Článek
Ve druhé lize vrcholí boje o přední příčky a tím pádem o postup, alespoň v případě některých mužstev. Další účastníci možná vzdají účast v nejvyšší soutěži, protože pro ně bude obtížné splnit podmínky, u dalšího týmu je jisté, že se do ligy nepodívá z jiných důvodů. Řeč je o Spartě B, která jako rezervní tým nemůže hrát stejnou soutěž jako A-tým.
V nejslavnějších pražských klubech momentálně pozorujeme výrazně odlišný přístup k rezervním týmům. Zatímco Sparta má svůj záložní tým ve druhé nejvyšší soutěži, béčko Slavie hraje o patro níž, tedy v ČFL. To však neznamená, že by sešívaní nemohli nasazovat své naděje ve druhé lize. Skrz spolupráci s Vlašimí se nadějní fotbalisté klubu z Edenu rozehrávají ve stejné soutěži, jakou hraje Sparta B.
Nevýhoda spočívá v tom, že zpátky z Vlašimi může Slavia stáhnout zpátky jen v přestupovém období, na druhou stranu je papírově možné, aby Vlašim postoupila do první ligy.
V pořadu Přímák jsme se zaměřili na srovnání se zahraničními soutěžemi. Například v Anglii jsou ligy juniorek stále separovány. Elitní Premier League 2 hrají jen kluby, jejichž akademie získaly nejvyšší hodnocení, které je zaměřené na zázemí, personál či program kombinující sport se vzděláním. Samostatnou soutěž béček mají třeba také v Belgii.
Jinde však prestižní akademie využívají možnost nechat své talenty zvykat na dospělý fotbal pod vlastním dohledem. Ve druhé lize má juniorku Ajax, Dinamo Záhřeb, Benfica nebo FC Porto, třetí úroveň hrají rezervy Sportingu, Realu Madrid či Barcelony.
Které prestižní akademie naopak nemají své B-týmy, přestože je ve svých zemích mohou mít i ve druhé lize? A v jaké zemi místní velkokluby dobrovolně nezakládají B-týmy, přestože jim to regule dovolují?
Více se dozvíte ve videu z pořadu Přímák.