Hlavní obsah

Nadstavba je uměle vytvořená, víc zápasů může být v poháru, říká Trpišovský

Slavia ještě titul ve fotbalové lize slavit nemůže. Svou podmínku, tedy výhru nad Slováckem (2:0), v posledním kole základní části splnila, ovšem další dvě se nesešly. Plzeň ani Baník Ostrava nezaváhaly, a tak se mistrovská korunovace sešívaných minimálně o týden odkládá. „Vůbec nevím, jestli se něco chystalo. Tyhle věci jdou mimo mě, nechám se překvapit. Ani jsem nepředpokládal, že by se to stalo už teď. Očekával jsem, že týmy z první čtyřky svá utkání zvládnou,“ prohlásil trenér červenobílých Jindřich Trpišovský.

Sestřih zápasu Slavia–SlováckoVideo: LFA

Článek

Sešívaní měli utkání proti trápícímu se Slovácku pod kontrolou. Převahu zúročili góly Ondřej Zmrzlý a Mojmír Chytil. „Je vidět, v jaké jsme situaci, jak jsme blízko. Jsme uvolnění, kluci si dovolí. Jsme v nejkomfortnější situaci za dobu, co tu jsem,“ přemítal Trpišovský.

Jeho parta dosáhla po třiceti kolech na 78 bodů, jen pět zápasů nevyhrála. „V minulé sezoně jsme měli 26 výher a stejně jsme v posledním kole nehráli o titul. Chtěli jsme jet po vlastní linii, měli jsme v hlavě svou minitabulku, chtěli jsme mít podobně bodů, ideálně ještě nějaké přidat. Ve finále jsme to ještě vylepšili,“ podotkl slávistický kouč.

„Soustředíme se na sebe. Máme bodů, kolik máme. Nasbírali jsme nejvíc čistých kont z celé Evropy a máme další čísla, která jsou v rámci Evropy neskutečná. Dominance je obrovská. Dívám se na zápasy velkých týmu v zahraničních soutěžích, těch nejlepších ve svých zemích, a málokdy odehrají utkání jako my s Hradcem nebo se Slováckem,“ prohodil Trpišovský.

Zároveň si uvědomil, že slávistická sezona má i slabá místa. „Je spousta věcí, které se dají vylepšovat. Mám v sobě, že naše sezona se dělí na dva póly, jeden je ligový a druhý tvoří poháry. Nejlepší výkony jsme předváděli v lize,“ řekl Trpišovský. V Evropské lize sešívaní skončili už v ligové fázi, v MOL Cupu vypadli ve čtvrtfinále s Olomoucí.

K titulu jim ale stačí dva body. Příští sobotu pojedou v prvním kole nadstavby právě do Olomouce. „Těšíme se tam, věříme, že bude vyprodáno a bude tam panovat podobná atmosféra jako na podzim,“ uvedl Trpišovský s odkazem na prosincový zápas na Hané, kde červenobílí vyhráli 2:1. „Je super, že máme pět mečbolů. Tým si to zaslouží,“ dodal.

Český šampion pronikne přímo do hlavní fáze Ligy mistrů. Trpišovský se při otázce, zda už mu v hlavě hraje znělka milionářské soutěže, trochu ošíval. „Když řeknu, že na to nemyslím, nebudete mi to věřit,“ usmál se devětačtyřicetiletý kouč. „Spíš mi však probleskne v hlavě, kdo by sem mohl přijet nebo kam bychom se mohli vydat my. Když koukám třeba na zápas Realu Madrid s Arsenalem, zamyslím se, jak bychom některé situace bránili a podobně,“ vyprávěl Trpišovský.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský a jeho oslavný skluz po výhře nad Slováckem

Ví se o něm, že není fanouškem nadstavbové části. A ve svém názoru zůstává konzistentní. „Nezměnil jsem ho. Nelíbí se mi formát, kdy hrajete se soupeřem jen jednou. Nikdy mě to neoslovilo. Nadstavba je uměle vytvořená, bourá historické tabulky. Ale smířil jsem se s ní, beru ji jako fakt, ale nejsem pro ni,“ pravil hlavní stratég sešívaných.

Předestřel návrhy, jak zápasy českým týmům přidat. „Podle mě je cesta v českém poháru, třeba semifinále a finále by se mohly hrát na dva zápasy. A pokud má být nadstavba, tak by se podle mě mělo hrát systémem doma, venku. První tři týmy by takhle mezi sebou mohly hrát a bylo by 36 zápasů,“ zauvažoval Trpišovský.