Hlavní obsah

Majitel Slavie vyzvídal u šéfa Sparty, kdy se přestane stresovat

Aktualizováno

Patří mezi pětici nejbohatších Čechů. Do jejich portfolií patří i dva nejslavnější tuzemské fotbalové kluby. Daniel Křetínský dvacet let vlastní pražskou Spartu, majitelem Slavie je už bezmála rok Pavel Tykač. „Ptal jsem se ho, kdy se ze zápasů přestanu stresovat. Odpověděl, že nikdy a spíš se to za dvacet let zhoršilo,“ pousměje se Tykač.

Foto: Pavel Mazáč , Profimedia.cz

Majitel Slavie Pavel Tykač

Článek

Nejen o zajímavé rozpravě miliardářů vyprávěl Tykač ve velkém byznysovém rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Jeho část se věnovala i Slavii, kterou převzal okolo loňských Vánoc. Úspěšný byznysmen prozradil, že cena transakce se pohybovala pod dvěma miliardami korun.

„Je fascinující, že Slavie byla v loňském roce asi nejmenší obchod, kterému jsem se věnoval. Přesto vyvolává největší pozornost,“ srovnává Tykač před mikrofonem.

Připomněl, že klubu z Vršovic fandí odmalička. A vlastnictví fotbalového klubu jej zásobuje emocemi, které dosud v podnikání nikdy nepoznal.

Na jaře Slavii utekl domácí titul. V aktuální sezoně naopak červenobílí válí a před koncem podzimu mají v čele soutěže náskok 10 bodů na druhou Plzeň a dokonce 16 na třetí Spartu.

Škálu prožitků se Slavií zažívá pestrou.

„Myslím, že jsem v souvislosti s fotbalem zatím zdaleka emocionálně nedosáhl na krajní hranici,“ upozorní miliardář. „Nemáme dvojnásobný titul jako Sparta ani za sebou takovou krizi, jakou – myslím – má dneska Sparta.“

A pokračoval: „Emoce mám, ale v mých 60 letech už je zas tolik neprožívám. Když jste toho v životě hodně prohrál a hodně vyhrál, nějaká remíza na Slovácku nebo porážka v Bilbau vás neochromí do té míry, že byste propouštěl trenéra nebo přeorganizovával sportovní strukturu klubu.“

Byznysmen v energetice a čtvrtý nejbohatší Čech zopakoval, že v řízení klubu důvěřuje předsedovi představenstva Jaroslavu Tvrdíkovi. Rozhodování nechává na něm, nezasahuje do sportovních nebo finančních otázek.

Zároveň si ale například uvědomuje, že úspěchy klubu doma i v zahraničí zvyšuje poptávku po slávistech.

„Klíčovým klukům podle mě nemůžete bránit, když chtějí odejít do velké ligy. Někdy je ale třeba projevit vstřícnost, panu trenéru Trpišovskému by se asi Slavia snažila vyjít vstříc. Je něco jiného, když někdo přijde, nic nepředvede a touží hlavně rychle odejít. Pak musíte občas ukázat i tvrdou tvář,“ říká Tykač.

Těší ho, že výsledky Slavie prožívají i jeho dcery. Debaty o fotbale se v posledních měsících stávají dennodenní záležitostí. „Lidé mě zastavují a komentují Slavii. Nedávno mi přišel říct jeden z lidí, co se nám starají o zahradu, svůj názor, koho bychom měli stavět na kraj obrany,“ vykládá.

Sestřih utkání: Olomouc – Slavia PrahaVideo: LFA

Fotbalovou investici považuje za výbornou. A nejde jen o osobní prožitky. Z blízka pozoruje, jak se zvedá zájem o domácí soutěž i její úroveň. Podle Tykače prospívá lize rivalita mezi Slavií, Spartou, Plzní a Ostravou.

Nejspíš by Tykač se vstupem do fotbalu otálel před pár lety, kdy fotbal řídil odsouzený černokněžník Roman Berbr s armádou mozkomorů.

„Pohled na fotbal se v posledních letech strašně změnil. Dřív to byla Berbrliga, zábava jiného ražení. Dneska se z toho stává společenský fenomén,“ tvrdí Tykač, které se jen usměje nad otázkou, jestli si Slavia v této sezoně věří na titul: „No jasně, o tom není pochyb!“