Hlavní obsah

Čelili Stasi, po pádu berlínské zdi za Union krváceli! Fanoušci soupeře Slavie jsou výjimeční

Berlín

Vymyká se standardům. Naprosto. Je malý, oproti bundesligovým klubům chudý příbuzný. Přesto je poráží. Dnes večer bude hrát dokonce se Slavií o postup do jarní části Konferenční ligy. Union Berlín. Klub, který v dobách komunismu sídlil na nesvobodné straně berlínské zdi, je nyní německou kometou. S fanoušky, kteří by za něj položili život. Jeho příběh je dojemný a smutný zároveň.

Foto: Annegret Hilse, Reuters

Stadion Unionu An der Alten Försterei, se Slavií ovšem bude hrát na Olympijském stadionu.

Článek

Berlín (od našeho zpravodaje) - Původní klub byl založen v květnu 1906 pod názvem FC Olympia 06 Oberschöneweide, ten současný o 60 let později při reorganizaci fotbalu v tehdejším východním Německu. Zatímco jiné kluby měly ve vedení vysoké vojenské hodnostáře nebo přímo členy státní bezpečnosti Stasi, Union se stal symbolem boje proti režimu, byl populární v undergroundu. Jemný projev nesouhlasu vyjadřovali fanoušci například při přímých kopech, kdy skandovali za odstranění zdi. Podpora Unionu byla v NDR podvratným činem, proto klub živořil. Naopak BFC Dynamo s úzkými vazbami na Stasi vyhrálo ligu desetkrát po sobě.

Union uvadal i dlouhé roky po pádu berlínské zdi. V roce 2005 spadl až do čtvrté ligy, čelil vážným finančním potížím. Zlom nastal příchodem podnikatele ve stavebnictví Dirka Zinglera, prezidenta klubu. I díky významné pomoci výjimečných fanoušků.

Dva a půl tisíce z nich v roce 2009 odpracovaly na přestavbě legendárního stadionu An der alten Försterei 140 tisíc hodin. Klub by si jinak bundesligu nemohl dovolit. V době, kdy se v Německu rozjely finanční pobídky za darování krve, fanoušci vyhlásili akci Bleed for Union (Krvácejme za Union). Veškeré finanční prostředky získané z dárcovství věnovali klubu.

Jedinečné jsou vánoční akce na An der alten Försterei. Tradici zahájila v roce 2003 zhruba stovka příznivců, kteří přelezli plot a na hřišti si popřáli hezké svátky. Nyní se oslavy účastní 30 tisíc lidí, kteří při konzumaci oblíbeného svařáku zpívají koledy a fotbalové chorály.

Union si odstup od standardů nadále drží. Zaměřuje se víc na fanoušky než na komerční zájem. „Když se podíváte na náš rozpočet a velikost stadionu, není pochyb o tom, že jsme stále outsider,“ citoval sportovní server Sky Sports dlouholetého fanouška Unionu Christiana Arbeita.

„Není to tak, že bychom se každé ráno probouzeli a říkali si, jak jsme výjimeční. Jsme prostě sami sebou. Například jsme jediným klubem v Německu, který po gólu nepouští hudbu. Věříme, že vstřelení gólu vašeho týmu je jedním z nejlepších momentů ve fotbale. Proč ho kazit hudbou?“ dodal Arbeit.

Jenže taková rozhodnutí nesou finanční ztráty, promarňují se tím sponzorské příležitosti. Zvláště teď, když Union válí v bundeslize. Na to má Arbeit jasnou odpověď: „Samozřejmě že nám tím utíkají peníze. Ale to jsme my. My tyhle věci prostě neděláme.“

Jak skončí zápas Konferenční ligy v Berlíně mezi Slavií a Unionem?
Vyhraje Slavia.
29,9 %
Bude remíza.
23,9 %
Vyhraje Union.
46,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2059 čtenářů.
Související témata: