SESTŘIH: Obměněná Sparta odvrátila blamáž, tři body vystřelil Olatunji

Nadřeli se, ale nakonec do ligové sezony vstoupili vítězně. Fotbalisté Sparty v úvodním duelu ročníku porazili Pardubice 2:1. Letnou opařil vedoucí brankou Jan Kalabiška, domácí ale zásluhou Matěje Ryneše a Victora Olatunjiho průběh zápasu dokázali otočit a všechny body tak zůstaly na Letné. Sparta soupeře z východu Čech porazila posedmé v řadě.

Sestřih zápasu Sparta-PardubiceVideo: LFA

Sparta do duelu nastoupila bez několika důležitých opor, které si v létě plnily reprezentační povinnosti. Mimo nominaci se ocitli například Angelo Preciado či Lukáš Haraslín, Qazim Laci s Janem Kuchtou zůstali mezi náhradníky. Do základní sestavy se vešlo hned osm Čechů, nejvíce od 3. prosince minulého roku, kdy Letenští hráli právě v Pardubicích (2:1).

Jedenáctka složená převážně z tuzemských borců, se neuvedla ideálně. Sparťané si ve 25. minutě nepohlídali náběh zkušeného Kalabišky, který z pozice levého beka vlétl do vápna a s přispěním teče padajícího Jaroslava Zeleného překonal Petera Vindahla.

Úřadující mistr se musel vypořádat s neuznaným gólem Tomáše Wiesnera kvůli ofsajdovému postavení. I tak ale do půle srovnal. Bývalý hráč Pardubic Kryštof Daněk individuální akci z pravého křídla vyšperkoval krásným centrem, do kterého se nádherně opřel Ryneš. Proti jeho dělovce z voleje neměl brankář Viktor Budinský nárok zasáhnout.

Krátce po startu druhého poločasu byla hra přerušena kvůli dýmovnicím v domácím kotli. Po kouřovém intermezzu začala Sparta utahovat šrouby. Odměnil ji vítězný gól Olatunjiho, jemuž se po hodině hry podařilo nejlépe zorientovat ve vápně a během otočky okolo vlastní osy usměrnit střelu Davida Pavelky mimo dosah Budinského.

Nigerijský forvard následně po vzoru Cristiana Ronalda, jak má ve zvyku, oslavil přesný zásah hromovým výkřikem „Siu!“, do něhož se zapojili i fanoušci.

Domácí mohli tříbodový zisk stvrdit, střídající Ermal Krasniqi ale žádný ze dvou samostatných úniků neproměnil v gól. Sparta na jeho neefektivitu ale nakonec nedoplatila, a Pardubice zdolala posedmé v řadě.

První kolo fotbalové ligy
Pátek
Sparta Praha - FK Pardubice 2:1 (1:1)
Branky: 45.+4 Ryneš, 59. Olatunji - 25. Kalabiška. Rozhodčí: Všetečka–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Váňa, Hurych–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Berka (video). ŽK: Wiesner, Olatunji - Zlatohlávek, Patrák. Diváci: 16.744.
Sparta: Vindahl–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Vitík (62. Ross), Panák, Zelený–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Wiesner (77. Suchomel), Pavelka (61. Laci), Sadílek, Ryneš–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Daněk, Birmančevič (62. Krasniqi) - Olatunji (62. Kuchta). Trenér: Friis.
Pardubice: Budinský–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Surzyn, Šimek, Polyák (77. Jindra), Kalabiška (80. Tischler) - Vacek, Solil–⁠⁠⁠⁠⁠⁠Mareš, Patrák (60. Míšek), Zifčák (60. Huf) - Zlatohlávek (81. Yahaya). Trenér: Saňák.