximum pro to, abychom si na „tanečním parketu" neudělali ostudu. Držte nám, prosím, palce," radoval se v květnu 2021 na Twitteru poté, co se Raków poprvé ve své historii probojoval do předkol evropských pohárů. Skončil těsně před účastí v základní skupině Konferenční ligy na lopatkách belgického Gentu.
Zmínka o „roztrhaných šatech" dává smysl při pohledu na zázemí polského vicemistra. Rozhodně se nejedná o moderní svatostánek, více než 65 let starý Městský stadion v Čenstochové pojme přibližně 5,5 tisíce diváků. Novou arenu by si vzhledem k výsledkům hráči i diváci jistě zasloužili, zbývá jen najít investora, který již připravený projekt zastřeší.
Klub nezískal v roce 2016 „jen" peníze, ale také tehdy neznámého trenéra Marka Papszuna. Jeho práce se osvědčila, za uplynulých šest let stál u všech výše zmíněných úspěchů Čenstochové.
„Má velmi silnou pozici, je to ambiciózní člověk. Pro některé lidi je těžké s ním pracovat, zejména pokud nejsou ve svém úsilí dosáhnout vytyčených cílů urputní jako on. Tento přístup k profesi vyžaduje velké oběti. Ne nadarmo s polským pohárem a v bouři šampaňského adresoval vřelá slova své ženě a dceři, na které nemá tolik času," představuje kouče novinář Michał Białoński.
Papszun je prototypem moderního trenéra. Podobně jako současný lodivod pražské Sparty Dán Brian Priske hojně využívá datové analýzy. S tím souvisí i dobová technika včetně velkého množství kamer nebo dronů.
Zúročíme zkušenosti, burcuje trenér
I když je Slavia pro nadcházející dvojutkání velkým favoritem, českého vicemistra rozhodně nečeká nic lehkého. Poláci dokázali v předkolech vyřadit kazašskou Astanu a slovenskou Trnavu, navíc ani v jednom ze čtyř utkání neinkasovali.
„Musíme využít zkušeností, které jsme nasbírali před rokem. Jde o organizační nebo logistické záležitosti, jako jsou lety a cesty na jednotlivé duely. Před rokem jsme čelili nové úrovni fotbalu, což bylo vidět hlavně při setkání s Gentem. Nyní si uvědomujeme, jak k zápasům s takovými soupeři přistupovat," vzkazoval před sezonou Papszun.
Zda ve čtvrtek proti Slavii nastoupí i český stoper s reprezentačními zkušenostmi Tomáš Petrášek, není kvůli jeho zdravotním problémům jasné. Pokud ale bude stoprocentně fit, z pozice kapitána a muže, který zažil v Čenstochové i třetiligové časy, je jeho zařazení do základní sestavy pravděpodobné.