Pekhart gólem v nastavení zpečetil Legii Varšava postup v Konferenční lize

Tomáš Pekhart svým třetím gólem v tomto ročníku Konferenční ligy zajistil Legii Varšava výhru 1:0 na půdě kosovské Drity a zpečetil tak její postup do hlavní fáze. Naopak gól Jana Hladíka fotbalistům Ružomberku nestačil. Nad arménským klubem Noah sice doma vyhráli 3:1, ale tříbrankovou ztrátu z prvního zápasu nesmazali. Finalista dvou předchozích ročníků Konferenční ligy Fiorentina si místo v pátečním osudí vybojovala výhrou na hřišti Puskás Akadémie až na penalty.

Ilustrační snímek

Legia si do odvety přivezla dvoubrankový náskok a bez větších problémů odolávala snaze domácích. Půl hodiny před koncem vyběhl na trávník Pekhart a v nastaveném čase vstřelil vítězný gól. To už domácí hráli v deseti bez vyloučeného Broji.

Ružomberok pod vedením českého trenéra Ondřeje Smetany a se Šimonem Gabrielem v obraně vykřesal naději dvěma góly už do přestávky. Nejprve se z hranice šestnáctky trefil Luterán a těsně před přestávkou předvedl parádní volej Hladík. Osmnáct minut před koncem proměnil Bóďa penaltu za faul na Hladíka a navíc hosty oslabil Brazilec Pablo, který uviděl druhou žlutou kartu.

Nejlepší střelec soutěže Portugalec Gregório, autor šesti gólů v předchozích zápasech, se tentokrát v dresu hostů neprosadil. Ale na poslední čtvrthodinu ho nahradil Brazilec Matheus Aias a tři minuty před koncem zařídil hostům postup.

Fiorentina, v níž Antonín Barák nebyl tentokrát ani na lavičce, vedla zásluhou Keana, ale v nastaveném čase Ranieri fauloval, dostal červenou kartu a Nagy z penalty vyrovnal. V prodloužení uviděl podruhé žlutou Comuzzo, takže italský favorit hrál 23 minut v devíti, ale remízu ubránil.

Hrdinou rozstřelu byl španělský brankář hostů De Gea, který ve čtvrté sérii zneškodnil pokus Szolnakiho, zatímco všichni jeho spoluhráči uspěli. V maďarském týmu marně bojovali o postup obránce Patrizio Stronati a záložník Jakub Plšek.

Posledním zástupcem Kazachstánu na evropské scéně zůstává Astana. K odvetě proti Brannu Bergen nastoupila s deseti cizinci a Nigerijec Geoffrey dvěma góly zlikvidoval manko z prvního utkání. V poslední minutě ho vystřídal Karimov a hned po příchodu na hřiště vstřelil postupový gól.

Stejně jako před rokem postoupily z posledního předkola Helsinky, přestože ještě minutu před koncem doma s Klaksvíkem z Faerských ostrovů prohrávaly 0:1. Soupeř hrál půl hodiny v deseti bez vyloučeného Středoafričana Yambereho a nakonec v rychlém sledu dvakrát kapituloval. Faeřané už doma přišli o vítězství až v nastavení a teď si to zopakovali.

V derby dvou balkánských sousedů vedla Lublaň nad Rijekou už 5:0, což chorvatští fanoušci neunesli a v 65. minutě si vynutili půlhodinové přerušení zápasu. Pokračovat se mohlo, až když hasiči zlikvidovali požár v hledišti a policie vyvedla výtržníky.

Trojnásobné zastoupení bude mít Kypr, protože k Omonii Nikósie a Pafosu se z Evropské ligy po nepovedeném penaltovém rozstřelu propadl APOEL.

Kolébku fotbalu bude mezi 36 týmy, které na podzim čeká po šesti zápasech v novém ligovém formátu, reprezentovat Chelsea. Londýnský klub po domácí výhře 2:0 měl na půdě Servette Ženeva namále. Francouz Nkunku sice stejně jako doma otevřel skóre z penalty, ale Guillemenot a střídající Crivelli strhli vedení na stranu švýcarského klubu. Dánský brankář Jörgensen, který je v Chelsea až trojkou, měl co dělat, aby odvrátil hrozbu prodloužení.

Odvetná utkání 4. předkola fotbalové Konferenční ligy:
Mistrovská část:
HJK Helsinky – Klaksvík (Faer. ostr.) 2:1 (0:0), první zápas 2:2, postoupily Helsinky
The New Saints (Wal.) – Panevežys (Lit.) 0:0, první zápas 3:0, postoupil TNS
Santa Coloma (And.) – Víkingur Reykjavík 0:0, první zápas 0:5, postoupil Víkingur
Celje – Pjunik Jerevan 4:1 (2:0), první zápas 0:1, postoupilo Celje
Larne (Sev. Ir.) – Lincoln (Gibr.) 3:1 (2:1), první zápas 1:2, postoupil Larne.
Hlavní část
Paks (Maď.) – Mladá Boleslav 0:3 (0:0), první zápas 2:2, postoupila Boleslav
Astana – Brann Bergen 3:0 (0:0), první zápas 0:2, postoupila Astana
Zira (Ázerb.) – Omonia Nikósie 1:0 (0:0), první zápas 0:6, postoupila Omonia
Ružomberok – Noah (Arm.) 3:1 (2:0), gól za domácí Hladík, první zápas 0:3, postoupil Noah
Pafos (Kypr) – Kluž 3:0 (2:0), první zápas 0:1, postoupil Pafos
Olimpija Lublaň – Rijeka 5:0 (4:0), první zápas 1:1, postoupila Lublaň
Trabzonspor – St. Gallen 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), na pen. 4:5, první zápas 0:0, postoupil St. Gallen
Zrinjski Mostar – Vitória Guimaraes 0:4 (0:3), první zápas 0:3, postoupil Guimaraes
Cercle Bruggy – Wisla Krakov 1:4 (0:2), první zápas 6:1, postoupily Bruggy
Panathinaikos Atény – Lens 2:0 (0:0), první zápas 1:2, postoupil Panathinaikos
Drita (Kos.) – Legia Varšava 0:1 (0:0), gól Pekhart, první zápas 0:2, postoupila Legia
Kilmarnock – FC Kodaň 1:1 (1:0), první zápas 0:2, postoupila Kodaň
Maribor – Djurgaarden 0:1 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Djurgaarden
Heidenheim – Häcken 3:2 (1:0), první zápas 2:1, postoupil Heidenheim
Servette Ženeva – Chelsea 2:1 (1:1), první zápas 0:2, postoupila Chelsea
Puskás Akadémia – Fiorentina 1:1 po prodl. 1:1 (1:1, 0:0), na pen. 4:5, první zápas 3:3, postoupila Fiorentina
Betis Sevilla – Kryvbas 3:0 (3:0), první zápas 2:0, postoupil Betis