Pardubice - Č. Budějovice 3:2Výhra s cenou zlata. Pardubice berou klíčové body

Fotbalisté Pardubic ve 2. kole ligové nadstavbové skupiny o záchranu porazili doma 3:2 České Budějovice a výrazně se přiblížili udržení v soutěži. Po druhém vítězství za sebou mají na 13. místě tři kola před koncem sedmibodový náskok na první barážovou příčku svého soupeře.

Fotbalisté Pardubic se radují z branky

Hosty poslal do vedení v 31. minutě Musa Alli, těsně před pauzou ale srovnal Michal Hlavatý a obrat zařídila v 69. minutě vlastní branka Florenta Poulola. V 73. minutě znovu odpověděl premiérovou trefou v ligovém ročníku Marcel Čermák, v 85. minutě ale rozhodl druhým zásahem v utkání Hlavatý.

Pardubice jsou v součtu s úvodní domácí výhrou 2:0 nad Zlínem v nadstavbě stoprocentní. Dynamo naopak nenavázalo na triumf 2:1 s Bohemians 1905 a v lize nebodovalo po pěti utkáních. Českobudějovičtí venku nezvítězili ani v 16. duelu v sezoně.

Souboj týmu s dosud nejhorší domácí bilancí proti nejhoršímu celku na venkovních hřištích začal oboustranně útočnou desetiminutovkou. Už ve čtvrté minutě se Daněk dostal s míčem až k malému vápnu, střela mu ale vůbec nesedla. O chvíli později dopadl podobně i na druhé straně Šigut.

Pardubice hostily České Budějovice

Postupně tempo opadlo, přesto se do konce poločasu změnilo hned dvakrát skóre. Aktivní Šigut se na pravé straně prohnal kolem domácího kapitána Vacka a jeho střílený centr na zadní tyči usměrnil do sítě Alli. Třiadvacetiletý Nigerijec se prosadil po 10 ligových zápasech, do nichž nastoupil, a připsal si čtvrtou trefu v sezoně nejvyšší soutěže.

Vzápětí mohl napravit své zaváhání před inkasovaným gólem Vacek, technickou střelou z hranice pokutového území ale těsně minul. Uspěl až v nastavení Hlavatý, jenž si narazil s Patrákem a střelou na přední tyč zaznamenal třetí branku v ligovém ročníku. Jihočeši, kteří měli před tímto kolem společně se Zlínem s 63 inkasovanými góly nejhorší defenzivu soutěže, neudrželi čisté konto ve dvanáctém kole po sobě.

Obrat mohl zařídit hned po změně stran Krobot, jehož tváří v tvář reflexivně vychytal Šípoš. Východočeši měli ve druhém poločase hru více pod kontrolou, do gólových příležitostí se však dostávali ztěžka. Naopak v 62. minutě dala Kinskému pořádně zabrat Hellebrandova rána doprostřed brány a záhy musel domácí gólman zasáhnout i proti střídajícímu Ondráškovi.

Fotbalisté Pardubic hostili ve skupině o záchranu České Budějovice

Hráči Dynama nakonec sami pomohli soupeři do vedení. V 69. minutě nejprve Šípoš skvěle vykopl křižnou střelu Hlavatého a byl včas na nohou, aby sebral i padající míč. Při výskoku do něj ale nepochopitelně naběhl spoluhráč Poulolo, který srazil balon do vlastní sítě.

Kuriózní situace hosty nezlomila. O čtyři minuty později si Čermák zpracoval při závaru ve vápně míč a následně ho poslal přesně k tyči. Závěr zápasu byl hodně nervózní, přesto přinesl ještě jednu branku. V 85. minutě Solil z pravé strany přihrál pod sebe do pokutového území, kde Hlavatý z plného běhu křižnou střelou rozhodl. Zároveň poprvé v ligové kariéře vstřelil v jednom duelu dva góly.

Na výsledku už nic nezměnila ani další Hellebrandova dalekonosná rána, kterou vyškrábl mimo tři tyče Kinský. Východočeši porazili Dynamo na svém hřišti v nejvyšší soutěži na pátý pokus poprvé a v ligové sezoně s ním ani potřetí neprohráli.

2. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:
FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 3:2 (1:1)
Branky: 45.+1 a 85. Hlavatý, 69. vlastní Poulolo - 31. Alli, 73. Čermák. Rozhodčí: Rouček - Mokrusch, Novák - Klíma (video). ŽK: Surzyn, Icha, Ortiz - Králik. Diváci: 2853.
Pardubice: Kinský - Icha, Halinský, Ortiz, Surzyn - Kissiedou (66. Solil), Vacek (76. Donát), Hlavatý - Daněk (61. Sychra), Patrák (61. Černý), Krobot (76. Brdička). Trenér: Kováč.
Č. Budějovice: Šípoš - Nikl (86. Hubínek), Poulolo, Králik, Trummer - Suchan, Čermák (86. Brandner), Hellebrand - Šigut (72. Skalák), Tranziska (60. Ondrášek), Alli. Trenér: Lerch.