Karviná - Vyškov 1:0Vyškov barážové prokletí nezlomil, Karviná je stále prvoligová

Fotbalisté Karviné v domácí odvetě baráže o první ligu porazili Vyškov 1:0 a v součtu s venkovní výhrou se stejným výsledkem se udrželi v nejvyšší soutěži. Jedinou branku dnešního utkání dal v 54. minutě Rajmund Mikuš. Hosté dohrávali nastavení bez vyloučeného Paula Nghaba.

Zleva Issa Fomba z Vyškova, Jiří Fleišman z Karviné, Pavol Ilko z Vyškova a Patrik Čavoš z Karviné

Čtrnáctý tým ligové tabulky a nováček nejvyšší soutěže zvládl i druhou baráž v klubové historii. V sezoně 2018/19 Karviná uspěla proti Jihlavě. Čtvrtý celek druhé ligy Vyškov naopak po loňském nezdaru se Zlínem znovu nedosáhl na premiérový posun mezi elitu, v baráži opět ani neskóroval.

Karvinští dostali míč do sítě už ve třetí minutě odvety, Mikušově výstavní ráně pod břevno ale předcházel Ražnatovičův ofsajd. Domácí měli více ze hry, do největší šance první půle se přesto dostal Vyškov. V 18. minutě nejprve Krollis na zadní tyči o centimetry nedosáhl na Ilkův centr a následnou Bayovu střelu z úhlu vyrazil gólman Ciupa nejistým zákrokem na břevno.

Po půlhodině našel aktivní Mikuš ve vápně Ražnatoviče, ten netrefil volej čistě. Jinak ale příliš gólových příležitostí ani jeden z týmů neměl, ačkoliv byl průběh úvodního dějství zajímavější než ve čtvrtek v prvním utkání v domácím azylu Vyškova v Drnovicích.

Skóre se změnilo v 54. minutě po stejné spolupráci jako na začátku duelu při neuznaném gólu. Ražnatovič z levé strany přesným stříleným centrem našel na zadní tyči Mikuše a ten ve skluzu usměrnil míč do odkryté branky. Slovenský krajní hráč, který v průběhu sezony na půl roku vypadl ze sestavy kvůli vážnému zranění kolena, dal v jarní části sezony druhý gól.

Vyškov v tu chvíli potřeboval dvě branky, aby dostal dvojzápas alespoň do prodloužení, Jihomoravané ale po změně stran nebyli nebezpeční. Pouze tak potvrdili špatnou formu ze závěru ročníku, z posledních sedmi soutěžních zápasů uhráli jedinou remízu. Hosté se takřka nedostali do zakončení, pouze 10 minut před koncem nepřesně vystřelil střídající Sylla zpoza vápna.

V nastavení se ještě strhla potyčka po Nghabově bezohledném zákroku, kterým kopl hlavičkujícího Svozila. Devatenáctiletý Senegalec dostal červenou kartu, na výsledku utkání už se ale nic nezměnilo a Slezané doma neprohráli pošesté za sebou.

Ani ve čtvrté sezoně z baráže nepostoupil druholigový tým. I ve druhé letošní dvojici uspěl celek z nejvyšší soutěže, České Budějovice po výsledcích 2:1 a 1:1 porazily Táborsko. Z první ligy tak sestoupil pouze poslední tým tabulky Zlín.

Baráž o účast v první fotbalové lize – odvetné utkání:
MFK Karviná – MFK Vyškov 1:0 (0:0)
Branka: 54. Mikuš. Rozhodčí: Starý – Caletka, Antoníček – Kocourek (video). ŽK: Moses, Fleišman, Bergqvist – Krollis, Fomba. ČK: 90.+3 Nghabo (Vyškov). Diváci: 3015. První zápas: 1:0, Karviná se udržela v první lize.
Karviná: Ciupa – Raspopovič, Svozil, Bergqvist, Fleišman – Mikuš (75. Memič), Moses (89. Bederka), Čavoš, Ražnatovič (66. Regáli) – Budínský (75. Žák), Ezeh (89. Akinyemi). Trenér: Vlk.
Vyškov: Stejskal – Němeček (59. Svoboda), Straalman, Štěpánek (81. Delferriere), Kayondo – Ilko (69. Sylla), Mafwenta, Lahodný (69. Aberkane), Fomba – Krollis, Bayo (81. Nghabo). Trenér: Kameník.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.