Článek
Podle právníků, které oslovila ČTK, ale tento krok automaticky neznamená to, že se přiblížilo převzetí klubu insolvenčním správcem. Zaplacení zálohy na náklady insolvenčního řízení je podle nich běžnou praxí a soud si tím zároveň také může testovat důvěryhodnost věřitelů a navrhovatelů řízení s klubem.
Také Slavia vnímá nařízení soudu navrhovatelům uhradit zálohy jako běžnou věc. "Je to standardní krok, nic nečekaného se neděje. Soud je povinen vyžádat si zálohu na náklady. Chtěl bych všechny fanoušky ujistit, že proti vznesenému insolvenčnímu návrhu postupujeme důsledně, profesionálně, ale současně s chladnou hlavou," uvedl v prohlášení na internetových stránkách klubu generální ředitel David Trunda.
"Smyslem zálohy na náklady insolvenčního řízení je zajistit finanční prostředky, které může insolvenční správce použít bezprostředně po svém ustanovení do funkce," uvedla mimo jiné v odůvodnění v insolvenčním rejstříku vyšší soudní úřednice Draga Stránská.
"Nebude-li záloha na náklady insolvenčního řízení ve stanovené lhůtě zaplacena, může insolvenční soud před rozhodnutím o insolvenčním návrhu insolvenční řízení zastavit. Neučiní-li tak, může přikročit k jejímu vymáhání," dodává se v prohlášení.
Slavia se do insolvenčního řízení dostala kvůli vleklým sporům s bývalým generálním ředitelem klubu Zbyňkem Kusým. Návrh podala v červnu společnost z tichomořské Samoy, která uplatňuje pohledávku přesahující šest miliónů korun po splatnosti. Tu odkoupila od Kusého. K insolvenčnímu návrhu se minulý týden přidala také společnost Gamma Enterprise.
Trunda: Není žádný důvod k panice
Pražané ale považují insolvenční návrh za šikanózní a tvrdí, že po Kusém naopak zůstaly dluhy. Klub by prý mohl být obětí insolvenční mafie, protože za návrhy podle něj stojí několik kontroverzních osob, navíc vzájemně propojených.
"Na rozdíl od té první pohledávku druhého navrhovatele nesporujeme. Je ale tak nízká, že sama neodůvodňuje postup přes úpadkové řízení. Věřitel ji mohl vymáhat obvyklou cestou soudního řízení a exekuce. Postačilo by i bankovní spojení, to ale věřitel (zřejmě záměrně) neuvádí. Vzhledem k poměru pohledávky (150 tisíc Kč) k hodnotě majetku věříme, že soud nebude pro takto nízkou pohledávku prohlašovat úpadek," uvedl Trunda.
Slavia podala návrh, aby řízení bylo zastaveno, ale neuspěla. V polovině července musela zveřejnit své hospodaření, z něhož vyplynulo, že tehdy měla 11,5 miliónu korun dluhů po splatnosti a dalších 157,6 miliónu před splatností.
"Situace je složitá mimo jiné i kvůli celé řadě nepochopitelných faktorů, které popisujeme v našich insolvenčních dokumentech. Čas je proti nám, ale není žádný důvod k panice. Pevně věřím v to, že se nám podaří návrh na insolvenční řízení zastavit," uvedl Trunda.
"V současné době dokončujeme finanční plán pro uspokojení všech oprávněných věřitelů. Současně však připravujeme žalobu o náhradu škody proti druhému navrhovateli. U insolvenčního soudu navíc budeme žádat, aby oběma navrhovatelům uložil zaplatit kauci na náhradu škody, kterou nám insolvenčním řízením působí," dodal Trunda.