Článek
V českých soutěžích je povinná pouze lékárnička pro zajištění nezbytné první pomoci. Ani ve většině evropských zemí nejsou defibrilátory na stadiónech běžnou praxí. Na rozdíl od severoamerického hokeje, kde jsou předepsány v halách od NHL až po juniorskou CHL.
V české fotbalové lize takový přístroj zatím mají jen v Kladně, Českých Budějovicích, Jablonci, Teplicích, Ostravě, na Spartě, Žižkově a v Plzni. Všechny kluby si jej obstaraly během loňského podzimu. Slavia podle mluvčího Ondřeje Zlámala zvažuje, že si jej na nový stadión v Edenu časem pořídí.
Plzeňští mají už teď dokonce dva. "Jeden je v tréninkovém centru v Luční ulici, druhý přímo na stadiónu ve Štruncových sadech," řekl provozní ředitel Viktorie Zdeněk Bečka.
Externí defibrilátor může použít i laik
Kluby používají takzvaný automatický externí defibrilátor, který je běžný například na letištích. Kluboví lékaři si pochvalují, že jej díky snadnému návodu může použít i laik. "Elektrody se přilepí shora na hrudní kost a ze strany pod paži u strany srdce. Přístroj si umí sám automaticky vyhodnotit, zda je nutný elektrický šok do srdce, nebo jestli je pouze nehmatný tep," popsal využití defibrilátoru teplický lékař Jan Štěrba.
V Teplicích si ho nejprve jen vypůjčili od výrobce a letos na jaře koupili za zhruba 40 tisíc korun. Na Stínadlech je umístěn tak, aby byl k dispozici i při zápasech a trénincích týmů mládeže.
Podle agentury Reuters zemře na srdeční selhání ročně až tisíc sportovců a jsou mezi nimi i dobře trénovaní profesionálové. Mnohé z nich by mohla zachránit okamžitá pomoc. Jako v případě Zambijce Cheswe Nsofwy z druholigového izraelského Hapoelu Ber Ševa, který vloni v srpnu srdeční kolaps na tréninku nepřežil právě kvůli příliš dlouhému čekání na sanitku.
Defibrilátor zachránil život Fischerovi
Naopak letos v lednu defibrilátor dokázal "nahodit" zpět srdce hráči druholigového francouzského Niortu Marku Randrianantoaninuovi. Za záchranu života vděčí přístroji i český hokejista Jiří Fischer z Detroitu, jemuž selhalo srdce v roce 2005.
Přesto většina klubů ve fotbalové lize zatím defibrilátor nemá. "Už jsem uvažoval i o tom, že by mohl být součástí povinného vybavení na stadiónu. Přístroj není tak drahý a na tréninku může potkat kolaps hráče i po chřipkovém onemocnění," řekl lékař fotbalistů Brna Jan Ulbrych.
Ve Zlíně jsou na tom podobně. "V případě kolapsu hráče na tréninku bychom řešili situaci operativně po telefonu, neboť u stadiónu je Baťova nemocnice, kde pracují naši dva lékaři. Možností koupit defibrilátor jsme se už sice zabývali, ale zatím nějak zapadla," řekl uvedl sekretář zlínských fotbalistů Petr Klhůfek.