Hlavní obsah

Sto let Baníku. Ostravský fenomén vyhrával tituly, byl ale i kousek od zániku

Aktualizováno

Parta dvaceti horníků, kteří se 8. září 1922 v restauraci U Dubu na Kamenci ve Slezské Ostravě dohodli, že založí nový oddíl kopané, zřejmě vůbec netušila, jak změní vnímání fotbalu na Ostravsku. Klub SK Slezská Ostrava, dnešní Baník Ostrava, právě slaví 100. narozeniny.

Fotbalový Baník Ostrava slaví sté narozeniny.

Článek

Na místě, kde stála dnes už zaniklá restaurace, připomíná od 8. září 2019 tuhle událost pamětní kámen se jmény dvaceti zakladatelů. Je z čediče, tedy bazalu. Podle horniny, která se těžila v kopci nad městem, se jmenuje i slavný stadion Bazaly.

V Ostravě jsou tři kluby starší než Baník. Slovan Ostrava, Vítkovice a Unie Hlubina. Ale SK Slezská byl prvním ostravským týmem, který postoupil mezi československou elitu. Nejvyšší soutěž v Československu hrály také Vítkovice, v sezóně 1985/1986 ji i vyhrály, věhlasu Baníku ale nikdy nedosáhly.

Slezská se do nejvyšší soutěže poprvé podívala patnáct let po svém vzniku v roce 1937, své zápasy hrála na dnes už neexistujícím stadionu Střelnice. Až na nedalekých Bazalech, které Baník poprvé přivítaly v roce 1957, se klub stal jedním z nejpopulárnějších klubů v Česku. Do roku 2015, kdy se brány stadionu Bazaly pro prvoligové zápasy uzavřely, tam fotbalisté Baníku získali všechny své čtyři mistrovské tituly a sehráli spoustu historických bitev.

Slavná výhra nad Bayernem a mistrovské tituly

Především v 70. letech minulého století, kdy býval Baník pravidelným účastníkem evropských pohárů. Probojoval se do čtvrtfinále Poháru UEFA, do semifinále Poháru Vítězů evropských Pohárů (PVP), v sezóně 1981/1982 došel až čtvrtfinále Poháru mistrů. K těm nejslavnějším zápasům bezesporu patřila bitva s hvězdným Bayernem Mnichov, který se na Bazalech hrál 20. října 1976 před 31 tisíci diváky.

Baníkovci ve 2. kole Poháru mistrů (PMEZ) porazili slavný velkoklub 2:1. Vítězný gól dal ve 28. minutě hlavou Verner Lička. „Do Ostravy přijely hvězdy, na které jsme zírali s otevřenou pusou," vzpomíná s úsměvem Lička. „A my s nimi sehráli vyrovnanou partii. Byl to obrovský zážitek a bezkonkurenčně nejlepší zápas v historii. Tátu jsem viděl plakat jen jednou v životě a to bylo právě po tom utkání," doplňuje Lička. V odvetě Baník poločas držel bezbrankovou remízu, do dalšího kola ale nakonec šel po výhře 5:0 Bayern.

Právě období přelomu sedmdesátých a osmdesátých let bylo v historii klubu neúspěšnější. Baník trénovaný Josefem Kolečkem vyhrál premiérový mistrovský titul v roce 1976, další dva přidal pod vedením legendárního trenéra Evžena Hadamczika v sezonách 1979/1980 a 1980/1981.

V modrobílém dresu zářily pozdější klubové ikony Verner Lička, Pavol Michalík, Milan Albrecht, Augustín Antalík, Václav Daněk, Lubomír Knapp, Jozef Marchevský, Libor Radimec, Zdeněk Rygel, Zdeněk Šreiner či Rostislav Vojáček.

„Ty úspěchy Baníku, na které nyní vzpomínáme, začal někdo mnohem dříve. Je to práce pana Pospíchala, který přitáhl kostru týmu – Vojáčka, Rygla, Albrechta, Knappa a další. Pan Hadamczik tu úspěšnou desetiletku v uvozovkách už jen zakončil. Uměl toho období společně s profesorem Dopitou (mimořádně úspěšný funkcionář klubu) geniálně využít," přemítá Lička.

Poslední titul a krutý pád

Po změně režimu v roce 1989 už zažil Baník mistrovskou euforii jen jednou. V sezóně vedli Baník František Komňacký a Pavel Vrba a na konci sezony 2003/2004 se v Ostravě slavil historicky čtvrtý a zatím poslední titul. „Ten rok byl neskutečný. Je to má nejsilnější vzpomínka na působení v Baníku," vzpomíná jedna z hvězd týmu Radek Slončík.

Kromě něj patřili k oporám týmu brankář Jan Laštůvka, s 19 góly nejlepší střelec ligy Marek Heinz, nejlepší nahrávač Martin Čížek, Pavel Besta, René Bolf, David Bystroň, Peter Drozd, Josef Dvorník, Zdeněk Pospěch, Radoslav Látal, Mario Lička nebo Miroslav Matušovič.

Bazaly byly téměř pokaždé vyprodané, Ostrava žila fotbalem jako nikdy potom. „Nikdy už jsem nic podobného, co se v Ostravě před a také po zisku titulu dělo, nezažil. Ta mistrovská sezóna byla nádherná. Je to osmnáct roků a mě je moc líto, že podobný úspěch zatím nepřišel," lituje Slončík.

Záchrana přišla s Václavem Brabcem

V dalších letech místo radosti přišla do Ostravy fotbalová bída, na jejímž konci byl finanční krach a v sezoně 2015/2016 sestup do druhé ligy. To už byl Baník v rukou nového majitele Václava Brabce.

Klub převzal v ekonomickém rozkladu a postavil ho zpátky na nohy. Šest let poté se ostravský fenomén pomalu vrací mezi nejlepší české týmy. „Baník mám proto, abych ho posouval dopředu. Přeji si, abychom zase hráli evropské poháry a aby měl Baník zase svůj stadion," říká často Brabec.

Právě absence domova je aktuálně nejpalčivější bolestí ostravského fenoménu. Baník po odchodů z Bazalů už sedm let hraje domácí zápasy na atletickém stadionu, jenž býval domovem kdysi konkurenčních Vítkovic. A nejen fanoušci to těžce nesou.

Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Majitel Baníku Václav Brabec před speciálním klubovým logem k oslavám 100 let klubu.

„Přál bych Baníku, aby měl zase domov. Bazaly jsou nezapomenutelné, hnalo nás jen to, když jsme tam vyběhli a věděli, že nás bude podporovat plný dům. Tohle Baníku chybí a z celého srdce bych mu to zase přál," říká bývalý skvělý záložník Karel Kula.

Největší euforii posledních let zažívali ostravští fandové poté, co se do Baníku potřetí a naposledy v roce 2017 vrátil Milan Baroš. Přestože s klubem na žádnou trofej nedosáhl, i díky němu fandové lépe nesli, že jejich milovaný klub nepatří aktuálně k nejúspěšnějším v zemi. Baroš do Baníku vrátil věrnost, hrdost a víru v nemožné.

„Pamatuju si, když jsem v roce 1998 střídal na place Petra Samce a najednou je těch dvaadvacet let pryč. I díky Baníku jsem si splnil snad všechna přání, které jsem jako kluk chtěl. Dostal jsem se do vysněné Anglie, hrál v českém nároďáku. Co si přát více," vzpomínal Baroš krátce před koncem kariéry v roce 2020.

Baník slaví kulatou stovku, což si už rok připomíná řadou akcí. Ke gratulantům se přidal i slavný Celtic, který zavítal do Ostravy k přípravnému utkání, oslavy vyvrcholí 9. a 10. září festivalem BaníkFest na Slezskoostravském hradě, tedy těsné blízkosti bývalé restaurace U Dubu. „Myslím si, že to bude opravdu velkolepé zakončení," doplňuje současný majitel Baníku Ostrava Václav Brabec.

FANOUŠKOVSKÁ JEDENÁCTKA VŠECH DOB
BRANKÁŘ
Luděk Mikloško (9. 12. 1961 v Prostějově)
Za Baník nastoupil k 211 ligových zápasům a k 12 duelům v evropských pohárech - žádný jiný gólman jich neodchytal v ostravském dresu tolik.
OBRANA
Zdeněk Rygel (1. 3. 1951 v Ostravě)
Za Baník nastoupil v letech 1972-1983 k 256 ligovým utkáním a vstřelil v lize 7 branek.
S Baníkem získal tři mistrovské tituly, třikrát vyhrál Český a dvakrát Československý pohár.
Nejslavnější gól vstřelil na jaře 1979 na Bazalech proti Magdeburku a rozhodl tak o postupu do semifinále PVP.
René Bolf (25. 2. 1974 ve Valašském Meziříčí)
V Baníku nastoupil ke 241 ligovým zápasům, ve kterých vstřelil 25 branek.
Svůj nejslavnější gól vstřelil 2. 5. 2004 na Andrově stadionu v Olomouci, jeho hlavička tehdy rozhodla o čtvrtém mistrovském titulu v klubové historii.
V reprezentačním týmu nasbíral 34 startů, byl oporou Brücknerova týmu na Euru 2004 v Portugalsku, kde získal bronz.
Rostislav Vojáček (23. 2. 1949 v Křenovicích)
V dresu Baníku odehrál vůbec nejvíce ligových utkání - 381, většinu s kapitánskou páskou.
S Baníkem získal tři mistrovské tituly, tři druhá místa, třikrát se stal vítězem Českého poháru a dvakrát Československého poháru.
Zahrál si za tým světových hvězd v exhibičním utkání FC Barcelona - výběr světa 3:2, na Camp Nou zápas sledovalo 90 tisíc fanoušků.
Marek Jankulovski (9. 5. 1977 v Ostravě)
Za Baník v letech 1995 až 2000 odehrál 110 utkání, ve kterých vstřelil 15 gólů. Pak odešel do Itálie, kde hájil barvy Neapole, Udine a AC Milán.
V roce 2007 vyhrál s AC Milán Ligu mistrů, Superpohár UEFA a Světový pohár klubů FIFA. V tomto roce byl vyhlášen nejlepším fotbalistou České republiky.
Dne 8. 6. 2013 při své velkolepé benefici naposledy vyprodal Bazaly, kde mu aplaudovalo 20 tisíc nadšených diváků.
ZÁLOHA
Tomáš Galásek (15. 1. 1973 ve Frýdku-Místku)
V Baníku nastoupil k 135 ligovým zápasům, vstřelil devět branek.
Vrchol kariéry zažil v Ajaxu, kde působil v letech 2000 až 2006, a nosil dokonce kapitánskou pásku.
Největší úspěchy slavil v reprezentaci (69 utkání) za éry trenéra Karla Brücknera - na ME 2004 v Portugalsku získal s týmem bronzovou medaili, zahrál si na také MS 2006 a ME 2008.
František Valošek (12. 7. 1937 ve Frýdku-Místku)
Vynikající rychlonohé levé křídlo.
První ligu hrál pouze za Baník, ve 150 ligových utkáních vstřelil 54 branek.
V sezoně 1962/63 obsadil s Baníkem třetí příčku v lize, útočná čtveřice Pospíchal, Wiecek, Sirý, Valošek byla obávanou zbraní Baníku.
V roce 1964 vybojoval stříbrnou medaili na OH 1964 v Tokiu.
Tomáš Pospíchal (26. 6. 1936 v Pudlově u Bohumína - 21. 10. 2003 v Praze)
V dresu Baníku vstřelil 58 ligových branek v 165 utkáních.
Je historicky prvním baníkovcem, který skóroval v národním týmu, a také jediným baníkovcem, který nastoupil ve finále MS. V Chile (1962) vybojoval senzačně s československou reprezentací stříbrné medaile a ve finálovém utkání s Brazílií přihrál Josefu Masopustovi na náš jediný gól.
ÚTOK
Verner Lička (15. 9. 1954 v Hlučíně)
V Baníku nastoupil v lize ve 254 utkáních a vstřelil 103 ligových branek, s Baníkem vybojoval 3 mistrovské tituly (1976, 1980, 1981) a dvě druhá místa, dvakrát vyhrál Český pohár a v roce 1978 i Československý pohár.
V evropských pohárech odehrál za Baník 30 utkání a s třinácti góly je dodnes nejlepším střelcem Baníku v pohárové Evropě.
Na podzim roku 1976 vstřelil v PMEZ vítězný gól do sítě Bayernu Mnichov.
Miroslav Wiecek (4. 11. 1931 ve Veřovicích - 12. 7. 1997 ve Veřovicích)
V slezskoostravském dresu nastoupil v lize v 325 ligových utkáních a vstřelil 174 branek, čímž se stal bezkonkurenčně nejlepším kanonýrem v dějinách klubu.
Desetkrát byl nejlepším klubovým králem střelců a čtyřikrát v letech 1952, 1956, 1958 a 1959, byl korunován nejlepším ligovým střelcem.
V ligovém ročníku 1961/62 vstřelil 25 branek, což je dodnes baníkovský klubový rekord.
Milan Baroš (28. 10. 1981 ve Valašském Meziříčí)
V Baníku zažil prvoligový debut jen měsíc po svých sedmnáctinách, ve věku 17 let vstřelil také svůj první ligový gól.
V létě 2001 přestoupil do FC Liverpool, se kterým v roce 2005 vyhrál Ligu mistrů.
V reprezentaci odehrál 93 utkání a vstřelil 41 branek, což ho řadí v pořadí střelců na druhé místo za Jana Kollera.
Na ME 2004 a stal se s pěti góly nejlepším střelcem turnaje a byl členem All Stars týmu šampionátu.
TRENÉR
Evžen Hadamczik (28. 10. 1939 v Dolním Benešově - 19. 9. 1984)
Nejúspěšnější kouč v historii Baníku Ostrava.
Baník s ním získal dva mistrovské tituly (1980 a 1981), tři druhé příčky, vítězství v Československém poháru a dvě vítězství v Českém poháru, semifinále PVP a čtvrtfinále PMEZ.
V letech 1978 až 1983 Baník pod vedením Evžena Hadamczika v domácím prostředí v lize neprohrál 74 utkání.
Další osobnosti Baníku
Trenéři
Rubáš Jiří, Komňacký František, Pospíchal Tomáš, Gürtler Jaroslav, Jarabinský Jozef, Máčala Milan, Cviertna Erich
Hráči
Křižák Jiří, Mokrohajský Vladimír, Valošek František, Schmucker František, Radimec Libor, Antalík Augustin, Huml František, Albrecht Milan, Sionko Rostislav, Knapp Lubomír, Michalík Pavol, Šreiner Zdeněk, Němec Petr, Zajaroš Petr, Daněk Václav, Hyravý Viliam, Kula Karel, Kula Vlastimil, Samec Petr, Srniček Pavel, Slončík Radek, Řepka Tomáš, Látal Radoslav, Sionko Libor, Heinz Marek, Laštůvka Jan, Lukeš Martin, Staš Ivo, Svěrkoš Václav.
Související témata:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články