Článek
Berbr odešel s úsměvem a sdělením, že se odvolá. Také zmínil, že ač má za pár dnů 70. narozeniny, slavit bude pouze jednou. Po skončení jednacího dne promluví pro média soudce, státní zástupce i Berbrovi obhájci.
11:06 – Žáka následně vytočilo chování několika kameramanů. Řádně zopakoval, jaká pravidla v jednací síni platí. Také vyhlásil přestávku do 12:30 a odhaduje, že odůvodnění potrvá zhruba dvě hodiny.
11:05 – „U Berbra je jasné, že měl ekonomický profit ze zpronevěr. U podplácení jsme nenašli vazbu a nevyvodili, jak by z jednání profitoval. Nevidíme ani propojení mezi aktivitami Rogoze, Vyšehradu a rozhodčích s ekonomickými aktivitami. To je spekulativní záležitost. Netvrdíme, že to tak nebylo, ale na základě důkazů nemůžeme potvrdit, že ano,“ vysvětloval Žák.
10:54 – Soudce potvrdil, že docházelo k ovlivňování nominací na některé zápasy. Berbr měl ve FAČR dominantní vliv a rozhodoval o zásadních otázkách bez jakékoliv korekce. Nicméně existence a fungování zločinecké organizace se nepodařilo prokázat.
10:39 – „Výjimkou může být ovlivnění spojené se sázkou, pokud by se zjistilo, že na ovlivněný zápas si aktéři vsadí a dopouští se podvodného jednání, zejména vůči sázkovým kancelářím. Často šlo o souběh zajištění výhody pro Slavoj Vyšehrad a sázek. Sázeli rozhodčí, sázeli hráči,“ vysvětluje soudce. Připomeňme, že pražský celek dostal peněžitý trest půl milionu korun.
10:37 – „Nejméně v té době nebyl stav v českém fotbale nijak výjimečný. Bavím se o nefér a neetickém jednání ve smyslu ovlivňování zápasů. Důkazy naznačují silná podezření, že docházelo k ovlivňování na popud činovníků či rozhodčích, a to na domácí i mezinárodní scéně,“ popisuje Žák.
10:35 – „Pokud bychom proškrtali z obžaloby nabídky peněz, nemáme se tady o čem bavit. Je to vnitřní záležitost Fotbalové asociace ČR a porušování jejich předpisů. Vysoce amorální a neetické jednání,“ pokračuje soudce.
10:31 – „Soud tady není od toho, aby očišťoval fotbal, který v dané době byl zaneřáděn. Soudní řízení je od toho, aby rozhodovalo o žalovaných skutcích na základě důkazů a jejich hodnocení,“ prohlásil Žák.
10:22 – Berbr, Káník a Rogoz musí společně nahradit Plzeňskému KFS také téměř 1,5 milionu korun plus úroky.
10:19 – „Zásadně jsme respektovali, že uzavřené dohody o vině a trestu nemají žádný vliv na další průběh trestního řízení. Rozhodujeme na základě důkazů, nikoliv vůle jednotlivých stran,“ zdůraznil Žák.
10:18 – Kauza je hlavně kvůli postavě Berbra mediálně sledovaná, což si uvědomuje i soudce Žák. „Vím, že veřejnost netrpělivě čeká na výsledek. Ale rovnou říkám, že je mi úplně jedno, co očekává.“
10:16 – Soudce po hodině skončil s vyhlášením rozsudku, nyní přichází na řadu zdůvodnění, které potrvá ještě o něco déle.
10:07 – Berbr kouká po soudní síni a rozdává široké úsměvy, verdikt ho viditelně potěšil.
10:00 – Žák zprošťuje Berbra viny i u dalších zápasů, u nichž se dříve hovořilo o tom, že měla na jejich průběh vliv jím řízená „zločinecká organizace“. Její údajná existence tak padá.
9:58 – Berbr a Káník jsou zproštěni obžaloby ohledně utkání třetí ligy mezi Radotínem a Dobrovicemi.
9:53 – Rozdílné výše pokut a shodně tříletý zákaz činnosti čekají i další sudí, respektive osoby s nimi spojenými. Jiří Kříž zaplatí 80 tisíc, Jiří Musil 100 tisíc, Pavel Vlasjuk 100 tisíc, Michal Myška 140 tisíc, Martin Svoboda 70 tisíc, Jana Štychová 60 tisíc, Miloš Vitner 100 tisíc. Klub Slavoj Vyšehrad dostal půlmilionový úhrnný trest. Bývalý fotbalista Martin Uvíra nesmí vykonávat funkci rozhodčího, asistence, ani delegáta tři roky a soud mu udělil pokutu ve výši 280 tisíc korun.
9:49 – Žák pokračuje tresty pro další bývalé arbitry. Jiří Houdek dostal se dočkal pokuty ve výši 192 tisíc korun a tříletý zákaz činnosti, Robert Hájek si nezapíská stejně dlouho a musí zaplatit 160 tisíc korun. Tři roky nebude moci rozhodcovat ani Jiří Kabyl, který dostal téměř stotisícový peněžitý trest (92 tisíc korun).
9:46 – Někdejší sportovní ředitel Vyšehradu Roman Rogoz byl odsouzen k nepodmíněnému pobytu ve věznici s ostrahou na čtyři roky. Bývalý fotbalista Michal Káník vyfasoval dva a půl roku s pětiletou podmínkou a pokutu 130 tisíc korun. Rozhodčí Cihlář zákaz výkonu funkce sudího na tři roky a pokutu 150 tisíc korun.
9:45 – Berbr vypadá uvolněně a z řeči těla se dá usuzovat, že je s výší trestu poměrně spokojený. Soudce Žák mezitím hovoří o dalších potrestaných.
9:44 – Roman Berbr za mříže nemusí. Byl sice odsouzen k tříletému trestu, ale s pětiletou podmínkou. Dále vyfasoval dvoumilionový flastr a tříletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu v obchodní korporaci.
9:39 – Zpět k fakturám. Berbr měl společně se svými kumpány připravit Plzeňský KFS o více než 2,3 milionu korun. Žák uvádí, že je vinen ze zpronevěry. O zločinecké organizaci v souvislosti se jménem Berbra zatím nepadlo ani slovo.
9:37 – Jednotlivé výše trestů budou známy až na závěr rozsáhlého rozsudku, který Žák stále předčítá všem přítomným.
9:33 – Soudce Žák i nadále čte jednotlivé verdikty. Berbr na chvíli přestal vnímat a podíval se do telefonu, posléze ale začal opět pozorně poslouchat.
9:26 – Berbr byl společně s Rogozem shledán vinným za vystavení faktur pro Plzeňský KFS (Krajský fotbalový svaz). Dal i pokyn k jejich proplacení, ač věděl, že plnění nebude poskytnuto.
9:22 – Jméno Romana Berbra zatím zaznělo pouze v úvodním výčtu obžalovaných, respektive vinných. Zdá se, že jej soudce v některých případech vyškrtnul.
9:18 – Berbr uhýbá pohledem, hledí z okna, možná spíše do nepřítomna. Žák mezitím podrobně popisuje, jak jednotliví funkcionáři či rozhodčí ovlivnili utkání ve prospěch Vyšehradu. Zmíněn byl i bývalý sportovní ředitel Slavoje Roman Rogoz, Berbrův velmi dobrý známý.
9:13 – Soudce Žák zatím postupně vyjmenovává jednotlivé aktéry kauzy a zmiňuje, že všichni obžalovaní včetně Berbra jsou vinni. Okamžik vynesení trestu se blíží.
9:07 – Berbr se usadil na své místo, soudce Žák mezitím potvrdil, že z rozsudku není povoleno pořizovat obrazové záznamy. Zvukové ano, ale ne v podobě živého přenosu. A co textové online články? „Tam mé pravomoci nesahají,“ pravil Žák.
9:03 – Klíčový muž dnešního dopoledne Berbr je sice na místě, většina obžalovaných ale na vyhlášení rozsudku nedorazila.
8:53 – V budově soudu se po boku svých tří obhájců objevil i Berbr a s úsměvem ve tváři pozdravil přítomné novináře.
8:48 – Novináři stále čekají na to, až dorazí hlavní aktéři. Soudce Žák je již v budově, státní zástupce Jan Scholle má naopak ve zvyku chodit mezi posledními.
8:37 – Jako první z obžalovaných dorazil bývalý rozhodčí Jan Cihlář, jenž podle obžaloby v květnu 2019 ovlivnil třetiligový duel Vltavínu s Vyšehradem (0:2). Berbr je zatím v nedohlednu.
8:26 – Redakce Sport.cz je na místě jako jedna z prvních. Čekáme na příchod obžalovaných, podle soudce Vladimíra Žáka nebude možné z rozsudku přenášet živé obrázky.
Podle spisu stál Berbr v čele organizované zločinecké skupiny, která v letech 2019 a 2020 ovlivňovala zápasy FC Slavoj Vyšehrad. Vycházel vstříc požadavkům tehdejšího sportovního ředitele klubu Romana Rogoze a nasazoval na zápasy předem domluvené rozhodčí. Jak uvedl státní zástupce, pomáhat jim měli někdejší hráč Michal Káník a bývalý sudí Tomáš Grímm.
Berbr svou vinu opakovaně u soudu odmítl. „Jsem bytostně přesvědčen, že celý případ byl udělán na zakázku, dostat mě z fotbalu a co nejvíce zkriminalizovat,“ zdůraznil ve své závěrečné řeči.
Státní zástupce mu za účast na organizované zločinecké skupině, úplatkářství a zpronevěru peněz Plzeňskému krajskému fotbalovému svazu navrhl sedmiletý trest, pokutu v hodnotě 5,5 milionu korun a také zákaz činnosti.
U Káníka žádal šest let a osm měsíců a zaplatit půl milionu korun. V případě Rogoze šlo o souhrnný trest ve výši 7,5 let, protože nedávno dostal podmínku v kauze manipulace zakázek Českých drah na náhradní autobusovou dopravu. Uhradit by měl částku 350 tisíc korun.
V kauze Šváb figurovalo 21 lidí, mezi nimi sudí, delegáti, hráči, a také samotný klub FC Slavoj Vyšehrad. Čtyři obžalovaní, konkrétně bývalí rozhodčí Grímm, Marek Janoch, někdejší delegát Miroslav Skála a Petr Tarkovský, uzavřeli dohodu o vině a trestu. Od soudu tak všichni odešli s podmínkami.
Tresty v kauze Šváb
Roman Berbr, bývalý místopředseda FAČR
Navržený trest za podplacení, pomoc k podplacení, zpronevěru a účast na organizované zločinecké skupině: 7 let ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 5 550 000 korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace v trvání 5 let.
Verdikt soudu: tříletý pobyt ve vězení podmínečně odložený na zkušební dobu v trvání pěti let, peněžitý trest 2 000 000 korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace v trvání 3 let.
Michal Káník, bývalý fotbalista a funkcionář
Navržený trest za pomoc k podplacení, pomoc ke zpronevěře a účast na organizované zločinecké skupině: 6 let a 8 měsíců ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 504 000.
Verdikt soudu: dva a půl roku trvající pobyt ve vězení podmínečně odložený na zkušební dobu v trvání pěti let, peněžitý trest 130 000 korun.
Roman Rogoz, bývalý sportovní manažer Vyšehradu
Navržený trest za podplacení, pomoc ke zpronevěře a účast na organizované zločinecké skupině: 7,5 roku ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 350 000 korun. Trest je souhrnný, jelikož Rogoz byl nedávno odsouzen k podmínce za podvod v kauze manipulace zakázek Českých drah na náhradní autobusovou dopravu.
Verdikt soudu (souhrnný trest): čtyři roky ve věznici s ostrahou nepodmíněně, peněžitý trest 400 000 korun.
Jan Cihlář, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku ve prospěch organizované zločinecké skupiny: 2 roky a 8 měsíců podmíněně odložené na zkušební dobu v trvání 3 let, peněžitý trest 250 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4,5 roku.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 150 000 korun.
Robert Hájek, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 160 000 korun.
Jiří Houdek, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 192 000 korun.
Zdeněk Koval, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 192 000 korun.
Jiří Kříž, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku ve prospěch organizované zločinecké skupiny a přijetí úplatku: 2 roky a 8 měsíců podmíněně odložené na zkušební dobu v trvání 3 let, peněžitý trest 250 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4,5 roku.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 80 000 korun.
Jiří Musil, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 140 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 100 000 korun.
Michal Myška, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 140 000 korun.
Jana Štychová, bývalá rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 60 000 korun.
Miloš Vitner, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 100 000 korun.
Pavel Vlasjuk, bývalý rozhodčí
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 100 000 korun.
Martin Pýcha, tehdejší manažer Litoměřicka
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun.
Verdikt soudu: vyvázl bez trestu.
Martin Svoboda, zákulisní hráč či prostředník, bývalý rozhodčí
Navržený trest za podplacení: 5 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 170 000 korun.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 70 000 korun.
Jiří Kabyl, bývalý delegát
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 200 000 korun, zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 4 let.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce na tři roky, peněžitý trest 92 000 korun.
Martin Uvíra, bývalý fotbalista
Navržený trest za přijetí úplatku: 8 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu v trvání 2 let, peněžitý trest 250 000 korun.
Verdikt soudu: zákaz výkonu funkce rozhodčího či delegáta na tři roky, peněžitý trest 280 000 korun.
FC Slavoj Vyšehrad, a. s., fotbalový klub
Navržený trest za podplacení ve prospěch organizované zločinecké skupiny: peněžitý trest 900 000 korun.
Verdikt soudu: peněžitý trest 500 000 korun.
Uzavřené dohody o vině a trestu
Tomáš Grímm, bývalý rozhodčí
Vyvázl se šestiměsíční podmínkou a peněžitým trestem 198 tisíc korun a pětiletým zákazem činnosti.
Petr Tarkovský, prostředník
Vyvázl s osmiměsíční podmínkou a peněžitým trestem 55 tisíc Kč.
Miroslav Skála, bývalý rozhodčí
Vyvázl s osmiměsíční podmínkou a peněžitým trestem 48 tisíc Kč.
Marek Janoch, bývalý rozhodčí
Vyvázl s osmnáctiměsíční podmínkou, pokutou 350 tisíc Kč a zákazem činnosti.