Článek
FIFA v minulosti čelila kritice, že se MS koná v emirátu, kde jsou údajně porušována lidská práva. Organizace na šampionátu zakázala symboly podpory LGBT komunity.
Zatrhla plán některých evropských reprezentací nastoupit kapitánům jednotlivých týmů nastoupit do utkání s duhovou páskou. Pohrozila sankcí v podobě žluté karty. Šéf organizace Gianni Infantino zjevně nechtěl jít do příkrého rozporu se zvyklostmi a zákony pořadatelské země. A sám se tehdy pustil do kritiků MS.
Podpora homosexuality je v emirátu nelegální. Otázkou je, co by se stalo, kdyby tam měl hrát fotbalista, který přistoupil ke coming outu.
We're all with you, Jakub. Football is for everyone 🏳️🌈❤️
— FIFA (@FIFAcom) February 13, 2023
Náznak jakékoli podpory gayů, leseb a dalších sexuálních menšin nebyl tolerován ani u fanoušků.
Podle některých fanoušků je to v příkrém rozporu s tím, jak FIFA teď přistupuje k Janktovi. Je brána jako prodejná pokrytecká organizace.
„Nemůžete to hrát na obě strany. Buď podpořte jeho (Janktova) práva a přidělte mistrovství světa pouze zemi, kde může být sám sebou, nebo přestaňte předstírat, že vám nejde jen o peníze," píše se v dalším z četných, převážně kritických komentářů.
Český reprezentant je s odhalením stále spíše výjimkou na fotbalové scéně. Jako první profesionální hráč se pro tento krok rozhodl anglický útočník Justin Fashanu v roce 1990. Podpora jej tehdy míjela, skončil tragicky. O osm let později spáchal sebevraždu poté, co byl obviněn ze znásilnění.
O vlastní homosexualitě v poslední době promluvil Australan Josh Cavallo z Adelaide United. Totéž učinil i Angličan Jack Daniel z druholigového Blackpoolu.