Baník - Urartu 5:1Baníkovská jízda! Arménský soupeř nestačil ve všech směrech

Fotbalisté Ostravy oslavili návrat do evropských pohárů po 14 letech hladkým vítězstvím. V úvodním utkání 2. předkola Konferenční ligy rozdrtili doma čtvrtý tým minulé sezony arménské ligy Urartu 5:1 a před venkovní odvetou v příštím týdnu v Jeravanu jsou velmi blízko k postupu do další fáze.

Hráči Ostravy se radují z gólu.

Domácí zlomili outsidera třemi góly v úvodní půlhodině, kdy se trefili Brazilec Ewerton, Jiří Boula a David Buchta. Po změně stran se prosadili Erik Prekop a z penalty střídající Jiří Klíma. V poslední minutě nastavení snížil Gevorg Tarachčjan, hosté už přitom hráli v oslabení bez vyloučeného kapitána Žirajra Margarjana.

„I když jsme vyhráli o čtyři branky, strašně mě mrzí inkasovaný gól. Byl hrozně zbytečný, prakticky z poslední akce zápasu. Mrzí mě to kvůli (brankáři Jakubu) Markovičovi, kterému jsem přál nulu. Výsledek je velice dobrý, ale nemůžeme v odvetě nic podcenit,“ řekl na tiskové konferenci trenér Baníku Pavel Hapal.

Ostrava se před více než 13 tisíci diváků na soupeře vrhla jako hladová šelma. Od první minuty vysunula presink vysoko k bráně hostů a už ve druhé minutě jí to málem vyneslo gól. Dotěrný Kubala vběhl do rozehrávky gólmanovi a jeho sražený odkop se zastavil o tyč.

Zleva jsou Narek Aghasaryan z Urartu a Tomáš Rigo z Ostravy.

Baník byl od začátku dominantní a vedoucí branka visela ve vzduchu. Přišla v 15. minutě, kdy byl Ewerton ve vápně nejrychleji u vyraženého míče a levačkou prudce skóroval. Domácím ještě stoupl apetit, zatímco Urartu mělo velké problémy s jejich rychlostí, pohyblivostí i důrazem.

Baník posbíral spoustu odražených míčů a soupeře „dusil“ na útočné polovině. Ewerton ve 23. minutě ve vápně našel Boulu, který přízemní střelu umístil přesně k tyči. Ve 26. minutě už to bylo 3:0. Neudržitelný Ewerton nacentroval zleva na malé vápno a u zadní tyče míč uklidil do sítě Buchta.

Urartu, které na rozdíl od Slezanů hrálo už úvodní předkolo Konferenční ligy, nemělo protizbraň a v úvodním dějství v podstatě neohrozilo brankáře Markoviče. Gólman Kazarjan naopak krátce před poločasem měl co dělat s Buchtovou ránou.

Zleva jsou Erik Piloyan z Urartu a Patrick Kpozo z Ostravy.

I ve druhé půli pokračovala hra na jednu bránu. V 62. minutě se Baník radoval počtvrté. Kpozův centr hlavičkou trknul k tyči Prekop a zaznamenal svůj první gól po přestupu z Bohemians 1905. „Spadlo mi to někam na prso nebo na rameno. Byl tam i velký kus štěstí. Ale když máte dobrý den, tak vám jde naproti i to štěstí,“ podotkl Prekop.

Pátou trefu měl na noze střídající Klíma, který běžel v 75. minutě sám na branku, ale Kazarjan jeho pokus o lob přečetl a zneškodnil. Hosté od 78. minutě dohrávali o desíti, když Margarjan ostře fauloval Frydrycha a rozhodčí mu rovnou udělil červenou kartu. Vzápětí početní výhodu zužitkoval Klíma, který z penalty po faulu na Rusnáka zavěsil popáté.

„Úvod nebyl z naší strany úplně ideální, měli jsme zbytečné ztráty. Ale od nějaké 10. minuty už jsme převzali otěže, dobře kombinovali a dávali góly. Mohlo jich být určitě více, protože další dvě tři stoprocentní tutovky jsme neproměnili,“ řekl Hapal, který v sobotu oslaví 55. narozeniny.

Zleva jsou Edgar Movsesyan z Urartu, Jiří Boula z Ostravy a Erik Piloyan z Urartu.

Šestý gól mohl přidat i Boula, jenž podobně jako Klíma uháněl sám na brankáře, ale neuspěl. V poslední minutě nastavení naopak hosté po brejku zkorigovali porážku, tvrdou střelou z pravé strany se prosadil střídající Tarachčjan. Baník, který při minulé pohárové účasti v sezoně 2010/11 nečekaně vypadl s běloruským Mogilevem, vyhrál teprve podruhé za posledních osm utkání v soutěžích UEFA.

„Baník nás dnes vyučil a zvítězil zaslouženě. Musím říct, že na takovou rychlost nejsme zvyklí, a v tom byl na hřišti největší rozdíl. Musím ocenit i atmosféru na stadionu, diváci byli dvanáctým hráčem soupeře. Pokusíme se v odvetě ještě zabojovat, i když to budeme mít po takovém výsledku těžké,“ řekl trenér Urartu Dmitrij Gunko.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Konferenční ligy:
Baník Ostrava - FC Urartu Jerevan 5:1 (3:0)
Branky: 15. Ewerton, 22. Boula, 26. Buchta, 62. Prekop, 82. Klíma z pen. - 90.+4 Tarachčjan. Rozhodčí: Bejtullahu - Bullatovci, Muhadri (všichni Kosovo). ŽK: Šín - Aghasarjan, Simonjan. ČK: 78. Margarjan (Urartu). Diváci: 13.553.
Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula - Buchta (71. Rusnák), Rigo (66. Šín), Kubala (66. Klíma), Ewerton (71. Holzer) - Prekop (66. Tanko). Trenér: Hapal.
Urartu: H. Kazarjan - Isaac (87. Melkonjan), Simonjan, A. Kazarjan - Pilojan, Aghasarjan, Abou (64. Gilmore), Margarjan - Movsesjan (64. Tarachčjan), Mirzojan, Poljarus (64. Harutjunjan, 84. Ajvazjan). Trenér: Gunko.