Hlavní obsah

Vtípek? Koukal jsem jako vyvalenej! Poborský o šoku z legendárního Fergusona

Bylo příjemné odpoledne, do finále Eura 1996 zbývaly dva dny. Do londýnského hotelu, kde se na duel s Německem chystala česká fotbalová reprezentace, dorazil trenér Manchesteru United Alex Ferguson. „Zavolejte mi, prosím, Karla Poborského,“ požádal kouč tehdy nejlepšího týmu světa. „Myslel jsem si, že jde o vtípek spoluhráčů. Když jsem ale došel dolů, spadla mi brada,“ říká Poborský s úsměvem. V rozhovoru pro Sport.cz popisuje život pod Fergusonem, vzpomíná na Davida Beckhama a odhaduje šance Plzně s United ve čtvrtečním duelu Evropské ligy.

Foto: ČTK

Karel Poborský v dresu Manchesteru United

Článek

To jste si opravdu myslel, že si z vás spoluhráči vystřelili?

Před Eurem žádné kontakty s Manchesterem nebyly. Během turnaje mi můj manažer pan Paska oznámil, že se z United ptali, jestli bych měl zájem na Old Trafford přestoupit. Ale když za vámi přijde pan Ferguson přímo na hotel…

Musel jste být solidně překvapený.

Nebudu dělat machra, byl jsem v šoku. Stála přede mnou taková persona, takový manažer a ptal se mi, jestli pod ním nechci hrát. Koukal jsem jako vyvalenej. Hlavou mi běhala jména tehdejších hvězd Manchesteru - Scholes, Beckham, Cantona, Schmeichel, Giggs, bratři Nevillové… Vykoktal jsem ze sebe, že samozřejmě chci.

Co bylo dál?

Neuměl jsem anglicky, byl tam naštěstí překladatel. Na velkou konverzaci to tedy nebylo. Vlastně když ode mě pan Ferguson uslyšel, že může spustit přestupové záležitosti, popřál mi hodně štěstí ve finále, otočil se a byl pryč.

Následně jste pod Fergusonem prožil dvě sezony. Byl známý tím, že dal týmu volnost, na druhé straně uměl notně přitvrdit. Pověstný byl jeho fén, kdy v kabině létaly koše, kopačky, tvrdá slova.

Tohle bylo nepříjemné z důvodu, že normálně toho o fotbale tolik nenamluvil. Takže když už si vzal slovo, šlo spíš o negativní věc. Pokud nevyšla první půle, nebral si v kabině servítky. Zprvu mluvil potichu, pak spustil několikavteřinový uragán. Byl schopný seřvat kohokoli. Ale i díky tomu byl ve finále oblíbený. Měl obrovské charisma, prostě borec.

Byl na Old Trafford neomezeným pánem?

Byli nad ním pochopitelně majitelé, ale co se týká šatny a hráčů, dělal si absolutně, co chtěl. Už tenkrát byl v United manažerský systém, Ferguson tedy nebyl každý den na tréninku. Řídil třeba přestupy, organizační věci. Zkrátka velký šéf. Nebyla potřeba, aby toho hodně napovídal. Jenom hlídal atmosféru, sportovně si tým poradil sám. Třeba přípravy na zápas žádné nebyly.

Vážně?

Jen přišel a řekl: Hrajeme ve stejné sestavě jako minule. Jděte a vyhrajte. Standardky a podobné věci se tenkrát neřešily.

V porovnání se současností zní toto jako z jiného světa.

V Manchesteru jsem byl dva roky. Standardky jsme cvičili jen před čtvrtfinále Ligy mistrů s Juventusem, se kterým jsme stejně vypadli.

Co stálo za tehdejším kouzlem Manchesteru, který byl tehdy nejlepším týmem světa?

Ferguson měl obrovský čich na hráče. A když už někdy šlápnul vedle, neměl problém se s dotyčným hráčem rychle rozloučit. V týmu byla koncentrovaná kvalita. Co jméno, to fantastický fotbalista. Sice jsem toho za United moc nenakopal, byl jsem ale součástí jednoho z nejlepších mužstev fotbalové historie.

Ferguson sázel na pravé straně zálohy na Davida Beckhama, který byl už tehdy celebritou i mimo hřiště. O to těžší bylo se přes něj prosadit?

Souhlasím. David tehdy začínal s manželkou Viktorií ze Spice Girls, v podstatě už tenkrát jeho hvězda šoubyznysu přerostla tu fotbalovou. Nebo byla minimálně stejně vysoko. Byl ale skvělý fotbalista. Zřejmě jsem nehrál s nikým s tak vynikající kopací technikou. I lidsky byl v pohodě, v kabině si na nic nehrál.

Zlatá éra United skončila symbolicky - s odchodem Fergusona. Ukazuje i toto na jeho výjimečnost?

To sedí. Mužstvo prošlo generační obměnou, kluci, kteří United léta táhli, kvůli věku postupně končili. Jiná je i atmosféra v klubu. Je pravda, že Manchester se hledá dlouho. Od konce Fergusona je tam už sedmý manažer, ale pořád to není ono.

Má tedy Plzeň šanci?

Jestli někdy potkat United, tak v téhle době. Tým prochází přestavbou, nový trenér Amori změnil rozestavění, systém. Hledá hráče, kteří by do toho pasovali. Sestava se výrazně mění. Amorim prohlašuje, že kdyby nastavil mužstvo takticky jinak, United by na tom asi byli výsledkově líp. Ale zase by nezjistil, co potřebuje. Nejde mu o jeden zápas, ale o budoucnost. Za rok chce být s United úplně někde jinde.