SESTŘIH: Kováč proti Pardubicím uspěl, zářil Hlavatý

Fotbalisté Liberce v 5. kole první ligy porazili Pardubice 3:0 a poprvé v sezoně na domácím trávníku vyhráli. Dva góly dal proti bývalému klubu Michal Hlavatý, skóre po čtvrthodině otevřel Christian Frýdek. Domácí dohrávali od 73. minuty o deseti bez vyloučeného Ahmada Ghaliho, brankář Hugo Jan Bačkovský v oslabení chytil Vojtěchu Patrákovi penaltu.

Sestřih zápasu Liberec–PardubiceVideo: LFA

Liberec vyhrál teprve podruhé z posledních 10 ligových duelů, stejně tak si připsal druhé vítězství v ročníku. Trenér Slovanu Radoslav Kováč uspěl v souboji proti bývalému klubu, který ještě v minulé sezoně vedl. Severočeši se posunuli na šestou příčku neúplné tabulky. Pardubičtí prohráli počtvrté z dosavadních pěti kol a jsou dvanáctí.

Těsně před výkopem se ve městě pod Ještědem zatáhlo a začalo mohutně pršet. Hráči se tak museli vypořádat s těžkými podmínky. Kombinace na vodou nasáklém trávníku k velkému úspěchu nevedla, což si jako první uvědomil záložník Frýdek. V 15. minutě si za vápnem navedl míč do středu hřiště a prudkou střelou pod břevno nedal brankáři Budinskému šanci. Frýdek gólem oslavil první start v základní sestavě v sezoně.

Šanci měli i hosté, Kalabiškovu sraženou přihrávku na poslední chvíli reflexivně vyrazil Bačkovský. Slovan pak do přestávky udeřil ještě jednou. Kayondo vhodil vhodil dlouhý aut, hlavou míč prodloužili Purzitidis s Halinským a volný Hlavatý se v 37. minutě na zadní tyči z voleje nemýlil. Gól neslavil, neboť svoji první ligovou trefu v novém angažmá zaznamenal proti týmu, v němž strávil minulé dvě sezony.

Domácí měli také ve druhém poločase navrch. Hned na jeho začátku Kayondo hlavou trefil spojnici branky. Tupta později v souboji udržel balon, posunul jej do vápna na Frýdka, jehož střela se odrazila od obránce příhodně před Hlavatého a expardubický záložník v 64. minutě znovu skóroval. Dvě branky v jednom ligovém utkání dal podruhé v kariéře.

Slovan dohrával o deseti. Ghali uklouzl na mokrém terénu, v pádu zranil Kalabišku a v 73. minutě byl po zásahu videorozhodčího rovnou vyloučen. Hosté mohli v závěru aspoň snížit, po ruce Koželuha kopali penaltu. Bačkovský ji ovšem v 82. minutě Patrákovi chytil. Liberec doma v lize s Pardubicemi bodoval i v pátém utkání.

5. kolo první fotbalové ligy
Slovan Liberec – FK Pardubice 3:0 (2:0)
Branky: 37. a 64. Hlavatý, 15. Frýdek. Rozhodčí: Rouček – Kotík, Dresler – Orel (video). ŽK: Hlavatý, Ševínský, Icha, Varfolomejev – Noslin. ČK: 73. Ghali (Liberec). Diváci: 2941.
Liberec: Bačkovský – Halinský, Ševínský, Purzitidis – Ghali, Icha (70. Zyba), Hlavatý, Kayondo (70. Koželuh) – Višinský (78. Preisler), Frýdek (70. Nyarko) – Tupta (80. Varfolomejev). Trenér: Kováč.
Pardubice: Budinský – Noslin, Šimek, Jindra, Kalabiška (71. Surzyn) – Vacek, Simon – Leipold (53. Mareš), Zlatohlávek (46. Yahaya), Patrák (83. Zifčák) – Krobot (53. Solil). Trenér: Saňák.