Článek
Vláda od 12. října zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se do té doby mohly hrát bez diváků. Výjimku dostali fotbalisté pražské Sparty, Slavie a Slovanu Liberec pro zápasy Evropské ligy, tenisový turnaj WTA v Ostravě, tenisový turnaj vozíčkářů v Přerově a další mezinárodní akce, galavečer MMA v Brně. Zákaz sportovních soutěží zatím platí do 3. listopadu, dokdy má též platit nouzový stav.
"Jednáme o tom, že by ligové zápasy, a bude se to týkat opravdu jenom nejvyšších soutěží, mohly fungovat za předpokladu pravidelného testování. Tam jednání ještě probíhají. Bez diváků logicky," řekl Prymula.
Na dotaz, kdy by se mohlo znovu začít hrát, poznamenal, že se nejdříve musí prodiskutovat model v návaznosti na nová opatření. Vláda totiž od čtvrtečních 06:00 do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a omezila kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti.
Hnilička na ministra apeluje mimo jiné s argumentem, že pokud se lidé mají zdržovat co nejvíc doma, měli by mít možnost alespoň sledovat sport v televizi. "Apeluji na to, aby (ministr zdravotnictví) povolil alespoň ty dvě nejsledovanější soutěže, aby se lidé měli na co dívat, aby měli o něco jednodušší dodržovat ta opatření vlády. Pan Prymula to nevidí vůbec negativně a říká, že to dává smysl, abychom o tom začali blíže diskutovat," konstatoval Hnilička.
Pro hokejovou extraligu se toho podle tiskového mluvčího svazu Zdeňka Zikmunda zatím tolik nemění. "Protože původně byly soutěže z rozhodnutí vlády pozastavené do 2. listopadu, teď je to jen o den více než byl původní zákaz. Pracujeme na pozměněném rozpisu, abychom byli pak případně připravení hrát. Jinak ale čekáme na upřesnění těch dnešních nařízení, abychom věděli, co přesně obnášejí z pohledu hokeje," řekl ČTK Zikmund.
Rovněž ředitel extraligy Josef Řezníček připustil, že je stále příliš mnoho neznámých. "Zkoumáme to vydané rozhodnutí vládou, co to pro nás vůbec znamená, abychom nepostupovali předčasně nějakým špatným směrem. Zůstává hodně neznámých, ať se jedná o datum či podmínky, kdy by se případně mohlo začít zase hrát, jaké jsou možnosti tréninku a tak dále. Kluby o tom budou také jistě diskutovat," uvedl pro ČTK Řezníček.
Zaznívají i úvahy o tom, že zpřísněná opatření při boji proti šíření koronaviru budou možná muset platit i výrazně déle než do začátku listopadu. "Pokud by to trvalo déle, budeme muset určitě nějakým způsobem improvizovat a hledat řešení, aby se soutěž hrála, ale aby to dávalo všem stranám smysl," řekl extraligový šéf. "Ta situace je každopádně ve všech směrech zase o hodně složitější," podotkl Řezníček.
Zbytečně předbíhat událostem nechce ani Asociace profesionálních klubů (APK). "Všechno je v jednání, neznáme další podmínky na testování a ani konkrétní data. Oceníme, pokud se co nejdříve vrátíme k hraní zápasů a pokud možno i s diváky, byť s omezeným počtem," napsal ČTK viceprezident asociace Prokop Beneš.
Dosud mohli fotbalové týmy a další profesionální sportovci plnohodnotně trénovat venku. Z dosud platného opatření o omezení shromažďování na maximálně šest lidí totiž byly vyjmuty osoby v zaměstnání a společně vykonávající podnikatelskou činnost.
"Tady z logiky věci je mnohem větší problém. Znamená to, že už není možné hrát třeba fotbal venku, protože tady je omezení dvou osob. Bude muset být výjimka právě pro profesionální sportovce," dodal ministr.
Pravidelné testování hráčů už má ve svém protiepidemickém manuálu Ligová fotbalová asociace (LFA). Mužstva i realizační týmy prvoligových klubů musejí od začátku této sezony podstoupit před každým zápasem test na covid-19.