Článek
Právě sešívaní prokázali v posledních letech skvělý čuch na přestupním trhu. Stěžejním úkolem ale bylo správně vytipovat dané hráče, o což se v každém mužstvu stará síť skautů. „To, co požaduje trenér nebo realizační tým, fungovalo dobře," hodnotí slávistické příchody bývalý skaut švýcarské Basileje Vratislav Lokvenc.
V nové funkci si musel zvykat na nové pořádky. Z bývalého fotbalisty se tak stal stala osoba, která sama vyhledávala nadějné fotbalisty. „Důležitý je výběr hráče po herní a mentální stránce. Stěžejní je také postava, technika, výběr místa či vnímaní hry. Chce proto získat informace z jeho zázemí nebo jak pracuje na tréninku," uvádí pětinásobný vítěz české nejvyšší soutěže v dresu pražské Sparty.
Podle Lokvence ale ani hvězda v soutěžních duelech nemusí být to pravé ořechové. „Může mít dobrý fotbalista, ale jestli to fláká na tréninku nebo má špatnou životosprávu, tak to je špatná trefa," upřesňuje devětačtyřicetiletý rodák z Náchoda, jenž aktivní fotbalovou kariéru ukončil v roce 2009.
České týmy se pochopitelně nemohou srovnávat s těmi nejlepšími. „Důležité jsou finance a jsou tu hranice. U Sparty nebo Slavie je to ohraničené částkou. Nemůžeme se srovnávat s nejlepšímu mužstvy jako Real Madrid. Ti vidí hráče a hned si ho mohou dovolit koupit," líčí Lokvenc. „Je to z velkého procenta věc trenéra. Nefunguje to tak, že vedení přivede hráče a trenér o tom neví."
Co dalšího zaznělo v pořadu Přímák s bývalým reprezentačním útočníkem Vratislavem Lokvencem, se můžete podívat ve videu.