Hlavní obsah

Jiná doba. Dřív byl řev v kabině běžný, teď se trenéři až bojí křičet, líčí reprezentant

Aktualizováno

Sportovní kabina nikdy nebývala prostorem pro křehké duše. Drsnější humor, jadrné výrazy, zvýšený hlas trenérů. „Na nás se křičelo pravidelně a bylo to v pohodě. Něco jsme nedělali, dostali jsme vynadáno,“ líčil v pořadu Přímák na Sport.cz Lukáš Masopust, fotbalový reprezentant a záložník pražské Slavie. Teď i on pozoruje, jak se vše mění.

Mladí si v současnosti víc dovolí. Příspěvek z pořadu PřímákVideo: Sport.cz

Článek

Dorůstá další generace sportovců. Zdokonalují se technologie nebo mobilní telefony, na něž lze vše nenápadně zaznamenat a umístit na internet. České prostředí zná případy, kdy se rozebíralo nevhodné a neurvalé chování trenérů.

„Určitě se doba změnila. Natáčí se trenéři v kabině, jak na někoho křičí. Dnes se podle mě až bojí na někoho zakřičet,“ přemítal Masopust. „Je to jiné. Byli jsme zvyklí na tréninku všechno nosit, dnes je to až moc. Jiná doba. Dnes abychom mladé na tréninku skoro až prosili, aby pomůcky vzali.“

Není to stesk. Spíš popis reality, o níž před rozjezdem sezony například hovořil i Masopustův spoluhráč Jan Bořil.

„Všichni sázejí na mladší generace a pro starší nezbývá tolik místa. Ale naši mladí jsou dobří kluci. Když přijdou, chceme jim pomoct. Už to ale není jako dřív,“ říkal v rozhovoru pro Sport.cz.

„Mladší museli starší poslouchat. Dnes mi přijde, že víc posloucháme mladé my, aby měli servis a mohli fungovat na hřišti. Otočilo se to, je to ale vývoj fotbalu.“

Masopust se s Bořilem řadí ke služebně i věkově k nejstarším jedincům v šatně Slavie. I o tom hovořil jednatřicetiletý Masopust při návštěvě studia Sport.cz.

„Občas se snažím někomu poradit před zápasem, aby byl víc v klidu. Zatím si za mnou nikdo moc pro radu nepřišel,“ rozesměje se. „Nechci se ale pasovat do role lídra. Když mě něco štve, zakřičím. Na starší kluky bych ale nekřičel. A i mladí si na mě netroufnou.“

V tom se nic nemění. Zatím.

Přímák s Lukášem MasopustemVideo: Sport.cz