SESTŘIH: Sparta je nadále stoprocentní, bojovná Dukla na favorita neměla

Fotbalisté Sparty porazili doma v pražském derby nováčka Duklu 2:0 a i ve třetím ligovém kole zvítězili. O triumfu obhájců titulu rozhodli Martin Vitík a po změně stran z penalty Veljko Birmančevič. Svěřenci dánského trenéra Larse Friise po úterním postupu přes irský Shamrock Rovers v kvalifikaci Ligy mistrů uspěli i v pátém soutěžním utkání v ročníku, ve všech dali minimálně dvě branky. Zároveň se ideálně naladili na úterní úvodní duel 3. předkola „milionářské“ soutěže s rumunským FCSB.

Sestřih utkání Sparta - DuklaVideo: LFA

V základní sestavě Sparty nastoupili poprvé v sezoně záložníci Preciado a Kairinen. Na domácí lavičce náhradníků znovu scházel stoper Panák, jehož kapitánskou pásku převzal dánský kolega z obrany Sörensen.

K první střele se už ve třetí minutě dostal sparťan Haraslín, jeho přízemní pokus ale brankář Hruška zastavil. Slovenský reprezentant neprostřelil svého krajana ani z přímého kopu ve 14. minutě. Po necelé půlhodině hry Haraslín z vápna přestřelil. Hruška si poté poradil s Kuchtovou hlavičkou i Haraslínovou střelou z šestnáctky.

Po následném rohu se už ale domácí prosadili. Hruška vyběhl na Kairinenův centr, míč však netrefil a ten doputoval na zadní tyč k Vitíkovi, který se nemýlil. Český reprezentant navázal na trefu z minulého kola v Teplicích.

Zleva Tomáš Vondrášek z Dukly a Lukáš Haraslín ze Sparty

Ani v 55. minutě Haraslín střeleckou smůlu neprotrhl. Ve vápně si sice zpracoval Rynešův centr, jenže ve slibné šanci zamířil nad.

Domácí i nadále Duklu do ničeho nepouštěli, pojistku ale přidali až v 81. minutě. Po rohu střídajícího Laciho zahrál kapitán hostů Peterka ve vápně rukou, hra však pokračovala. Po intervenci videorozhodčího a přezkoumání opakovaných záběrů ale hlavní sudí Vokoun nařídil pokutový kop, který Birmančevič proměnil. Srbský reprezentant dal druhý soutěžní gól v sezoně. Letenští mají s osmi brankami nejlepší útok ligy.

Birmančevič si krátce poté šel za další trefou, jenže těsně minul. Neprosadil se ani střídající Krasniqi. V nastavení „kotel“ domácích „zpestřil“ zápas ohňostrojem. Friisovi svěřenci poprvé v soutěžním ročníku udrželi nulu.

Birmančevič na brankáře Dukly tentokrát nevyzrál.

Sparta doma v nejvyšší soutěži nenašla přemožitele ve 20. utkání po sobě. Dalším stoprocentním týmem v ligovém ročníku je Plzeň, ta ale sehrála o duel méně.

Dukla nenavázala na minulou domácí výhru 1:0 nad Bohemians 1905 a venku v lize nezvítězila už 13 zápasů. Trenérovi Petru Radovi tak nevyšel návrat na Letnou, kde jako kouč krátce působil.

3. kolo první fotbalové ligy
Sparta - Dukla 2:0 (1:0)
Branky: 38. Vitík, 81. Birmančevič z pen. Rozhodčí: Vokoun - Hájek, Matoušek - Starý (video). ŽK: Kairinen - Šebrle, Rada (trenér). Diváci: 16.826.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen (72. Ross), Zelený - Preciado, Kairinen (72. Laci), Solbakken (79. Sadílek), Ryneš - Birmančevič, Haraslín (65. Krasniqi) - Kuchta (65. Olatunji). Trenér: Friis.
Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Lichý, Kozma - Douděra (86. Moulis), Hora (68. Barac), Šebrle (68. Pech) - Mešanovič (86. Zeronik). Trenér: Rada.