Táborsko - České Budějovice 1:1Bojovné Táborsko na senzaci nedosáhlo, Dynamo udrželo první ligu

Příslušnost mezi elitou si pro příští ročník udrželi, ale pořádně se u toho zapotili. Fotbalisté Českých Budějovic v barážové odvetě na hřišti Táborska remizovali 1:1, za Dynamo se trefil spolehlivý jarní střelec Jan Suchan a v domácím dresu srovnal Petr Plachý. Díky vítězství 2:1 z domácího utkání si tak Budějovice si zajistily účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže.

V popředí zleva Musa Alli z Českých Budějovic a Petr Plachý z Táborska

Pro celé město byla odveta proti jihočeskému rivalovi fotbalovým svátkem. Na stadion v Kvapilově ulici si našlo cestu dva a půl tisíce fanoušků, mnozí z nich pouze ve stoje postávali u zábradlí. Jako na střetnutí nejnižších úrovní amatérské kopané. Veledůležitý duel si málokdo nechal ujít.

Hosté se těšili podpoře nabitého kotle v rohu hřiště, který po osmnácti minutách hry propukl v jásot. Štírek Wale Musa Alli si na levém křídle narazil s Vincentem Trummerem a zpětnou přihrávkou na puntík nalezl Jana Suchana. Ofenzivní záložník nechytatelně vypálil vnějším nártem a vydal se radovat přímo pod sektor svých příznivců.

Na další vypjatý okamžik si přítomní museli počkat do druhého poločasu. Mezitím na sebe poutali pozornost hlavně fanoušci Dynama. Ti kromě podpory svého celku také skandovali jméno výkonného ředitele Táborska Martina Vozábala, který byl v minulosti z budějovického klubu vyštípán. Nechybělo ani již tradiční „Koubek ven!“ adresované nepříliš oblíbenému majiteli.

Po pauze si opět uzmulo hlavní slovo dvaadvacet borců na trávníku. Táborsko se hnalo za zdramatizováním baráže a povedenou herní pasáž vyšperkovalo vyrovnáním. Odražený míč si na vápně našel Petr Plachý a dělovkou rozjásal domácí část tribun.

Fanoušci Táborska následně chytili druhý dech, stejně jako hráči. Žádná z nadějně se rozvíjejících akcí se ale ne a ne ujmout. Na opačné straně měl pojistku na hlavě Suchan, jenže si nedokázal ideálně seřídit mířidla. A domácí mohli odpovědět tvrdým direktem. Pouhou minutu před koncem řádné hrací doby.

Aktivní Plachý ideálně načasoval náběh za obrannou linii a Jiří Kateřiňák jej oslovil nadýchaným bochánkem. Střelec první branky Táborska hlavičkou cílil na zadní tyč, jenže gól mu doslova ukradl fenomenální zákrok gólmana Dávida Šípoše. Dynamo tak od prodloužení zachránil skvostným zásahem muž, jenž se v sezoně kvůli občasným minelám dostával pod ostrou palbu kritiky.

Emoce tekly proudem, zápas se přiostřoval. Táborsko ale heroický obrat nedokonalo. Dynamo odvrátilo hrozbu sestupu z ligy, kde působí nepřetržitě od sezony 2019/20. Táborsko naopak při své premiérové účasti v baráži první postup mezi elitu nevybojovalo.

Baráž o účast v první fotbalové lize – odvetné utkání:
Silon Táborsko – Dynamo České Budějovice 1:1 (0:1)
Branky: 62. Plachý – 18. Suchan. Rozhodčí: Rouček – Paták, Vlček – Radina (video). ŽK: Novák, Šašinka, Kateřiňák, Bláha, Nádvorník (trenér) – Nikl, Hellebrand, Hubínek, Alli. Diváci: 2500 (vyprodáno). První zápas: 1:2, Budějovice se udržely v první lize.
Táborsko: Pastornický – Plachý, Novák, Kone (80. Sunzu), Tusjak – Bláha, Skopec (58. Svatek), Kateřiňák – Zeman (58. Varačka), Šašinka (73. Sojka), Dordič. Trenér: Nádvorník.
Č. Budějovice: Šípoš – Nikl (73. Havel), Poulolo, Králik, Trummer – Čermák (63. Hubínek), Hellebrand, Suchan – Šigut (63. Tranziska), Ondrášek (90.+2 Brandner), Alli. Trenér: Lerch.