Článek
Po výhře Liberce v Hradci Králové 2:0 se Marek dlouhý ocitl v euforii, před jeho začátkem se však musel tak jako již často v minulosti vypořádat se zcela opačnými pocity. „Nebylo by možné centrálně vysvětlit pořadatelům, že existují lidé s bezlepkovou dietou a že si bezlepkový chleba na stadion nenosí jen tak pro radost? Teď na stadionu Hradce Králové to byl velký problém,“ postěžoval si na sociální síti dlouholetý fanoušek Slovanu Marek Dlouhý.
Situaci mu nakonec pomohl vyřešit liberecký SLO (kontaktní osoba pro fanoušky) Tomáš Čarnogurský. „Setkávám se s tím často. Na fotbale si chci dát klobásu, ovšem mají jen normální chleba, který nesmím. Takže si nosím vlastní bezlepkový chléb, jenže to je zakázané. Vždy se je snažím ukecat a teď v Hradci to byl opravdu velký problém. Někdy po mně chtějí ukázat průkazku celiaka, jenže žádná taková není,“ vysvětluje dodatečně pro Sport.cz Dlouhý s návrhem, zda by LFA (Ligová fotbalová asociace) nemohla vydat metodický pokyn a na stadionech se v podobných případech donesené dietní potraviny tolerovaly, nejsou-li ve stáncích v nabídce.
Uvítal by to i další z fanoušků Liberce Pavel Michek, který trpí vzácnou poruchou metabolismu, tak zvanou fenylketonurií (PKU). „De facto nesmím bílkoviny, které jsou prakticky ve všem. Z normálních potravin tak nemůžu téměř nic. Takže si musím všude vozit jen svoje. Složité je to i v normálním životě, ale na stadionu o to horší, že občerstvení je tam většinou jen o párcích a pivu,“ říká Michek, který také občas za svým týmem vyrazí na venkovní zápasy.
„Na stadion v Liberci si už po předchozí domluvě občas něco pronést mohu, ale na venkovních stadionech je to těžké. Víceméně vám tam zabaví všechno, což je na tom asi nejvíce frustrující. Kdyby tomu tak nebylo, asi by se člověk cítil více vítaný a jako součást normálního společenství. Ale je to i tím, že naše nemoc je absolutně neznámá a někdy vám ani nevěří, že taková nemoc existuje,“ upozorňuje na další problém Michek, jenž je místopředsedou Národního sdružení PKU a jiných dědičných metabolických poruch.
Řešením může být již dopředu dojednané povolení přes zmíněnou kontaktní osobu pro fanoušky. „Někde vyjdou vstříc, někdy v tom můžu jako SLO pomoci já. Hypoteticky je dobré, když se takové situace řeší dopředu a pak o tom nerozhoduje konkrétní pracovník u vstupu na stadion, ale již to má s předstihem od někoho povolené a nemusí se tak bát, že poruší návštěvní řád,“ uzavírá Tomáš Čarnogurský. Celiakie podle odhadů postihuje zhruba procento populace, ovšem z toho jen desetina je diagnostikována. Fenylketonurie je vzácnější, v Česku se týká zhruba tisíce lidí.