Článek
Nejdřív finanční a energetická společnost CEFC a pak skupina CITIC. Slavia byla od září 2015 v čínských rukách, ovšem od čtvrtka je všechno jinak. Začala epocha s Pavlem Tykačem, čtvrtým nejbohatším Čechem. Podnikatelem v energetice, těžbě hnědého uhlí a taky třeba v realitách.
„Je v pořádku, že fotbalový klub s velkou tradicí a historií převzal český majitel. Pan Tykač je slávista, má o klub zájem a dá se předpokládat, že ho bude držet nad vodou,“ říká Suchopárek, se Slavií mistr Evropy z šestadevadesátého a nynější trenér české jednadvacítky.
Mimochodem, v podobných oborech jako Tykač se pohybuje i Daniel Křetínský, majitel Sparty. Už tak dost žhavá derby dostanou ještě pikantnější nádech.
„Jsem nesmírně šťastný. Konečně sparťani a další lidi dají pokoj, že Slavii vlastní Číňani. Přišel Čech, který má červenobílé srdíčko. Vlastně celá jeho rodina. Tohle je bomba,“ raduje se někdejší vynikající útočník Ivo Knoflíček.
Jaká vlastně byla osmiletá éra čínských majitelů? „Je potřeba jim říct díky. Když se Slavia potácela ve finančních problémech, klub zachránili a postavili ho na nohy,“ připomíná Suchopárek složité časy v předchozí dekádě s mnohdy nepřehlednou vlastnickou strukturou. Vršovický klub tížily dluhy, hrozila mu insolvence a na jaře 2011 nedostal profesionální licenci.
„Pod čínskými vlastníky se Slavia postupně dala dohromady, vylepšila tým a dneska má velice silný management v čele s šéfem představenstva Jaroslavem Tvrdíkem. Výsledky jsou fajn, přestupová politika dává smysl a fanoušci mají ze Slavie radost,“ spokojeně vykládá Suchopárek.
S příchodem nových majitelů padá zákonitě otázka, jestli nechystají změny. V představenstvu, ve sportovním úseku, v realizačním týmu. Sáhne k nějaké Tykač?
„Absolutně nic bych neměnil. Pan Tvrdík je člověk na svém místě, má velký podíl na záchraně Slavie. Neměnil bych nic ani v realizačním týmu. Znovu opakuji, příchod pana Tykače je pecka. Budu se těšit na setkání s ním,“ podotýká Knoflíček. „Snad to takhle půjde dál. Byla by škoda, kdyby se měnily věci, které fungují,“ doplňuje Suchopárek.