Článek
Nerozhodný výsledek 1:1 nahrál do karet Viktorii, která si pak o dvě kola později dokázala zajistit mistrovský titul.
Závěr utkání Slavia–Plzeň byl každopádně vyhrocený a disciplinárku zaměstnal na dvou jejích zasedáních. Domácímu klubu sečetla komise hned několik prohřešků. Pronesení a použití pyrotechniky vedoucí k přerušení utkání na dobu více než tří minut, nevhodné masové pokřiky a projevy fanoušků a jiných osob, rasistické projevy na adresu hráče hostů, vhazování předmětů na hrací plochu, nezamezení vstupu neoprávněným osobám na hrací plochu a do prostoru vyhrazených družstvům a výtržnosti fanoušků např. v podobě rozdělávání ohňů na tribuně...
Proto Slavia vyfasovala vysokou pokutu 300 tisíc korun. Vršovický klub má zároveň podmínečně uzavřenou severní tribunu a část hlavního ochozu hlediště stadionu v Edenu, a to na jedno soutěžní utkání se zkušební lhůtou na dva duely.
„Při stanovení výše peněžitého trestu jsme přihlédli k tomu, že pořádající klub identifikoval a potrestal několik diváků, kteří se provinili vniknutím na hrací plochu a vhazováním plastových láhví, a přijal další opatření k zabránění podobnému jednání. Přesto musíme dát signál, že takové chování nelze na stadionech tolerovat, proto jsme doplnili peněžitý trest o podmíněný trest uzavření části hlediště. Podmínka bude platit pro poslední domácí zápas Slavie v sezoně a první domácí zápas v ročníku následujícím,“ vysvětluje předseda komise Richard Baček.
„Podmíněný trest je udělen primárně za vhazování předmětů na hrací plochu, masivní použití pyrotechniky vedoucí již poněkolikáté v sezoně k dlouhému přerušení utkání a rozdělávání otevřených ohňů. Nicméně proměnění podmínky hrozí i v případě jakéhokoliv jiného závažnějšího disciplinárního přečinu. Doufejme, že tento trest splní i svoji preventivní funkci a nejen příznivci Slavie, ale i příznivci ostatních klubů se podobného chování vyvarují,“ doufá šéf disciplinárky.
Šéf plzeňského klubu Adolf Šádek dostal od komise pokutu 40 tisíc korun za to, že v závěru vyhroceného utkání ukázal směrem k domácím fanouškům prostředníček. Stejně vysokou částku musí Viktoria zaplatit za nevhodné chování svých příznivců.
Zatěžkávací zkouškou pro podmínku Slavii bude další její vypjatý duel, nedělní derby se Spartou. Letenští v něm budou moci postavit Ladislava Krejčího mladšího. Disciplinárka s ním totiž zastavila řízení za domnělý přečin vyloučení pro druhém napomenutí v Plzni.
„Byl vyloučen po souboji s útočícím hráčem domácích. Sparťanský klub podal proti druhé žluté kartě protest, kterému dala Komise rozhodčích FAČR na svém úterním zasedání za pravdu, a vedení soutěže proto protestu vyhovělo v plném rozsahu. I my jsme po zhlédnutí dostupných videozáběrů konstatovali shodně s komisí rozhodčích, že v tomto případě nedošlo vůbec k porušení pravidel fotbalu, a tudíž nedošlo ke spáchání disciplinárního přečinu,“ vysvětluje Baček.
Jelikož došlo ke zjevné chybě rozhodčího, je namístě disciplinární řízení s hráčem zastavit. „Stejně jsme postupovali v případech Lukáše Vaňka z Ústí nad Labem vyloučeného v srpnu 2016 v utkání MOL Cupu nebo v případu Jana Shejbala z FK Teplice z října 2019. Jedná se proto o jiný případ, než byl přestupek olomouckého Falty z podzimu 2018, kdy došlo k porušení pravidel fotbalu, které bylo následně nesprávně vyhodnoceno rozhodčím v podobě nesprávného typu uděleného osobního trestu na hrací ploše,“ dodává šéf disciplinárky.