Článek
Celkové výnosy asociace za loňský rok byly 1,933 miliardy korun, náklady pak 1,924 miliardy korun. Rozpočet FAČR se oproti předloňskému roku zvýšil o zhruba 33 procent. Asociace skončila v plusu podruhé za sebou po předchozích několika letech, kdy byla ještě za dřívějšího vedení ve ztrátě. I pro letošní rok očekává vyrovnaný rozpočet.
Přes polovinu příjmů obdržela FAČR v součtu od Unie evropských fotbalových asociací (UEFA), 48 procent tvořila podpora pro kluby (933 milionů korun), která oproti předloňsku výrazně vzrostla. Pomohla k tomu účast Plzně ve skupině Ligy mistrů.
Ze státních dotací dostala za rok 2022 asociace 539 milionů korun, což tvoří necelou třetinu příjmů. Za letošek by FAČR měla od Národní sportovní agentury obdržet 565 milionů korun, tedy o 26 milionů více. Necelých 10 procent tvořily vlastní příjmy FAČR, příjmy za členství přesáhly 50 milionů korun a od mezinárodní federace FIFA obdržela česká asociace necelých 43 milionů.
Po dvouletém období koronavirových omezení a následném restartu soutěží vzrostly náklady spojené se zápasy - na rozhodčí a delegáty i na ubytování a stravování reprezentačních týmů. Zvýšila se také podpora ženského fotbalu od FAČR a projevila se rovněž inflace.
Nejvyšší položku nákladů tvoří finance pro kluby, včetně podpory krajským a okresním svazům. Celkově za rok 2022 putovala směrem do hnutí částka 1,162 miliardy korun, což je o 300 milionů více než předloni.
Na rozhodčí a delegáty FAČR vynaložila 171 milionů korun, tedy více než padesátiprocentní nárůst oproti roku 2021. Na ostatní služby šlo necelých 159 milionů korun, na mzdy zaměstnanců 120 milionů, na platy trenérů 84 milionů.
I největší dceřiná společnost STES, která se zabývá prodejem televizních, marketingových a reklamních práv, skončila podruhé za sebou v černých číslech. Vloni hospodařila se ziskem 1,34 milionu korun, o rok dříve byla v ještě o dva miliony vyšším plusu.
Několik delegátů si v následné poměrně dlouhé diskuzi postěžovalo, že FAČR podle nich není směrem ke klubům v otázce financí stoprocentně transparentní. Proti tomu se důrazně ohradil předseda asociace Petr Fousek.
"Tato neustálá diskuze vytváří dojem, a to je třeba si otevřeně říct a zároveň to otevřeně vyvrátit, že FAČR je netransparentní organizace. To je nesmysl a je třeba se od toho zásadně distancovat. Už i na minulé valné hromadě jasně zaznělo, že fotbalová asociace neporušuje žádné zákony České republiky, žádné stanovy ani předpisy FAČR. Tohle je diskuze nedůstojná valné hromadě," řekl Fousek.
Revizní a kontrolní komise FAČR po svém šetření uvedla, že si předchozí vedení asociace počínalo velmi nehospodárně a uzavřelo některé nevýhodné smlouvy, což podle ní mohlo český fotbal připravit skoro o 100 milionů korun. "Kontroly z podnětů výkonného výboru na smlouvy z minulosti vykázaly v mnohých případech nehospodárnost nebo přímou ztrátu převyšující minus 90 milionů korun," uvedl ve zprávě předseda komise Marek Hájek.
"FAČR před rokem 2021 často ignorovala všechna pravidla, zákonitosti, strukturální, rozpočtové atd. jako běžný management ve firmách nebo klubech. Dělal se jen nebo primárně fotbal a sport a zbytek provozu FAČR byl ´upozaděn´ a neřešen nebo neřešen důsledně a správně. Dnešní vedení a výkonný výbor dokázali vyřešením nevýhodných smluv ušetřit 30 až 50 milionů korun," doplnil Hájek. Zpráva revizní komise ale nakonec nebyla valnou hromadou schválena, neboť nezískala většinovou podporu v české komoře.