Slavia - Plzeň 3:0Slavia odložila korunovaci Sparty

Fotbalisté Slavie ještě zamezili korunovaci Sparty, Fortuna liga není definitivně rozhodnutá. Sešívaní ve třetím kole skupiny o titul porazili Plzeň 3:0 a dva zápasy před koncem nadstavby zůstávají za rivalem z Letné o čtyři body. V sobotu jede Sparta do Mladé Boleslavi a Slavia na Slovácko.

Ondřej Zmrzlý slaví svou branku, kterou poslal Slavii do vedení 1:0.

Sparťané mohli vcelku rychle schovat šampaňské zpátky do ledničky, červenobílí udělali s Plzní krátký proces. Už v 10. minutě vedli o dva góly.

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udělal z disciplinárních, zdravotních a taktických důvodů proti sobotnímu derby na Spartě čtyři změny. Jeho parta byla od úvodního hvizdu dravá. Už v 5. minutě vyrazil brankář hostí Martin Jedlička míč po přihrávce Oscara jen na malé vápno, kde ho do sítě uklidil Ondřej Zmrzlý.

Oscar se stal hvězdou úvodu, v 10. minutě totiž náramně skóroval. K drobnému liberijskému záložníkovi se odrazil po rohovém kopu míč, který krásně napálil ze zhruba třiceti metrů levačkou. Jedlička jen zíral. Oscar, který se trefil poprvé od února 2022, běžel k lavičce, kde na něj všichni naskákali.

Do konce první půle měla Slavia dění na hřišti pod kontrolou. Občas se mezi hráči zajiskřilo, přitvrdilo se, ale Plzeň nepůsobila nějak nebezpečně.

Na začátku druhého poločasu se schylovalo k zápletce, jenže ta nakonec vyšuměla. Po dlouhém autu do pokutového území došlo před bránou sešívaných k souboji mezi domácím stoperem Igohem Ogbuem a záložníkem Viktorie Jhonem Mosquerou. Sudí Karel Rouček okamžitě odpískal penaltu, jenže ta se nakonec nekopala.

Mosquera se divoce svíjel, nechal se ošetřit. Ogbu se hned dušoval, že ho netrefil. Z opakovaných záběrů se zdálo, že Mosquera se snažil nohou nacpat před Ogbua, který však soupeře nejspíš nezasáhl a promáchl. VAR, který obsluhovali Jan Petřík a Ivo Nádvorník, nakonec Roučka zavolal k přezkoumání. Hlavní sudí poté penaltu zrušil, nehrálo se přes šest minut.

Plzeň už pak neměla elán utkání zvrátit, naopak Slavia hrála v pohodě. Mojmír Chytil střílel v 55. minutě do břevna, gól Lukáše Provoda z 66. minuty neplatil kvůli ofsajdu. Gólman sešívaných Jindřich Staněk dobře zasahoval až v 87. minutě po střela Lukáše Kalvacha zpoza vápna. V nastaveném čase upravil výsledek na 3:0 střídající Václav Jurečka.

Slavia po dvou porážkách nad Plzní poprvé v sezoně vyhrála. Jenže její titulové šance jsou v rovině sci-fi. Spartě stačí uhrát v posledních dvou kolech dva body a nemusí se na nic jiného ohlížet. Musela by nevídaně zkolabovat a Slavia dvakrát vyhrát.

3. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:
Slavia Praha - Viktoria Plzeň 3:0 (2:0)
Branky: 5. Zmrzlý, 10. Oscar, 90.+8 Jurečka. Rozhodčí: Rouček - Hájek, Kubr - Petřík (video). ŽK: Hejda, Havel (oba Plzeň). Diváci: 17 895.
Slavia: Staněk - Masopust, Ogbu, Zima - Douděra (90. Wallem), Ševčík (90. Zafeiris), Oscar, Zmrzlý - Schranz (73. Jurásek), Provod (74. Jurečka) - Chytil (80. Van Buren). Trenér: Trpišovský.
Plzeň: Jedlička - Hranáč, Hejda, Dweh - Cadu (68. Havel), Červ (63. Traoré), Kalvach, Souaré - Šulc (78. Jirka), Mosquera (63. Vydra) - Chorý. Trenér: Koubek.