Článek
Česká republika přitom byla známá nejen svou brankářskou školou, do ciziny často odcházely i opory z defenzivních řad. Mikolanda nabízí důvod, proč teď řeší české kluby opačný problém a stopery jsou kluby nuceny kupovat v cizině. Výběry Sparty či Slavie od devatenácti let a mladší hodně dominují utkáním ve svých soutěžích. „Stopeři tak díky tomu skoro neumějí bránit, ale umějí věci směrem dopředu, klidně mají osm střel na branku. Proto mají v tuhle chvíli Sparta i Slavia na stoperu cizince," myslí si bývalý prvoligový fotbalista.
V dorosteneckých kategoriích padá v utkáních hodně branek, fanoušci jsou nadšení, ale pro stopery to zjevně není nejlepší vizitkou. „Ukazuje se, že neumění moc bránit. A pak je těžké prosadit se v české první či druhé lize. Minimálně to těm hráčům trvá déle," míní Mikolanda.
Podle něj se hodně rozevřely výkonnostní nůžky mezi extraligou dorostu a první dorosteneckou ligu. „Pak je třeba mladého hráče dostat co nejrychleji do dospělého fotbalu. Díky tomu se může dostat na úroveň cizinců. Ty ale stejně budeme potřebovat, oni naši ligu okysličí a kluby je pak přeprodají dál," dodává Mikolanda.
Co dalšího zaznělo v pořadu Přímák s bývalým fotbalistou Petrem Mikolandou se můžete podívat ve videu.