Článek
„Tento krok je výsledkem dlouhodobých interních diskuzí ve sportovním úseku klubu. Cílem je urychlit přechod hráčů z mládežnických do dospělých soutěží v souladu s celoevropským trendem, kdy průměrný věk debutujících hráčů v profesionálním fotbale kontinuálně klesá. Podporu tomuto záměru vyjádřili i zástupci FIFA při návštěvě naší akademie v minulém týdnu,“ cituje web Slavie prvního místopředsedu představenstva Martina Říhu.
Společnou žádost Slavie Tělocvičné jednoty Sokol Živanice o převod práv k soutěži, ve které by Živanice figurovaly v ročníku 2025/26, schválil v úterý Výkonný výbor FAČR.
První tým sešívaných hraje nejvyšší tuzemskou soutěž, rezerva je pak o patro níž. Živanice jsou aktuálně ve třetí lize na předposledním, 16. místě a na jaře budou bojovat o záchranu. K tomu by jim měla pomoci i sedmička mladíků, kteří přišli začátkem března na hostování právě ze Slavie.
Konkrétně jde o Matyáše Mervarda, Jakuba Palána, Denise Hanzelku, Davida Hájka, Borise Koffiho, Pregnona Bahiho a Victora Udueba.
V týmu Slavia U20 by měli od nadcházející sezony nastupovat především hráči v dorosteneckém věku a ve věku o jeden rok starším.
Živanice prý neuvažovaly o podání přihlášky do 3. ligy pro ročník 2025/26. Fotbal v obci nedaleko Pardubic neutichne, ale bude se soustředit na výchovu mládeže a v kategorii dospělých je záměrem se účastnit okresních soutěží.
Slavia tímto krokem nezíská další tým nad stávající počet. „Dochází k restrukturalizaci dorosteneckých týmů akademie. Aktuální stav, kdy má akademie v soutěžích přihlášené týmy U16, U17, U18, U19 a B-tým, od ročníku 2025/2026 nahradí U16, U17, U19, U20, B-tým. Program U16 se pak bude skládat z přípravných utkání, turnajů a mezinárodních zápasů,“ vysvětluje ředitel akademie Petr Hurych.
Na plánu a vytyčené cestě nezmění nic ani případný sestup Živanic do čtvrté nejvyšší soutěže.