SESTŘIH: Olomouci vystřelil výhru nejlepší ligový střelec Kliment

Fotbalisté Olomouce porazili v 9. kole první ligy Duklu Praha 2:1. Obě branky Sigmy dal Jan Kliment, který se prosadil v úvodní a pak 59. minutě. Nejlepší střelec v ročníku nejvyšší soutěže má na čele tabulky kanonýrů už devět branek. V 74. minutě snížil střídající Jakub Řezníček, ale srovnat už nováček nedokázal.

Sestřih zápasu Olomouc - DuklaVideo: LFA

Oba týmy dohrávaly v oslabení, už v šesté minutě dostal červenou kartu domácí Adam Dohnálek a chvíli před přestávkou pak hostující Filip Lichý. Olomouc v lize porazila Duklu popáté za sebou a v tabulce je pátá. Pražané po dvou kolech nebodovali a patří jim 13. místo. Trenér týmu z Julisky Petr Rada jubilejní 450. zápas v nejvyšší soutěži na lavičce úspěšným výsledkem neoslavil.

Přestože Dukla před zápasem se Sigmou dvě kola po sobě nedostala gól, v Olomouci inkasovala hned v první minutě. Po nepřesnosti v rozehrávce hostů se míč dostal na hranici pokutového území ke Klimentovi, který po 30 sekundách zamířil přesně pod horní tyč Hruškovy branky. O nejrychlejší gól sezony ale nešlo, absolutní ligový rekord pak drží od roku 1994 Vratislav Lokvenc, jenž na branku od úvodního hvizdu potřeboval 10,5 vteřiny.

Po vydařeném začátku přišla pro domácí tým komplikace v podobě červené karty Dohnálka. Obránce Sigmy v páté minutě jako poslední hráč fauloval Mešanoviče a po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu musel předčasně opustit trávník.

Hanáci si i v oslabení vytvořili další šanci. Ke střele uvnitř vápna se dostal znovu Kliment a jeho nadějný pokus mířící k zadní tyči na poslední chvíli zablokoval obránce Peterka. Dukla početní převahu využila jen k nebezpečnému přímému kopu z hranice vápna, střelu Amblera přes zeď vyrazil brankář Stoppen na roh.

Další šance si pak vypracovala Sigma, jenže střelu Mikulenky po rychlém protiútoku zastavil jeden z bránících hráčů a Vodháněl zamířil z přímého kopu jen do náruče gólmana. Krátce před poločasem se síly na hřišti srovnaly, po faulu na Langera a dalším zásahu videorozhodčího vyloučil sudí Kotala Lichého. Před pauzou Sláma z první jen těsně minul pravou tyč.

Zvýšit domácí dokázal v 59. minutě. Ve formě hrající Kliment si při rohovém kopu Sigmy počkal na odražený míč a poté zamířil přesně k levé tyči. Potřetí z posledních čtyř kol dal dva góly v jednom utkání.

Krátce poté mohli domácí vedení ještě navýšit, jenže Fiala na míč před odkrytou brankou těsně nedosáhl a Vodháněl trefil jen náruč brankáře Hrušky. Nevyužitých šancí mohla Sigma litovat v 74. minutě, kdy Douděra vystihl nepřesnou olomouckou rozehrávku, posunul míč na střídajícího Řezníčka, který se v samostatném úniku nemýlil.

Šestatřicetiletý útočník skóroval poprvé po nedávném příchodu do Dukly. Na kontě má 99 branek v nejvyšších soutěžích a chybí mu už jen gól do Klubu ligových kanonýrů pro „stovkaře“.

Srovnat už Dukla nedokázala i díky dobrému obrannému zákroku Krále a brankáře Stoppena. Celek z Julisky ze čtyř venkovních utkání v ligovém ročníku získal jen bod za jednu remízu.

2 : 2 Liberec - Bohemians 2 : 2 dohráno
20240922T18 : 30:00+0200