Hlavní obsah

Bouře v českém fotbale. Etická komise kompletně rezignovala

Aktualizováno

Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v úterý rezignovala. Za hlavní důvod uvedla rozdílné přístupy v rozhodování oproti odvolací komisi, která opakovaně rušila či snižovala tresty ve vynesených verdiktech. V nedávné minulosti šlo například i o zrušení trestu pro sportovního ředitele Slavie Jiřího Bílka či o verdikty v kauze okolo Romana Berbra.

Foto: Profimedia.cz

Sídlo FAČR na pražském Strahově

Článek

Právě během rozhodování v kauze okolo bývalého místopředsedy FAČR Berbra nastaly výrazné rozepře s odvolací komisí.

„Došlo k právnímu sporu ohledně výkladu disciplinárního řádu. Etická komise je přesvědčena, že na případy před 30. červnem 2022 je nutné aplikovat pravidla účinná od 1. července 2022, v souladu se zásadou nepravé retroaktivity. Odvolací komise trvá na aplikaci starších pravidel. Neshoda vedla k tomu, že rozhodnutí Etické komise byla zrušena a případy nám vráceny k novému projednání, což se opakovaně dělo s velmi stručným odůvodněním. Odborné stanovisko právnické fakulty v Olomouci přitom dává za pravdu etické komisi,“ stojí ve vyjádření, které vysvětluje rezignaci.

Příkladů, které zmíněné dění dokazují, existuje celá řada.

Odvolací komise mimo jiné snížila na polovinu původní pokutu 400 tisíc korun pro Duklu za pokus o ovlivnění dvou zápasů nejvyšší soutěže v roce 2018. Také úplně zrušila tresty pro sportovního ředitele Slavie Jiřího Bílka a klub z Edenu za narušení regulérnosti třetí ligy. To samé učinila v případu bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře. Pak zkrátila i exemplární zákaz činnosti za ovlivňování výsledků pro záložníka naposledy třetiligového Frýdlantu nad Ostravicí Michala Hladíka z 15 let na čtyři roky.

„Vzhledem k těmto skutečnostem považujeme další působení v etické komisi za zbytečné. Přístupy v rozhodování etické a odvolací komise jsou natolik rozdílné, že je to nadále neudržitelné a neprospěšné pro Fotbalovou asociaci ČR,“ uvedli její členové v prohlášení na webu FAČR. Výkonný výbor vzal na úterním zasedání rezignaci všech členů etické komise na vědomí.

Předseda Jan Eisenreich setrvá ve funkci až do 31. ledna. Na lednovém jednání výkonného výboru navrhne nové složení komise, aby mohla fungovat do valné hromady FAČR, která se uskuteční 29. května v Praze.