SESTŘIH: Plzeň se vítězně naladila na předkolo EL, v Budějovicích přesvědčivě zvítězila

Fotbalisté Plzně zvítězili v 5. kole první ligy v Českých Budějovicích hladce 3:0. Západočeši udrželi neporazitelnost v sezoně, vyhráli čtvrtý z pěti zápasů tohoto ročníku nejvyšší soutěže a z druhého místa v tabulce nadále ztrácejí dva body na vedoucí Spartu. Favorita poslal v 31. minutě do vedení z penalty Erik Jirka a po změně stran se trefili Cadu s Lukášem Kalvachem. Jihočeši prohráli i třetí utkání po příchodu trenéra Františka Straky a na posledním místě tabulky jako jediní v soutěži stále čekají na první bod.

Sestřih zápasu České Budějovice – PlzeňVideo: LFA

Plzeňští udělali oproti čtvrtečnímu vítěznému zápasu 3. předkola Evropské ligy proti Kryvbasu Kryvyj Rih hned šest změn v základní sestavě. Poprvé v zahajovací jedenáctce dostali šanci Sojka a Ricardinho, jen mezi náhradníky naopak začali Šulc, Červ či Vašulín. Domácí zase nastoupili už bez Suchana, jenž přestoupil do Jablonce, a také Havla, který by měl odejít do Teplic.

Jihočeši začali nečekaně aktivně a ve čtvrté minutě se i chvíli radovali z gólu. Plzeňského Tvrdoně překonal Čermák, videorozhodčí ale odhalil, že situaci předcházela ruka domácího Adedirana, a branka neplatila. Domácí nepolevovali v ofenzivě. V 19. minutě po centru od Trummera hlavičkoval Šigut, jeho pokus však rukou vyrazil gólman Tvrdoň, který dnes oslavil 30. narozeniny.

Plzeňský záložník Erik Jirka (vpravo) se raduje z branky v duelu s Českými Budějovicemi.

Plzni se v první půli i vzhledem k mnoha změnám v sestavě příliš nedařilo, přesto se dostala do vedení. Po hlavičce Cadua zahrál ve vápně rukou Šigut a sudí Radina po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil pokutový kop. Jirka ve 31. minutě nezaváhal a navázal na proměněnou penaltu z minulého kola proti Karviné (5:0).

Do druhého poločasu hosté prostřídali a na trávník poslali Šulce, Červa i Vašulína. Změnu museli udělat i domácí, zraněného gólmana Fendricha nahradil Janáček. Západočeši výrazně přidali a v 50. minutě připojili pojistku. Brazilec Cadu napálil odražený balon přesně k tyči a první brankou v sezoně oslavil nedávné narození potomka.

Dynamo se sice v závěru utkání opět tlačilo do útoku, ale pozorně hrající Plzeň ho do větších šancí nepouštěla a v 81. minutě přidala třetí gól. Po chybě brankáře Janáčka a Caduově přiťuknutí se prosadil k zadní tyči Kalvach. Skóroval poprvé od začátku března.

Viktoria potvrdila, že na Jihočechy umí. S Dynamem neprohrála už 26 ligových zápasů po sobě. Plzeňští v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou neinkasovali a ideálně se naladili na čtvrteční úvodní duel 4. předkola Evropské ligy proti skotským Hearts. Českobudějovičtí mají s 16 obdrženými góly nejhorší defenzivu soutěže.

5. kolo první fotbalové ligy:
Dynamo České Budějovice – Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)
Branky: 31. Jirka z pen, 50. Cadu, 81. Kalvach. Rozhodčí: Radina – Hájek, Hurych – Všetečka (video). ŽK: Hubínek, Kučera (trenér brankářů), Tomášek (masér, všichni Budějovice). Diváci: 4582.
Č. Budějovice: Fendrich (46. Janáček) – Čoudek, Križan, Nikl – Šigut (88. Hora), Hubínek, Tischler (66. Zíka), Trummer – Čermák, Ogiomade (74. Tranziska) – Adediran (74. Ondrášek). Trenér: Straka.
Plzeň: Tvrdoň – Dweh, Hranáč, Jemelka – Jirka, Kalvach (85. Slončík), Sojka (89. Míka), Cadu – Panoš (46. Šulc), Mosquera (46. Červ) – Ricardinho (46. Vašulín). Trenér: Koubek.