Kodaň - Baník 1:0Baník prohrál gólem v nastavení

Fotbalisté Ostravy prohráli v úvodním zápase 3. předkola Konferenční ligy na hřišti FC Kodaň 0:1. V první minutě nastavení rozhodl o výhře favorita střídající Victor Froholdt. Odveta je na programu příští čtvrtek.

Kodaňský Mohamed Elyounoussi při utkání s Baníkem

Baník hraje poháry po 14 letech, ve skupinové fázi ještě nikdy nebyl. V letošní kvalifikaci Konferenční ligy prohrál poprvé, v minulém předkole dvakrát zdolal arménské mužstvo Urartu. Kodaň vyhrála po normální hrací době teprve druhý z posledních osmi pohárových zápasů s českými celky.

Postupující se v závěrečném 4. předkole utká s vítězem duelu Kilmarnock - Tromsö, poražený v pohárech skončí.

Týmy se utkaly poprvé. Ostrava odehrála úvodní minuty aktivně, byť bez vážnější situace v kodaňském vápnu, ale postupně přebíral otěže domácí celek, který v minulých dvou sezonách startoval ve skupině Ligy mistrů. Do první velké příležitosti pomohla Kodani nepřesná přihrávka Kpoza, po které se Óskarsson dostal do týlu hostující obrany, udělal kličku Markovičovi, ostravský gólman však reagoval bleskově a následnou střelu dokázal vyrazit.

Pak o sobě dali vědět i hosté. Rigo nejprve z 20 metrů přízemní střelou protáhl Trotta. Větší šanci měl ve 26. minutě Šín, který dostal od Ewertona přihrávku do vápna, jenže v rychlosti zakončil špatně a nepovedená rána skončila v zámezí.

Kodaň měla územní převahu, hosté však vcelku bez problémů eliminovali její ofenzivní snahu a nevystavili Markoviče zásadní hrozbě. Ostravského gólmana z relativního klidu vyrušil až ve 49. minutě Elyounoussi, k němuž se odrazil míč na malém vápně a jeho hlavičkový pokus shora brány rozvlnil síť.

Baník z brejků také dokázal větrat domácí defenzivu a hned vzápětí se dral do příležitosti Šín, jenže i napodruhé zaváhal a trefil protihráče. Ještě větší možnost se Baníku naskytla v 66. minutě. Po dalším rychlém protiútoku brankář Trott vyrazil Ewertonovu střelu na malé vápno, Buchta měl dorážku na dlouhou nohu a po jeho přiklepnutí Rigo z šestnáctky bombou přestřelil. Ewerton se po selhání kodaňské obrany neprosadil ani v 84. minutě, jeho ránu z 20 metrů Trott zlikvidoval. Domácí gólman si poté poradil i s hlavičkou střídajícího Klímy.

Duel v Parkenu před více než 16 tisíci diváky směřoval k bezbrankové remíze, v úvodní minutě nastavení však domácí skórovali po kombinační akci, na jejímž konci stál Froholdt.

Kodaň v minulé sezoně ve 3. předkole Ligy mistrů vyřadila na penalty Spartu, předtím ale ve vyřazovacích dvojzápasech s českými soupeři třikrát vypadla. V předkolech pohárů neprohrála v 17. utkání za sebou. Baník v pátém pohárovém souboji dánskému soupeři poprvé podlehl.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Konferenční ligy:
FC Kodaň - Baník Ostrava 1:0 (0:0)
Branka: 90.+1 Froholdt. Rozhodčí: Verboomen - Hillaert, Wyns, video: Lambrechts (všichni Belg.). ŽK: Prekop, Kpozo (oba Ostrava). Diváci: 16.513.
Kodaň: Trott - Huescas (10. Gočoleišvili), Vavro, Diks, Meling - Falk, Delaney (46. Lerager), Mattsson (77. Froholdt) - Elyounoussi, Óskarsson, Achouri (67. Larsson). Trenér: Neestrup.
Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula, Rigo (90.+2 Grygar) - Buchta (70. Rusnák), Šín (79. Kubala), Ewerton (90.+2 Holzer) - Prekop (70. Klíma). Trenér: Hapal.