Sparta zaslouženě padla v Plzni a propadla se na třetí místo

Velký problém v boji o titul se začíná rýsovat pro pražskou Spartu. Po dvanácti odehraných kolech nejvyšší fotbalové soutěže se propadla na třetí místo a na vedoucí Slavii ztrácí už devět bodů. V neděli totiž Pražané padli po velmi matném výkonu 0:1 v Plzni, a právě Západočeši se o dva body posunuli na druhou příčku.

Sestřih zápasu Plzeň - SpartaVideo: LFA

Oba celky měly za sebou náročný pohárový týden. Sparta ve středu v Lize mistrů padla 0:5 na Manchesteru City, Plzeň o den později ztratila vedení 2:0 a v Evropské lize na půdě PAOK Soluň remizovala 2:2. S programem se daleko lépe popasovala Viktoria, která byla po drtivou většinu zápasu lepší.

Respektive Sparta si za celých 90 minut nevytvořila jedinou vyloženou příležitost. Roli mohlo hrát i to, že se vůbec na soupisce neobjevili zranění Lukáš Haraslín, Angelo Preciado a Indrit Tuci. Popáté v sezoně tak dostal šanci v základu křídelník Kryštof Daněk, ve středu pole doplnil Kaana Kairinena běhavý Lukáš Sadílek.

Jenže změny Spartě vůbec nepomohly. Tak trochu navázala na matné herní projevy, jakými se v poslední době prezentuje.

Vydra v souboji o míč s Vitíkem

První půle byla z obou stran hodně opatrná, skóre se však měnilo ve 30. minutě. K odraženému míči se dostal domácí Pavel Šulc. Našel před sebou útočníka Prince Adua, který si navedl balon směrem do vápna. Obránce Sparty Martin Vitík se střetl s přebíhajícím Milanem Havlem a Adu zůstal úplně sám před gólmanem Peterem Vindahlem. Ranou na zadní rozvlnil síť a vstřelil nakonec jedinou branku duelu.

Sparta byla stále bezzubá, naopak Vindahl se ve druhé půli musel činit proti razantnímu zakončení Šulce. Vyložená šance domácího Erika Jirky pak skončila na tyči.

Prince Adu a Milan Havel z Viktorie Plzeň oslavují vedoucí gól.

Trenér Pražanů Lars Friis střídal poprvé v 60. minutě, kdy stáhl Jaroslava Zeleného, Lukáše Sadílka a Veljka Birmančeviče, místo nich poslal na trávník Asgera Sörensena, Qazima Laciho a Victora Olatunjiho.

V posledních minutách byli hosté aktivnější, vytvořili si územní převahu, jenže k ohrožení gólmana Martina Jedličky se ne a ne dostat. Šance se naskytla s koncem základní hrací doby, kdy Laci zahrával přímý volný kop jen pár metrů za vápnem. Jenže trefil pouze zeď. Podruhé v sezoně Pražané nevstřelili branku, poprvé právě ve středu v Manchesteru.

Plzeň tak dokázala doma Spartu zaslouženě porazit a posunula se o dva body před ni na druhé místo v tabulce, na vedoucí Slavii jich ztrácí sedm. Letenským se navíc pro další utkání doma s Baníkem vykartoval klíčový záložník Kairinen.

13. kolo první fotbalové ligy:
Viktoria Plzeň – Sparta Praha 1:0 (1:0)
Branka: 30. Adu. Rozhodčí: Rouček – Paták, Machač – Všetečka (video). ŽK: Jemelka – Kairinen, Wiesner, Suchomel. Diváci: 11.620 (vyprodáno).
Plzeň: Jedlička – Dweh, Markovič, Jemelka - Havel, Kalvach, Červ (90.+2 Hejda), Cadu (82. Kopic) – Šulc – Adu (67. Jirka), Vydra (82. Vašulín). Trenér: Koubek.
Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Zelený (60. Sörensen) – Wiesner (77. Suchomel), Kairinen, Sadílek (60. Laci), Ryneš – Daněk (85. Krasniqi), Birmančevič (60. Olatunji) – Rrahmani. Trenér: Friis.
  1 : 0 Plzeň - Sparta 1 : 0 dohráno
20241027T18 : 30:00+0100