Článek
"V pondělí od 17:15 mimořádná tisková konference před zápasem na stadiónu živě pro všechny. Buďte přitom. Nápověda - 'Tady jsme doma'," napsal Tvrdík na twitteru.
Čínští majitelé fotbalové Slavie se snažili získat stadión přes rok. Loni v březnu v rámci žofínského ekonomického fóra uzavřeli dohodu s dosavadním vlastníkem, jímž je akciová společnost Eden Arena. Původně mělo jít o 70 procent akcií s tím, že v následujících pěti letech CEFC investuje do stadionu 49,6 miliónu eur (asi 1,34 miliardy korun).
Nakonec by mělo jít o transakci stoprocentního podílu. V prosinci mluvčí CEFC potvrdil, že je hotová finální dohoda včetně auditu a řeší se závěrečné právní a formální náležitosti. V únoru Tvrdík řekl, že by chtěl Eden představit jako stadión Slavie 13. května.
Stane se z Edenu národní stadión?
Dalším účastníkem dohody je stavební firma Beijing Municipal & Bridge Corporation, která by zřejmě měla provést rekonstrukci. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta naznačoval, že by se z Edenu mohl stát národní stadión. Hovořil o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity na 30 tisíc míst.
Vlastníkem stadiónu byl po uvedení do provozu v květnu 2008 nejprve investor společnost E Side Property Limited. V říjnu 2011 se stala většinovým majitelem stadiónu investiční skupina Natland, která předtím ovládla i klub. Společnost převzala dosavadního majitele firmu E Side Property v rámci vyrovnání s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým.
V červenci 2012 Natland prodal osmdesátiprocentní podíl ve společnosti Eden Sport Investments, která prostřednictvím E Side Property vlastnila arénu. Novým vlastníkem se stala společnost Kingwater Holdings Limited, kterou oficiálně reprezentoval advokát Václav Slavíček. Ten po dohodě s hlavními věřiteli převedl stadión v Edenu pod akciovou společnost Vinet.
Společnost CEFC vlastní 99,9 procenta Slavie
S transakcí ale nesouhlasila radnice Prahy 10, která v minulosti investovala do dluhopisů E Side Property. Změny pak pokračovaly a v současnosti stadión provozuje akciová společnost Eden Arena. Nejasné vlastnictví stadiónu bylo terčem kritiky i zdrojem obav mnohých fanoušků.
Slavii přidělalo problémy, že dosavadní vlastníci stadionu pronajali arénu na koncerty, a tak poslední zápas sezóny s Brnem 27. května zřejmě bude muset Slavia odehrát jinde.
Společnost CEFC vlastní 99,9 procenta Slavie. Zbytek je v rukou fanoušků. Loni do klubu investovala zhruba 300 miliónů korun, které byly z převážné části určeny na nákup posil.