SESTŘIH: Olomouc bez vyloučeného Klimenta prohrála s Bohemkou

Fotbalisté Olomouce podlehli doma v 11. kole první ligy Bohemians 1905 1:3. Sigma od deváté minuty dohrávala bez vyloučeného nejlepšího střelce sezony nejvyšší soutěže Jana Klimenta. V závěru úvodního dějství využili přesilovku hostů Jan Matoušek a Júsuf Hilál, po změně stran snížil Matěj Mikulenka, ale v závěru uklidnil „Klokany“ střídající Václav Drchal.

Sestřih zápasu Olomouc - BohemiansVideo: LFA

Hanáci nenavázali na poslední dvě vítězná kola, v tom minulém jako první tým v ročníku nečekaně porazili obhájce titulu Spartu na jejím hřišti 3:2. Svěřenci trenéra Tomáše Janotky klesli na šesté místo. Pražané vyhráli po čtyřech kolech a posunuli se na 11. příčku.

Olomouc dostala červenou kartu už ve třetím ligovém zápase po sobě. Proti Bohemians musela hrát v početní nevýhodě už od deváté minuty, kdy se hlavní sudí Hocek na podnět videorozhodčího vrátil k zákroku Klimenta na Křapku a aktuálně nejlepšího střelce soutěže za úder loktem vyloučil.

I přes Klimentovo vyloučení nabídl první poločas vyrovnaný průběh. Ve 20. minutě zamířil Zorvan z přímého kopu ze 17 metrů na zadní tyč, kde však zasáhl připravený Frühwald. O minutu později se k míči po odrazu uvnitř vápna dostal Mikulenka a také proti němu brankář hostů zasáhl a vyrazil míč na roh.

Olomoucký Jan Kliment (vpravo) během duelu s Bohemians

Hosté se dostali během prvního poločasu do dvou šancí a obě dokázali proměnit. Nejdříve Klokany poslal do vedení v 37. minutě Matoušek, k němuž se odrazil míč po nákopu na Hilála a šestadvacetiletý záložník jej z první poslal nechytatelně k levé tyči. V sezoně nejvyšší soutěže se trefil poprvé.

Druhou branku přidali hosté z rohového kopu. Nejvýše na Matouškův centr si vyskočil Hilál a hlavou poslal míč přesně k zadní tyči Stoppenovy branky. Jednalo se o jeho čtvrtou branku v probíhajícím ročníku první ligy, čímž potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce.

První šanci druhého poločasu měl olomoucký Mikulenka, jehož tvrdá střela z úhlu zamířila jen do boční sítě. Stejný hráč se po hodině hry dostal do vápna z pravé strany, a přestože už mohl sám zakončovat, nabídl ještě míč Fialovi, jehož pokus však zamířil nad branku. O chvíli později vystřelil rovněž mimo tři tyče z hranice vápna střídající Muritala.

Zleva Radim Breite z Olomouce a brankář Tadeáš Stoppen z Olomouce

V 69. minutě už se aktivní Mikulenka dočkal. Spáčil po odraženém míči místo střely přeloboval bránící řadu hráčů a Mikulenka tvrdou střelou zblízka překonal brankáře Frühwalda. V ligovém ročníku zaznamenal druhý zásah.

Třetí branku Bohemians mohl krátce před vypršením základní hrací doby vstřelit Hilál, jenže střela mu nesedla a zamířil mimo. Úspěšnější byl o chvíli později Drchal, který si navedl míč z levé strany a střelou na vzdálenější tyč překonal gólmana Stoppena. Pro pětadvacetiletého útočníka Bohemians to byla první trefa v této ligové sezoně.

„Klokani“ prohráli jediné z posledních devíti vzájemných ligových utkání, na hřišti Sigmy v nejvyšší soutěži ale zvítězili po pěti zápasech. Svěřenci trenéra Jaroslava Veselého venku v lize popáté po sobě neprohráli a získali tam devět z celkových 12 bodů. Naopak Sigma v pátém domácím duelu v ligové sezoně poprvé našla přemožitele.

Sigma Olomouc – Bohemians Praha 1905 1:3 (0:2)
Branky: 69. Mikulenka – 37. J. Matoušek, 42. Hilál, 90. Drchal. Rozhodčí: Hocek – L. Matoušek, Žurovec – Kocourek (video). ŽK: Breite – J. Matoušek. ČK: 9. Kliment (Olomouc). Diváci: 4435.
Olomouc: Stoppen – Hadaš (90.+2 Chvátal), Pokorný, Král, Sláma – Breite, Spáčil (84. Langer) – Vodháněl (46. Fiala), Zorvan (46. Muritala), Mikulenka (90.+2 Šíp) – Kliment. Trenér: Janotka.
Bohemians: Frühwald – Kadlec, Křapka, Vondra, Hybš (62. Hrubý) – Smrž (77. Kovařík), Hůlka – Pleštil (77. Drchal), Ristovski (90.+7 Petrák), J. Matoušek (62. Shejbal) – Hilál. Trenér: Veselý.
  2 : 0 Slavia - Sparta 2 : 0 přestávka Živě
20241006T18 : 30:00+0200