Hlavní obsah

Trable Zbrojovky i Líšně. Oprava stadionu se odkládá, nadějí je nový. Město trvá na výstavišti

Velké ambice mají noví majitelé brněnských fotbalových klubů Zbrojovky a Líšně, byť oba kluby momentálně hrají druhou ligu. Upínají se k postupu do nejvyšší soutěže, vhodný stadion ale v tuto chvíli postrádají. Chátrající městský stánek v Srbské ulici v Králově Poli už podle města nevyhovuje podmínkám pro první ligu a nezbytná modernizace se odkládá. Brněnští radní zrušili tendr na jeho opravu, která má zajistit, aby odpovídal požadavkům pro nejvyšší soutěž. Na zprávu jako první upozornil server iDNES.cz.

Foto: Profimedia.cz

Městský stadion v Srbské ulici v Brně je domovským stánkem fotbalové Zbrojovky.

Článek

Nutné opravy se tak stihnou nejdřív pro sezonu 2026/2027. Ve Zbrojovce na postup už příští rok na jaře nevěří, usilovat o něj chce Líšeň, která v případě úspěchu bude muset spoléhat na výjimku nebo hrát rok domácí zápasy mimo Brno.

„Již v létě jsme tendr na opravu Srbské zrušili, protože se přihlásila jedna firma, která nabídla cenu velice nad tím, co jsme si představovali. Proto jsme zakázku rozdělili na dvě části, na tu technologickou část se znovu přihlásila jedna firma a cena byla dvojnásobná. Bavili jsme se se zástupci Zbrojovky a ti avizovali, že cíl postoupit do nejvyšší soutěže se vztahuje k roku 2026, takže jsme zrušili tendr,“ uvedl pro Sport.cz radní města Brna pro sport Tomáš Aberl.

Zbrojovka je po neúspěšném podzimu v tabulce druhé ligy až čtrnáctá a na barážovou třetí příčku Vyškova ztrácí propastných dvanáct bodů. O postup do nejvyšší soutěže ovšem hodlá zabojovat na jaře Líšeň s novým majitelem, miliardářem Igorem Faitem. Celek z východu Brna ztrácí na barážovou příčku z deváté pozice sedm bodů.

„Naší společnou ambicí se stávajícím vedením je vytvořit takové podmínky, abychom si v letošní sezoně zajistili účast v baráži o první fotbalovou ligu. Pokud to nevyjde, tak o postup do nejvyšší soutěže budeme usilovat v příští sezoně,“ uvedl Fait.

Že by se hrála první liga na skromném stadionu Líšně v Kučerově ulici, je pro následující roky vyloučené, celek z východu Brna by tak musel hledat azyl jinde. A na Srbské by to byl v příští sezoně problém.

„Pokud by Líšeň postoupila do první ligy teď na jaře, bylo by obtížné, aby hrála na Srbské. Stadion neodpovídá podmínkám pro první ligu. Se Zbrojovkou jsme jednali jako s naším nájemcem, pokud by nastala nová situace kolem Líšně, budeme také jednat,“ poznamenal Aberl.

Na Srbské je třeba dát do pořádku třeba zázemí pro televizní přenosy a média stejně jako prostor pro zdravotníky. Součástí modernizace stadionu je taky vybudování kamerového systému pro zvýšení bezpečnosti nebo modernizace osvětlení.

„Všechno je třeba stihnout do léta roku 2026. Rozhodli jsme se, že jednotlivé zakázky ještě víc rozdělíme a budeme o ně usilovat jednotlivě. To znamená, aby třeba firma, která se zabývá kamerovými systémy, udělala kamerový systém,“ vysvětluje Aberl.

I když se v Brně podaří nezbytné opravy stadionu na Srbské, upínají se kluby i město dlouhodobě k výstavbě nového stadionu, který by mohly Zbrojovka a Líšeň sdílet. Město dál počítá s variantou výstavby stadionu na výstavišti na místě dnešního velodromu.

„Je to součást naší strategie, kterou jsme schválili, a postupně to k tomu směřujeme. Snažíme se vše co nejvíc urychlit, ale věci mají své časové konotace. Do výstavby stadionu zbývá jistý čas. Finišuje soutěž o výstavbu velodromu s atletickým stadionem,“ poukázal Aberl na sportoviště, jehož stavba za Lužánkami za plaveckým stadionem má předcházet výstavbě fotbalového stánku, aby nedošlo k omezení činnosti cykloklubu TJ Favorit Brno.

Ten si dokáže představit, že nový stánek bude sdílet Zbrojovka a Líšeň. „V zahraničí je běžné, že hrají dva takto velké kluby na jednom stadionu. Jednání nás ale teprve čekají,“ poznamenal Aberl.

Doteď jednala s městem o novém stadionu především Zbrojovka jako největší brněnský klub s ambicemi. Poté, co se majitelem Líšně stal Fait, hodlá do podoby stadionu promluvit i on. V klubu ještě nezavrhli i jinou lokalitu než výstaviště. Varianta na výstavišti si totiž vyžádá čas, protože by se stadion mohl stavět právě až po výstavbě nové haly pro cyklisty a atlety.

„Aktuálně zvažujeme všechny možnosti, které se nabízejí, a jejich paleta je opravdu široká. Každá z nich má však i druhou stranu, se kterou je třeba jednat. Taková jednání aktuálně neproběhla a tuto debatu chceme vést s těmito protistranami, nikoli skrze média,“ uvedl předseda líšeňského klubu Karel Hladiš.

Dá se tedy očekávat, že v následujících měsících bude živo nejen kolem proměny kádrů obou brněnských rivalů, ale také ohledně debat o novém stadionu.