Článek
Šokující změna. V případě Itálie určitě. Vedení svazu bere převlékaní do zelené jako symbol nástupu generace mladých hráčů.
Reprezentace nastoupila v zelených dresech zatím jen jednou v historii. Před 65 lety, když 5. prosince 1954 také v Římě porazila Argentinu 2:0. Od té doby Italové dlouhá desetiletí ctili převážně azurovou barvu, která se také stala symbolem italského fotbalu ve světě.
A New Wave Rises 🇮🇹
Introducing @azzurri new kit, straight from the Renaissance.
Available now. pic.twitter.com/mBKnvFSMAO
— PUMA Football (@pumafootball) 7. října 2019
Občas si v zelených dresech zahrály mládežnické výběry Itálie. Pro „zelenáče" měly představovat motivaci, aby si jednou zahráli v modrém tričku reprezentačního áčka.
Zelená činí modrou ještě jasnější...
„Zelená symbolizuje usilovnou práci, s níž se snažíme postupovat při výchově mladých hráčů. Příkladem je i národní mužstvo trenéra Manciniho. Chceme tak oslavit renesanci italského fotbalu na hřišti i mimo něj. Symbolem, který nenahrazuje modrou barvu, ale činí ji ještě jasnější," hájí novinku Gabriele Gravina, prezident Italské fotbalové federace.
Italové už v sobotu mohou slavit postup na šampionát, momentálně však spíš vedou spor o dresy.
Řadě osobností v čele s trenérem národního týmu Robertem Mancinim se zelené trikoty nelíbí.
„Asi jsem staromódní, ale víc se mi líbí bílé nebo modré dresy," kroutí hlavou Mancini.
Přidává se k němu také legendární Dino Zoff. „Jsem starý a tahle změna se mi nelíbí," kritizuje někdejší trenér a brankář italské reprezentace, se kterou v roce 1968 vyhrál mistrovství Evropy a v roce 1982 i světový šampionát.