Článek
Je rok a půl ve funkci, fanoušci už žádají jeho hlavu. Předseda komise rozhodčích však ještě z boje neutíká.
„Věděl jsem, že je to těžká mise. Přišli jsme o 30 rozhodčích, z nějakých důvodů - policie, etická komise... Jdeme do toho, nebojíme se toho," ujišťuje Radek Příhoda.
„Musíme rozlišit dvě věci. Rozhodčí na hřišti, tam posun je. Vzali jsme spoustu mladých kluků. Tohle kolo řídilo šest sudích, kteří před rokem a půl ještě vůbec nepískali ligu. Druhá věc je VAR, který nám nefunguje, není tam pojistka. Musíme udělat opatření," avizuje šéf komise.
Problém je, že v českém fotbale funguje ohledně videa jistá dvojkolejnost. Koordinátorem VAR směrem k UEFA je bývalý rozhodčí Michal Beneš. Muže k videu však nasazuje a případně trestá Příhodova komise, jejímž členem Beneš není.
„Chceme si vzít VAR pod sebe. V létě jsem poslal člověka do Madridu, kde se musí proškolit, dělá se to jednou ročně. On je schopný převzít VAR v Česku od pana Beneše, my se na tom musíme domluvit s FAČR a LFA," požaduje Příhoda jednoznačně.
„Kdyby tomu tak nebylo, tak se VAR úplně zbavíme a nebudu sem chodit, ať tady místo mě sedí člověk, který je zodpovědný. Když bude pod námi a stejně to nepůjde, tak pak ať přijde někdo jiný..." zdůrazňuje ve studiu TIKI-TAKA.
Dvojkolejnost byla jasně patrná třeba při rozdílném hodnocení sporných situací nedávného vršovického derby Bohemians - Slavia.
„Videorozhodčí nasazujeme a trestáme my, jejich školení jde ovšem za Michalem Benešem. Ani v hodnocení konkrétních situací se někdy s garantem VAR neshodneme," netají Příhoda.
V přiložených ukázkách se ještě například dozvíte, že šéf komise nemá vysvětlení pro hrubku Pavla Fraňka v utkání Plzně se Spartou. Příhoda také požaduje, aby VAR vstupoval do zápasu méně. Pro odborníky i fanoušky chce udělat stručný jasný výklad, v jakých případech se videorozhodčí mají ozvat.