Článek
Kotelníci se předhánějí, kdo vymyslí pohlednější choreografii. Jednotlivé fankluby plánují výjezdy i do nejvzdálenějších koutů republiky. Kluby pečlivě chystají předzápasový program, aby si ho užily i rodiny s malými dětmi. Atmosféra je na řadě utkání přesně taková, jakou si prvoligová kopaná zaslouží.
„Samotný zápas je ale jen vyvrcholením celého zážitku. Klubům se daří oslovovat fanoušky a vtáhnout je do dění už před úvodním hvizdem, proaktivní přístup se vyplácí,“ těší Hajného.
To znamená jediné. Návštěvnosti rostou.
Sezony s největší průměrnou návštěvností v samostatné české lize |
---|
1. 1996/97, 7 155 diváků |
2. 2023/24, 6 435 diváků |
3. 1997/98, 6 156 diváků |
4. 2024/25, 6 114 diváků |
5. 1998/99, 6 033 diváků |
V předchozím ročníku došlo na ligová klání průměrně 6 435 fanoušků, což sezonu 2023/24 řadí na druhé místo. Ta současná je, ještě před jarním oteplením, zatím na čtvrtém fleku a cifře 6 114. Pomyslný bronz, který drží sezona 1997/98 s číslem 6 156, se zdá být na dosah ruky.
Parádní podívanou slibuje i nadcházející ligový víkend. Fandové Baníku se chystají na Spartu pod heslem „Ostravská operace“, jež připomíná 80. výročí bitvy, která vedla k osvobození města od nacistických vojsk za druhé světové války. Stadion je vyprodaný. Narváno bude i na Slavii a v Plzni. Oba mančafty, jež figurují na čele žebříčku návštěvnosti, hrají doma.
Kluby s nejvyšší průměrnou domácí návštěvností v sezoně 2024/25 |
---|
1. Slavia, 18 171 diváků, zaplněnost stadionu 94 % |
2. Sparta, 16 028 diváků, zaplněnost stadionu 87 % |
3. Ostrava, 9 313 diváků, zaplněnost stadionu 62 % |
4. Plzeň, 8 399 diváků, zaplněnost stadionu 72 % |
5. Hradec Králové, 6 332 diváků, zaplněnost stadionu 68 % |
Solidní čísla. Přitom například ještě před patnácti lety průměr nedosahoval ani pěti tisíců diváků.
Čím to vysvětlit?

Obchodní a marketingový ředitel LFA Daniel Hajný
„Naprosto klíčovým faktorem je kultivace prostředí a rostoucí prestiž českého profesionálního fotbalu. Kluby si uvědomily, že bez práce s fanoušky se dál neposunou, a začaly výrazně investovat do marketingu i infrastruktury,“ všiml si Hajný. „Řada projektů českých klubů může sloužit i jako vzor v zahraničí,“ doplnil.
Současný stav vypadá relativně fajn, ale může být i lépe. A průměrná návštěvnost 7 155 diváků ze sezony 1996/97 už by se brzy nemusela pyšnit přídomkem rekordní. „Potenciál růstu je stále velký. Baník, Bohemians i Sparta plánují výstavbu moderních stadionu s vyšší kapacitou, což třeba v nedávné minulosti výrazně pomohlo Hradci Králové. Slavia se také zaobírá myšlenkou navýšení kapacity stadionu. Věřím, že rekord v blízké době padne,“ doufá Hajný.
I LFA má coby organizátor ligy logicky zájem na fanouškovském boomu. Kromě workshopů s profesionálními kluby či propagaci na sociálních sítích se věnuje i přímo fanouškům. Včetně těch nejmenších. „Výborným příkladem je projekt Liga do škol, kdy s ligovými artefakty a hráči navštěvujeme základní školy. Dle našich výzkumů se fanouškovství rodí už v dětství, tento proces chceme aktivně podporovat. Už teď mohu rovněž prozradit, že pro nadstavbu, příští i přespříští sezonu připravujeme projekty, které budou výrazně vidět a pomohou zvýšit povědomí o ligovém fotbale,“ pravil Hajný.
Navíc se postupem času daří bořit i zakořeněný stereotyp. Čím dál menší část široké veřejnosti automaticky považuje fanoušky fotbalu za chuligány. „Tento zastaralý pohled vychází ze zkušeností z 90. let, ale tato doba je dávno pryč. Z chození na zápasy se stala bezpečná zábava pro všechny. Bez rozdílu věku i pohlaví. Svědčí o tom i minimální množství incidentů.“
„Jsem přesvědčen, že představa, že fotbalový fanoušek je někdo rizikový, je klišé. A stereotyp, který se podaří úplně vymýtit,“ věří Hajný.

Choreo fanoušků Slavie Praha