SESTŘIH: Zmar posledního Dynama pokračuje, Baník doma znovu nezaváhal

Fotbalisté Ostravy zdolali v 10. ligovém kole České Budějovice 2:1, doma v sezoně nejvyšší soutěže vyhráli i počtvrté a získali tam 12 z celkových 17 bodů. O góly se rozdělili David Buchta a Ewerton, který navíc v první půli neproměnil penaltu. Dynamo snížilo těsně před koncem zásluhou bývalého hráče Baníku Quadriho Adedirana.

Sestřih zápasu Baník Ostrava - České BudějoviceVideo: LFA

Slezané prohráli jediné z posledních osmi kol, pět ligových zápasů po sobě bodovali a jsou čtvrtí. Dynamo jako jediné v soutěži v úvodních devíti kolech nevyhrálo, z toho osmkrát prohrálo, a s jedním bodem je stále na dně tabulky. Na patnácté Teplice ztrácí už pět bodů.

Papírový favorit potřeboval proti poslednímu týmu tabulky 30 minut na to, aby se dostal do provozní teploty. Pak se z platonického tlaku Baníku zrodila první větší šance, kterou Buchta volejem po Holzerově centru na zadní tyč proměnil v gól. V ligové sezoně dal druhou branku.

Vzápětí měla Ostrava blízko ke druhé trefě. Rozhodčí Rouček u videa odhalil po přímém kopu Šína hraní rukou v českobudějovickém vápně. Ewerton se postavil k penaltě, jenže Fendrich jeho technický pokus do středu brány nohou vyrazil.

Bránkář Vilém Fendrich z Českých Budějovic

Druhá půle začala další tutovkou Ostravy. Po Šínově kolmici běžel ve 47. minutě úplně sám na branku Prekop, ale znovu byl úspěšnější brankář Fendrich, který vystihl pokus o lob. Domácí neměli tolik vyložených šancí, jak by si možná přáli, proto byl zápas stále otevřený. Jenže Dynamo směrem dopředu bylo neškodné.

Ostrava se tak uklidnila až v 72. minutě. Střídající Kubala rozjel kontr do otevřené obrany, křížnou přihrávkou pak uvolnil Ewertona a ten z levého křídla levačkou prostřelil Fendricha. V sezoně nejvyšší soutěže se zapsal mezi střelce počtvrté.

Fotbalisté Baníku Ostrava si poradili s Českými Budějovicemi.

Baník záhy z dalšího brejku i potřetí rozvlnil síť, ale po přezkoumávání u videa byl střelec Kubala v těsném ofsajdu a skóre se nezměnilo. Tři minuty před koncem z ojedinělé akce na druhé straně po standardní situaci vypadl míč na malé vápno k Adediranovi, který proti svým bývalým spoluhráčům snížil a zdramatizoval závěr. Ale v něm už se ani na jedné straně nic zásadního nepřihodilo.

Ostrava prohrála jediný z posledních 10 domácích ligových duelů s Budějovicemi. Jihočeši venku v lize 32 utkání za sebou nevyhráli, navíc mají se dvěma góly nejhorší útok nejvyšší soutěže a s 23 inkasovanými brankami i nejslabší defenzivu.

10. kolo první fotbalové ligy:
Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice 2:1 (1:0)
Branky: 32. Buchta, 72. Ewerton - 87. Adediran. Rozhodčí: Rouček - Hájek, Pochylý - Kocourek (video). ŽK: Križan, Tischler, Adediran (všichni Č. Budějovice). Diváci: 6545.
Ostrava: Markovič - Aririerisim, Chaluš, Pojezný (52. Frydrych) - Buchta (85. Rusnák), Rigo (85. Grygar), Boula, Holzer - Šín (71. Kubala), Ewerton - Prekop (71. Klíma). Trenér: Hapal.
Č. Budějovice: Fendrich - Čoudek, Križan, Brabec - Šigut, Tischler (89. Nikl), Hubínek (68. Krch), Trummer (59. Ogiomade) - Čermák, Zíka (68. Matoušek) - Adediran. Trenér: Straka.
  1 : 1 Plzeň - Ml. Boleslav 1 : 1 dohráno
20240929T15 : 30:00+0200