České Waterloo. Reprezentanti leštili lavičky

Z té statistiky mrazí. Většina z deseti krajánků, kteří absolvovali nedávný sraz fotbalové reprezentace, během kterého český tým utrpěl těžkou porážku v Gruzii (1:4), leštila o víkendu ve svých klubech lavičku. Celý zápas odehrál pouze záložník Alex Král za Espaňol. České Waterloo podtrhnul tradiční „držák“ Tomáš Souček. Reprezentační kapitán a opora West Hamu byl střídán po prvním poločase.

Ladislav Krejčí na archivním snímku

Nízká herní praxe krajánků dopadla těžce na fotbalovou reprezentaci na Euru, poté i při startu do Ligy národů. Nic na tom nemění, že po těžkém direktu v Tbilisi dokázali Češi porazit Ukrajinu (3:2). Jenže situace se zřejmě jen tak nezlepší. Spíš naopak. Čísla mluví jasně, víkend v zahraničí byl českým Waterloo (viz tabulka).

V základní sestavě se z desítky nominovaných k úvodním duelům Ligy národů objevili pouze dva hráči - Král a Souček. Zatímco Král odehrál v La Lize celý zápas (výhra 3:2 nad Alavésem), Souček za West Ham v Premier League pouze první půli (1:1 na půdě Fulhamu). Ještě menší počet minut strávil na Craven Cottage obránce Kladivářů Vladimír Coufal, který přišel na trávník v 57. minutě.

Jak si vedli krajánci po reprezentačním srazu

Alex Král (Espaňol–Alavés 3:2, celý zápas)

Tomáš Souček (Fulham – West Ham 1:1, 45 minut)

Vladimír Coufal (Fulham – West Ham 1:1, 33 minut)

Tomáš Čvančara (Mönchengladbach–Stuttgart 1:3, 15 minut)

Patrik Schick (Hoffenheim–Leverkusen 1:4, 5 minut)

Matěj Kovář (Hoffenheim–Leverkusen 1:4, na lavičce)

Robin Hranáč (Hoffenheim–Leverkusen 1:4, na lavičce)

Ladislav Krejčí (Girona–Barcelona 1:4, na lavičce)

Adam Hložek (Hoffenheim–Leverkusen 1:4, zranění)

Václav Černý (Dundee United – Rangers 0:1, nemoc)

A dál? Už jen dvacet minut. Navíc se o ně podělili dva hráči. Útočník Tomáš Čvančara si za Mönchengladbach zahrál proti Stuttgartu (prohra 1:3) závěrečných 15 minut, Patrik Schick za Leverkusen ve vítězném utkání v Hoffenheimu (4:1) pouhých 5 minut. Smutné je, že Schick byl i tak nejvytíženější z kvarteta Čechů, kteří absolvovali nedávný sraz a mohli do tohoto utkání zasáhnout.

Schickův spoluhráč, reprezentační jednička Matěj Kovář a stoper Hoffenheimu Robin Hranáč sledovali bundesligový zápas z lavičky, Adam Hložek nebyl v nominaci kvůli zranění. V permanenci nebyl ani útočník Václav Černý, jehož absenci ve vítězném utkání skotské ligy proti Dundee United (1:0) vysvětlil kouč Rangers nenadálou nevolností.