Článek
Mimochodem, prohlídky stadionu pro nevidomé jsou naprostým unikátem i na poli světových velkoklubů. Nápad se velmi zamlouval třeba i zástupcům slavného Liverpoolu, který na Letné hrál osmifinále minulého ročníku Evropské ligy.
„Nevíme o jiném klubu, který by prohlídky pro nevidomé pořádal. Na Liverpool třeba i tohle opravdu zapůsobilo. Od té doby s nimi máme skvělé vztahy, pořád jsme v kontaktu,“ vyprávěla Irena Smetanová, manažerka komunitních projektů ve Spartě.
Letenští nechali pár zástupců médií exkurzi ochutnat. Se vším všudy. Hned po vstupu za bránu sparťanského stánku jim poskytli doprovod z řad zaměstnanců klubu, který sloužil coby navigátor. Následovalo nasazení škrabošky na oči a pak už se zástupci médií spolu s nevidomými fanoušky vydali do útrob stadionu.
Jaké to bylo? Představte si, že jdete. A nemáte nejmenší tušení kam. Bouráte do stěn. Nevíte, co je kolem a nebýt doprovodu, asi byste se už tak třikrát rozmázli o zem.
Načež se odněkud ozve hlas: „Právě se nacházíme v kabině A-týmu Sparty.“
Zdeněk Říha, projektový manažer Sparty, celou výpravu prováděl. A to tak, aby si její účastníci mohli představit úplně všechno. Do propriet v kabině bouchal, dalo se tak odhadnout, kde se co nachází. A také z jakého materiálu jsou například stůl či tabule v šatně A-týmu.
Mimochodem, Sparta na vyhrazené fleky fotbalistů nechala vyrýt jejich jména Braillovým písmem. Takže někteří z řad zrakově indisponovaných třeba zjistili, že právě stojí přesně tam, kde si před zápasy váže kopačky Veljko Birmančevič.
Pak si to návštěvníci namířili rovnou na hřiště za doprovodu sparťanské hymny a vyzkoušeli si, jak pohodlná je lavička hostí. Proč ne rovnou domácí? „Na té už jsou přichystané tablety pro dnešní zápas,“ vysvětloval Říha.
Prohlídka pokračovala i do vyhrazených sektorů na tribuně Kádi Peška, kde utkání sledují sparťanské legendy, i prostor, kde sedávají skauti. Což znamenalo výzvu v podobě zdolávání schodů, nahoru i dolů.
Nevidomí mají i kvůli nim můj velký obdiv. Protože stoupání i klesání se škraboškou na očích byla vážně výzvou i přes fakt, že na mě dával pozor doprovod.
V tiskovém centru (které jsem jediné poznal i oslepen díky vůni párků) si mohli zrakově indisponovaní osahat originální poháry pro vítěze ligy, MOL Cupu, a třeba i kopačky vítěze Zlatého míče z roku 2003 Pavla Nedvěda.
Prostě zážitek se vším všudy. I pro nevidomé.
Poté se navíc mohli doptat na cokoliv, co je zajímá.
„Co se teď nachází vedle stadionu? Když jsem ještě viděl, bývala tam tréninková hřiště,“ tázal se jeden z návštěvníků. Jak většina z nás dobře ví, momentálně se v daných místech nenachází nic, plánovaná stavba hotelu vzala za své. Sparta se na zápasy chystá v tréninkovém centru na Strahově.
Následovala panelová diskuze, během níž nevidomí poskytovali zpětnou vazbu ke klubové snaze o inkluzivitu.
„Sparta je v Česku odskočená. Na prohlídce jsem byl podruhé, a i tak to pro mě bylo úplně jiné. Člověk si pokaždé najde nové vjemy,“ řekl Zdeněk Barlok, předseda Českého svazu zrakově postižených sportovců, jenž se exkurze také zúčastnil.
Během posledního podzimního utkání s Jabloncem si novináři mohli chvilkami vyzkoušet, jak vnímat fotbal s páskou přes oči. A jen za pomoci speciálního, audiopopisného komentáře pro nevidomé, který Sparta poskytuje na každém domácím utkání.
Aby měli možnost zjistit, že fenomén jménem fotbal může jít prožívat naplno i bez zraku.