SESTŘIH: Jihočeská bída nekončí, Dukla slaví klidnou výhru

Fotbalisté Dukly Praha v 6. kole první ligy porazili doma 3:0 České Budějovice a připsali si druhé vítězství v sezoně. Nováčka poslal do vedení v 57. minutě premiérovým gólem v nejvyšší soutěži Štěpán Šebrle a záhy zvýšil Muris Mešanovič. V první minutě nastavení přidal pojistku při svém ligovém debutu Martin Ambler. Celek z Julisky bodoval po třech kolech a posunul se na 13. místo neúplné tabulky. Poslední Dynamo zůstává jako jediný tým bez bodu.

25-08-2024-H-DUK-CEBVideo: LFA

Dukla zdolala České Budějovice doma v lize počtvrté za sebou. V této sezoně tam získala všech šest bodů. Jihočeši nezvítězili v nejvyšší soutěži podesáté v řadě, na výhru na hřištích soupeřů čekají už 31 duelů.

První velkou šanci měl v sedmé minutě domácí Řezníček, který po nedávném přestupu z Brna poprvé nastoupil od začátku. Zkušený kanonýr poslal hlavičku z ideální pozice nad bránu. V 26. minutě mohly skórovat oba celky.

Nejprve se Adediran prodral až před Hrušku, brankář Dukly ale proti jeho prudké střele vytáhl fantastický zákrok. Hned z protiútoku propadl míč na zadní tyč k Šebrlemu, jenž ze dvou metrů nastřelil tyč.

Dukla hostila v šestém kole Chance Ligy České Budějovice.

Bojovný první poločas jen potvrzoval, že se utkaly týmy s nejhorší ofenzivou v lize. Dukla dala v prvních pěti kolech dvě branky, Dynamo dokonce jen jednu. Na další gólové šance si tak muselo necelých dva a půl tisíce diváků na stadionu počkat až do druhé půle.

Hned po změně stran se dostal k hlavičce po rohu Čoudek, Hruška byl u své pravé tyče včas. V 58. minutě už se skóre změnilo. Horovo dlouhé autové vhazování se odrazilo za pokutové území k Šebrlemu a ten křižným volejem nedal Fendrichovi šanci. Dvaadvacetiletý záložník dal první ligovou branku při svém pátém startu v nejvyšší soutěži.

Pražany gól povzbudil a po několika slibných akcích se v 63. minutě prosadili takřka stejným způsobem jako v prvním případě. Hora poslal do vápna další dlouhý aut, Kozma prodloužil míč hlavou a Mešanovič zblízka zakončil. Bosenský útočník, který strávil poslední sezony především v Polsku a Turecku, skóroval v české lize poprvé od prosince 2019. V tuzemské nejvyšší soutěži dal 45. gól.

Snížit mohl v 67. minutě Adediran, jenž ale znovu tváří v tvář proti Hruškovi neuspěl, domácí brankář se nenechal obhodit. Jinak si ale šli domácí za třemi body bez větších obtíží. V závěru neuspěl ani Ondrášek po akrobatickém zakončení po rohovém kopu. Naopak v nastavení předložil Špatenka míč do stoprocentní šance Amblerovi a ten zakončil s přehledem pod břevno.

České Budějovice mají s 19 inkasovanými brankami jasně nejhorší obranu v soutěži a zažívají svůj nejhorší vstup do sezony v historii samostatné ligy. Naposledy byla po šesti kolech bez bodu právě Dukla v ročníku 2018/19.

6. kolo první fotbalové ligy:
Dukla Praha - Dynamo České Budějovice 3:0 (0:0)
Branky: 57. Šebrle, 63. Mešanovič, 90.+1 Ambler. Rozhodčí: Rouček - Kříž, Leška - Pechanec (video). ŽK: Ullman, Ludvíček, Kozma - Šigut. Diváci: 2472.
Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Ullman (46. Ambler), J. Hora (83. Lichý), Kozma, Šebrle (74. Matoušek) - Mešanovič (74. Matějka), Řezníček (90. Špatenka). Trenér: Rada.
Č. Budějovice: Fendrich - Čoudek, Križan, Nikl - Šigut, Tischler (70. Ondrášek), Hubínek (85. Tranziska), Trummer - Čermák, Ogiomade (70. Zíka) - Adediran (85. V. Hora). Trenér: Straka.